Zagrożenia dla wzroku

Zagrożenia dla wzroku

W przypadku wzroku nie można podejmować żadnego ryzyka


Promieniowanie

Podczas spawania mamy do czynienia z niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym /podczerwonym i intensywnym widzialnym światłem, które mogą trwale uszkodzić wzrok.

Cząstki o wysokiej szybkości

Do fizycznych zagrożeń oczu zaliczmy m.in. odpryski spawalnicze i odpryski powstające podczas szlifowania/obróbki skrawaniem. Kiedy cząstka lub cząstki spenetrują zewnętrzną warstwę oka i wnikną do niego mamy do czynienia z ciałem obcym w oku. Tego typu urazy mogą być bardzo niebezpieczne i powodować utratę wzroku, jeśli nie są natychmiast wykryte i nie zostaną wdrożone odpowiednie środki zaradcze.

Jak zmniejszyć liczbę urazów wzroku?

Dobrze zaprojektowana przyłbica spawalnicza chroni twarz i oczy przed wysoką temperaturą, odpryskami i promieniowaniem. Mówiąc krótko, samościemniające filtry spawalnicze sprawiają, że spawacze rzadziej unoszą przyłbice niż w przypadku pasywnych filtrów spawalniczych. Jeśli nic nie zakłóca Twojego pola widzenia, nie czujesz potrzeby ciągłego unoszenia przyłbicy, dzięki czemu:

  • Ograniczają prawdopodobieństwo narażenia na szkodliwe promieniowanie UV/IR przy przypadkowym wygenerowaniu łuku i narażenie na łuk innych spawaczy, pracujących w pobliżu. Poza mijającym bólem spowodowanym ekspozycją na łuk, który przypomina dyskomfort po dostaniu się piachu do oczu, długotrwałe narażenie na łuk może powodować poparzenie siatkówki, zaćmę lub raka skóry.
  • Zmniejszają prawdopodobieństwo urazów oka przez ciała obce, jak opiłki szlifierskie czy rozpryski spawalnicze.
  • Nie muszą kiwać głową, by opuścić przyłbicę (co redukuje obciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa). Wyeliminowanie tego ruchu oznacza także, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przypadkowych ruchów rąk, co przekłada się na bardziej precyzyjne umiejscowienie elektrody przed wykonaniem kolejnego spawu. To z kolei może przełożyć się na wyższą jakość spoin, mniej szlifowania i poprawek.
  • Kolejną korzyścią stosowania filtrów samościemniających jest możliwość wchodzenia do ograniczonych przestrzeni z ochroną twarzy i wzroku, co ułatwia wykonywanie spawów nawet a najmniej komfortowych miejscach.

 

 


Zobacz różnicę!


FAQ Automatyczne filtry spawalnicze

Jednym z najpopularniejszych urazów wzroku są poparzenia siatkówki i rogówki spowodowane promieniowaniem UV/IR. Wiemy, że ochrona wzroku jest krytyczna dla wszystkich spawaczy i dlatego przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące filtrów automatycznych.

  • Czy automatyczne filtry 3M™ Speedglas™ są tak samo bezpieczne jak filtry pasywne?
    Tak, automatyczne filtry spawalnicze zapewniają stałą ochronę (stopień zaciemnienia 13) przed promieniowaniem UV i IR niezależnie od tego, czy filtr jest zaciemniony czy funkcja samościemniania filtra działa. Filtry te zapewniają potencjalnie większe bezpieczeństwo niż filtry pasywne, ponieważ możesz mieć opuszczoną przyłbicę w trakcie całego procesu spawania, gdyż filtr automatycznie przełącza się z ustawienia zaciemnionego na niezaciemnione i z powrotem, zwiększając wydajność spawania. Ponadto masz wolne ręce, ponieważ nie musisz stale regulować ustawień przyłbicy.
  • Nie bardziej niż filtry tradycyjne. Wszystkie filtry spawalnicze Speedglas są wyposażone w wewnętrzne i zewnętrzne (wymienne) Szybki ochronne, które można łatwo wymienić, kiedy zostaną głęboko uszkodzone, zarysowane lub zbyt zabrudzone, by oczyścić je miękką ściereczką. Filtr spawalniczy jest wbudowany w przyłbicę, która go chroni. Przyłbica spawalnicza Speedglas jest tak samo wytrzymała jak przyłbica z pasywnym filtrem.
  • Filtry automatyczne Speedglas zapewniają stałą ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV/IR. Filtry automatyczne Speedglas zapewniają stałą ochronę (stopień zaciemnienia 13) przed promieniowaniem UV i IR niezależnie od tego, czy filtr jest zaciemniony czy nie i czy działa funkcja samościemniająca filtra.
  • Nie. Filtr przełącza się zbyt szybko, by oko dostrzegło rozbłysk (0,1 ms w temp. pokojowej). Dlatego też spawacz nie widzi wyraźnego błysku towarzyszącego łukowi spawalniczemu.
  • Filtry Speedglas przełączają się ze stanu ciemnego na jasny i odwrotnie zgodnie z preferencjami użytkownika. Spawacz ma wolne ręce, a elektrodę można precyzyjnie umieścić, by zwiększyć wydajność spawania. Przyłbica wyposażona w filtry samościemniające zmniejsza także zmęczenie szyi od opuszczania osłony twarzy, a jednocześnie znacznie zwiększa dokładność pozycjonowania elektrody. To z kolei zmniejsza potrzebę szlifowania i poprawek. Filtr umożliwia lepsze skupienie się na technice spawania oraz kontroli gotowych spoin.
  • Jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści w zakresie skutecznej ochrony, to zakup sprzętu zwraca się już po jednym dniu. Jednak ponieważ "ochronę" trudno jest czasem ocenić, można przyjrzeć się wydajności i jakości spawów. Badania dowodzą, że stosowanie filtrów automatycznych Speedglas znacząco zwiększa wydajność. Spawacze mogą nie tylko pracować szybciej, kiedy zawsze dobrze widzą, co robią, ale mogą także bardziej precyzyjnie ustawiać elektrody. W ten sposób mogą wyeliminować źle wykonane spawy, a mniejsza liczba złych jakościowo spawów oznacza mniej szlifowania i wyższą jakość, co przynosi natychmiastowe korzyści.

    Na przykład:

    Korzyści w zakresie wydajności zależą od wykorzystania sprzętu. Jeśli wykonujesz dużo spawania sekwencyjnego, zauważysz dużo większą wydajność niż w przypadku zgrzewania. Mając to na względzie, nasz przykład zakłada umiarkowany 15% wzrost produktywności. Jeśli koszt wynagrodzenia pracownika wynosi $20 za godzinę, zakup przyłbicy spawalniczej zwróci się mniej więcej po upływie dwóch miesięcy. W ciągu roku większa produktywność może przynieść oszczędności rzędu $6000 (zwane także nowymi zyskami). Uwaga: podane kwoty w dolarach są orientacyjne i mogą się różnić).

  • Jeśli chodzi o sprzęt spawalniczy i ŚOI zasada jest prosta: "dostajesz to, za co płacisz". Sprzęt spawalniczy i ŚOI powinny być zawsze dobierane pod względem indywidualnych potrzeb, a nie w oparciu o ich cenę. Dobór optymalnego filtra spawalniczego zależy przede wszystkim od stosowanej metody spawania, ale także od indywidualnych preferencji odnośnie całej przyłbicy spawalniczej. Należy wziąć pod uwagę wielkość wizjera, widoczność po bokach, wagę i wyważenie, kompatybilność z ewentualnymi dodatkowymi środkami ochrony itp.

    Przed wyborem modelu zadaj sobie następujące pytania:


    • Jak często używam przyłbicy spawalniczej?
    • Czy czasami zmieniam metodę spawania?
    • Czy używam bardzo niskiego natężenia prądu (300) amperów?

    Zakup środków ochrony spawalniczej to długoterminowa inwestycja: regulowany filtr spawalniczy można wykorzystać w nowych warunkach pracy. Jeśli masz wątpliwości dotyczące odpowiedniej ochrony wzroku w określonych warunkach pracy, zawsze skontaktuj się z Specjalistą ds. BHP, Kierownikiem BHP lub innymi ekspertami ds. bezpieczeństwa.

Zagrożenia dla wzroku

Krok 2

Przejdź do kroku 2, gdzie znajdziesz ogólne kwestie bezpieczeństwa, jakie należy wziąć pod uwagę, dobierając środki ochrony wzroku i twarzy do określonych metod spawania.