Wyboru właściwego Środka Ochrony Indywidualnej (ŚOI) należy dokonać według dwóch kryteriów:
To kryterium zazwyczaj nie budzi wątpliwości i jest powszechnie stosowane przy wyborze ŚOI. Określa ono, czy dany produkt zapewni pracownikowi należytą ochroną przed zagrożeniem, na które jest narażony. Na przykład, czy wkładki przeciwhałasowe zredukują hałas do bezpiecznego poziomu decybeli.
Ten obszar bardzo często nie jest brany pod uwagę przy zakupie produktów. Podstawowe pytanie brzmi: czy poza swoją funkcją ochronną produkt będzie także wygodny dla pracownika oraz środowiska, w którym będzie wykorzystywany. To kryterium wykracza poza ramy specyfikacji technicznej produktu i dotyczy wygody stosowania go w praktyce. Lekceważenie tego obszaru może doprowadzić do sytuacji, w której pracownicy będą niechętnie wykorzystywać produkt, co zmniejszy stopień ich ochrony.
Kompatybilność
Mówiąc o kompatybilności należy wziąć pod uwagę nie tylko dopasowanie pomiędzy różnymi produktami z zakresu ŚOI, ale także inny sprzęt oraz czynniki środowiskowe. Brak tej zgodności najczęściej prowadzi do utraty ochrony, zmniejszenia komfortu, lub spadku efektywności wykonywanej pracy.
Poniżej znajduje się prosty model, który obrazuje to kryterium:
Kiedy wiadomo już, który z produktów będzie odpowiedni dla danego typu zagrożeń, konieczne jest jego właściwe użytkowanie i konserwacja. Tylko wtedy można mówić o należytej ochronie.
Poniżej znajduje się lista kwestii związanych z użytkowaniem i konserwacją sprzętu, o których należy pamiętać przy planowaniu pracy oraz szkoleniu pracowników.