1. Polska
 2. O firmie
 3. Technologie
Technologie w układzie okresowym pierwiastków

Technologie

Wybieraj poniższe technologie, aby zobaczyć w jaki sposób nasze pomysły stają się rzeczywistością i w połączeniu z innymi ideami pozwalają na rozwiązywanie problemów na całym świecie.

 

 • Zastosowania
  Ac Icon

  Kontrola akustyczna

  Głośny, nieprzyjemny hałas nie tylko jest irytujący, ale także zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu. Firma 3M zaprojektowała ekskluzywne włókniny, wiskoelastyczne polimery i inne materiały do pochłaniania dźwięku, tłumienia drgań i kontrolowania niepożądanego hałasu. W samochodach materiały te pozwalają na tworzenie cichszych kabin pasażera. W dyskach komputerowych wyciszają irytujące odgłosy i pomagają zwiększyć szybkość dostępu i pojemność pamięci. W miejscu pracy osłabiają rozpraszające czynniki, chronią słuch i umożliwiają komunikację.


  Di Icon

  Wyświetlacze

  Materiały ekspozycyjne 3M manipulują transmisją i odbijaniem światła. Łącząc doświadczenie w zakresie folii wielowarstwowych, soczewek i mikroreplikacji możemy zwiększać przejrzystość, trwałość lub jaskrawość praktycznie wszystkich typów wyświetlaczy elektronicznych — począwszy od ciekłokrystalicznych ekranów w urządzeniach przenośnych, przez monitory i telewizory LCD, aż po gigantyczne ekrany projekcyjne. Materiały te są wykorzystywane także w filtrach prywatności stosowanych w laptopach i bankomatach.


  Ec Icon

  Komponenty energetyczne

  Świat w poszukiwaniu nowych metod wytwarzania i magazynowania energii wykorzystuje technologię 3M. Nasza firma jest globalnym liderem w dziedzinie komponentów ogniw paliwowych, w szczególności w projektowaniu i produkcji opłacalnych zespołów elektrod membranowych. Prowadzimy także aktywne prace nad rozwojem materiałów z jonami litu, przeznaczonymi do użycia w systemach baterii. W branży fotoelektrycznej firma 3M rozwija różnorodne technologie (folie barierowe i soczewki skupiające Fresnela) oraz dostarcza produkty, takie jak taśmy o niezwykłej sile wiązania oraz taśmy z folii przewodzącej.


  Fs Icon

  Filtrowanie i Oczyszczanie

  W przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i przy produkcji specjalnych substancji chemicznych niezbędne jest stosowanie komponentów o najwyższej czystości. Aby spełnić rygorystyczne normy obowiązujące w tych i innych branżach, firma 3M oferuje różnorodne rozwiązania, takie jak technologie elektretów, mikroporowatych membran, węgla i włóknin, służące do filtrowania i separacji cieczy i gazów. Wiedza ta znalazła także zastosowanie w respiratorach i maskach oddechowych, domowych i samochodowych filtrach powietrza oraz w domowych systemach uzdatniania wody firmy 3M.


  Fc Icon

  Pakowanie i foliowanie

  Dla ponad połowy produktów 3M ostatnim krokiem w procesie produkcyjnym jest nadanie folii, materiałowi ściernemu, taśmie lub innemu materiałowi takich kształtów i rozmiarów, jakich oczekuje klient. Dysponując możliwością szybkiej zmiany sposobu cięcia, modelowania i wykańczania produktów, możemy efektywnie i z zachowaniem wysokiej jakości dopasowywać je do konkretnych wymagań. Ta elastyczność procesu produkcyjnego idzie w parze z różnorodnością opakowań, które chronią produkt końcowy i strategię brandingu przyjętą przez sprzedawcę.


  Fe Icon

  Rozwiązania elektroniczne

  Wykorzystując zaawansowane, zastrzeżone dla firmy 3M materiały i techniki produkcyjne, staliśmy się pionierem produkcji obwodów elektronicznych na elastycznych foliach polimerowych. Wkłady do drukarek atramentowych były jednym z pierwszych zastosowań tych tanich, lekkich i zginalnych obwodów. Obecnie technologia ta jest także stosowana w twardych dyskach, medycznych urządzeniach diagnostycznych, dużych i płaskich ekranach oraz w innym zastosowaniach, w których wymagana jest niezawodność i elastyczność.


  Im Icon

  Wizualizacja

  W firmie 3M rozumiemy znaczenie komunikacji wizualnej. Naszym dziełem jest pierwszy papier termoczuły do stosowania w faksach, służący do przesyłania obrazów. Zmieniliśmy oblicze reklamy, jako pierwsi wprowadzając technikę druku cyfrowego o ściennym formacie. Wynaleźliśmy wielowarstwowe folie optyczne, tworzące wyraziste, pełne życia obrazy na wyświetlaczach elektronicznych i odporne na sfałszowanie znaki zabezpieczające. Udoskonaliliśmy nasze farby i pigmenty tak, aby przez długi czas zachowywały realistyczne i żywe kolory nawet w najtrudniejszych warunkach. Bazując na całych dekadach doświadczenia na polu technologii drukarskich i cyfrowych, firma 3M nieprzerwanie wprowadza na rynek wyrafinowane folie, tusze oraz oprogramowanie wykorzystywane do druku, wyświetlacze elektroniczne i oznakowania.


  Lm Icon

  Systemy oświetleniowe

  Zacznijmy od tego, że firma 3M dysponuje gruntowną wiedzą na temat materiałów zaawansowanych. Połączmy te materiały w cienkie folie, składające się z setek warstw. Dodajmy niezrównane mistrzostwo firmy 3M w tworzeniu mikroskopowych struktur na takich foliach (i na innych powierzchniach). Korzystając z mieszanki tych oraz innych technologii, firma 3M za pomocą światła nadaje nowy wyraz zwyczajnym produktom. Znaki stają się jaśniejsze i łatwiej je odczytać. Symbole zabezpieczające zdają się unosić nad dokumentami. Wyświetlacze elektroniczne nabierają życia i barw, pobierając przy tym mniej energii.


  Mf Icon

  Połączenia rozłączne

  Dzięki połączeniom rozłącznym 3M, nasi klienci mogą wielokrotnie przyczepiać i odczepiać różne materiały. Tworzymy powierzchnie o trwałej strukturze, korzystając z kombinacji unikalnych technologii, takich jak mikroreplikacja, przetwarzanie polimerów, materiały wiążące i włókniny. Te łączniki typu „chwyć i puść” przeobraziły różnorodne produkty, takie jak pieluszki dla dzieci i materiały ścierne i znalazły zastosowanie w transporcie, ochronie zdrowia, artykułach sportowych i produktach elektronicznych.


  Op Icon

  Łączność optyczna

  Rozwój usług online, takich jak telefonia internetowa i wideo na żądanie, wymaga nieustannego zwiększania szybkości transmisji. Łączniki i sprzęgi światłowodowe 3M, skonstruowane z wykorzystaniem naszej dogłębnej znajomości materiałów i precyzyjnych metod produkcji, pomagają firmom świadczącym usługi telekomunikacyjne budować sieci i utrzymywać ich niezawodność i szybkość działania na poziomie oczekiwanym przez klientów. Nasze atuty na polu optoelektroniki znajdują odzwierciedlenie także w oferowanych przez 3M zespołach do produkcji wyświetlaczy, elastycznych układach elektronicznych oraz czujnikach przeznaczonych na rynki medyczne, sprzętu zabezpieczającego i sprzętu wojskowego.


  Po Icon

  Materiały porowate i Membrany

  Materiały porowate i membrany występują w tysiącach produktów 3M, w tym w respiratorach, filtrach, ogniwach paliwowych, plastrach przezskórnych i opatrunkach ran. Firma 3M produkuje porowate folie i inne artykuły, a wielkość i rozmieszczenie porów są dostosowane do konkretnych zastosowań. Membrany i inne materiały można też modyfikować chemicznie, aby wychwytywały cząsteczki. Obecnie technologia 3M daje pewność, że powietrze i ciecze będą przepływać z właściwą prędkością, a cząstki, zarówno tak duże, jak te o wielkości ziarnka ryżu, jak i te nanometrowe, zostaną zatrzymane.


  Tt Icon

  Namierzanie i śledzenie

  Technika identyfikacji drogą radiową (RFID) jest coraz bardziej niezawodnym, coraz cenniejszym i coraz powszechniejszym narzędziem monitorowania ruchu i stanu towarów. Firma 3M najpierw opracowała taki bezprzewodowy system śledzenia na potrzeby kontroli ruchu książek w bibliotekach. Obecnie nasi klienci wykorzystują go, aby kontrolować transport lekarstw, terminy obsługi silników lotniczych, próbki tkanek, kartoteki prawne i medyczne i wiele, wiele innych. Wraz z ciągłym doskonaleniem oprogramowania i sprzętu, systemy RFID 3M ułatwiają zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów powodowanych przez kradzieże i ubytki.

 • Bi Icon

  Biotechnologia

  Przy tworzeniu produktów służących ochronie zdrowia firma 3M sięga do swojego wyjątkowego dorobku na polu technologii materiałowej, charakteryzacji powierzchni, filtracji i biologii. Oto niektóre z wyników: niezwykle trwałe wypełnienia stomatologiczne, biokompatybilne taśmy chirurgiczne i opatrunki, plastry przezskórne do podawania leków, antybakteryjne środki czyszczące, czujniki sterylizacyjne.


  Dd Icon

  Podawanie leków

  Farmaceutyki mogą polepszyć, a czasami nawet uratować życie. Ważne jest, aby podawać je w prawidłowych dawkach oraz we właściwym miejscu i czasie. 3M jest pionierem w opracowywaniu inhalatorów dozujących (służących do wziewnego podawania lekarstw) i systemów plastrów przezskórnych. Obecnie nasze umiejętności w zakresie tworzenia preparatów chemicznych i technologii podawania leków są dodatkowo wzbogacone o całe dekady doświadczeń w obszarach, takich jak kwestie prawne, zapewnienie jakości i precyzyjna produkcja.


  Md Icon

  Zarządzanie Danymi Medycznymi

  Ponad 6000 szpitali na całym świecie korzysta z nowoczesnych programów i usług konsultacyjnych firmy 3M, ułatwiających gromadzenie i klasyfikowanie danych na temat ochrony zdrowia, dysponowanie posiadanymi zasobami, przestrzeganie przepisów, zarządzanie dochodami, a w ostatecznym rozrachunku — podnoszących jakość opieki nad pacjentem. Nasze rozwiązania przynoszą znaczne zmniejszenie kosztów ponoszonych przez organizacje zajmujące się ochroną zdrowia oraz pomagają rządom i organom realizującym politykę zdrowotną na całym świecie zarządzać kosztami i poprawiać wyniki uzyskiwane przez lokalne i krajowe systemy opieki medycznej.


  Mi Icon

  Kontrola i Detekcja Mikrobiologiczna

  Technologie 3M stoją w pierwszej linii w walce z niebezpiecznymi mikrobami. Korzystając z obszernej wiedzy o materiałach specjalnych, powłokach, nanotechnologii, przetwarzaniu sygnałów i mikroreplikacji, firma 3M opracowała szybkie i łatwe w użyciu systemy wykrywania, identyfikowania i oceny ilościowej patogenów i innych organizmów. Z rozwiązań tych korzystają szpitale, laboratoria medyczne, kliniki oraz zakłady przemysłu spożywczego. Ponadto rozwijamy też metody wykrywania i charakteryzowania mikrobów przy użyciu markerów genetycznych.


  Se Icon

  Czujniki

  Niewyraźne bicie serca noworodka, duży skok temperatury, niweczący działanie szczepionki, marker genetyczny wskazujący zwłóknienia — wszystkie te, a także inne symptomy mogą zostać wykryte i przekazane dalej przez czujniki produkowane przez 3M oraz inne, bazujące na komponentach firmy 3M. Nasze technologie reagują na szeroki wachlarz bodźców, takich jak sygnały cieplne, świetlne, ciśnieniowe, radiowe, chemiczne, biologiczne i inne. Równie szerokie jest zastosowanie czujników, rozciągające się od tanich sygnalizatorów, takich jak jednorazowe paskowe testery sterylizacji, po zaawansowane, zautomatyzowane narzędzia diagnostyczne.


  Wo Icon

  Leczenie ran

  Niebezpieczne infekcje są zagrożeniem za każdym razem, gdy naruszona zostaje ciągłość skóry pacjenta podczas operacji, wypadku lub wkłucia dożylnego. W produktach medycznych 3M, takich jak opatrunki absorpcyjne i opatrunki przezroczyste, przylepce i obłożenia chirurgiczne, produkty przygotowujące skórę oraz środki myjące, stosowane są nowoczesne kleje, folie, włókniny i materiały przyspieszające gojenie się ran i zmniejszające ryzyko infekcji.

 • Ab Icon

  Materiały ścierne

  Firma 3M rozpoczęła działalność jako producent materiałów ściernych. Przez ponad sto lat doskonaliliśmy nasze oryginalne technologie i uzupełnialiśmy je o innowacyjne rozwiązania opracowywane przez jednostki biznesowe firmy 3M. Dzisiaj nasze materiały ścierne niezawodnie sprawdzają się nie tylko w tradycyjnych zastosowaniach, na przykład kleje i powłoki, ale także są wykorzystywane w najbardziej nowoczesnych technologiach, takich jak mikroreplikacja, ceramika i materiały wykonywane z nanowłókien. Nasza oferta to szeroka gama produktów, które łatwo i precyzyjnie formują, wykańczają, wygładzają powierzchnie.


  Ad Icon

  Materiały wiążące

  Wystarczająco mocne, aby łączyć panele strukturalne na całą długość życia budynku... lub tak delikatne, że można dać je dziecku. Ponieważ materiały wiążące 3M zostały opracowane tak, aby dopasować się do potrzeb konsumentów, wykorzystywane są w różnorodnych produktach, takich jak samoloty, telefony komórkowe, samochody i opatrunki medyczne. Specjalizujemy się w utwardzanych klejach i epoksydach. Nie zapominajmy też o taśmach samoprzylepnych, które firma 3M wynalazła ponad 80 lat temu.


  Am Icon

  Zaawansowane materiały

  Kiedy naukowcy 3M zaczynają pracować nad rozwiązaniem problemu klienta, wykorzystują niezwykle szeroką gamę zaawansowanych i specjalistycznych materiałów: Zaliczają się do nich polimery, kompozyty, materiały ceramiczne, materiały fluorowe, nanomateriały i wiele innych. Nasze laboratoria nieustannie wzbogacają tę paletę o nowe preparaty i przełomowe modyfikacje materiałów już istniejących. Firma 3M nie ma sobie równych, jeśli chodzi o stosowanie tych nowatorskich materiałów zgodnie z rzeczywistymi potrzebami produkcyjnymi.


  Ce Icon

  Materiały ceramiczne

  Firma 3M zaczęła swoją działalność od produkcji papieru ściernego z materiałów mineralnych. Już od ponad stu lat przetwarzamy nieorganiczne materiały ceramiczne w zdumiewająco szeroki wachlarz produktów. Wytrzymałe granulki chroniące dach. Kompleksowy ekran dotykowy w bankomacie. Estetyczne wypełnienia dentystyczne i najgrubsze materiały ścierne. Połyskujące paciorki, wyznaczające pas ruchu na zalanej deszczem szosie oraz supermocne włókna wplecione w linię energetyczną ― wszystko to ma swoje korzenie w wieloletniej historii nieorganicznych materiałów ceramicznych firmy 3M.


  Do Icon

  Stomatologia i Ortodoncja Materiały

  W roku 1964 firma 3M wprowadziła pierwszy materiał do wypełnień w kolorze zębów. Był to przełom, który odpowiedział na estetyczne zmartwienia pacjentów i zapotrzebowanie dentystów na trwałe materiały. Od tamtego czasu korzystaliśmy z wyników prac w zakresie chemii, biologii, materiałów ceramicznych oraz digitalizacji i w efekcie staliśmy się światowym liderem w branży materiałów kompozytowych, materiałów wiążących, materiałów wyciskowych, zaopatrzenia ortodontycznego i innych produktów stomatologicznych. Co należy podkreślić, zapoczątkowaliśmy wykorzystanie bardzo lepkich materiałów do wypełnień, które szybko się utwardzają i dopasowują do jamy ustnej pacjenta, zapewniając mu tym samym poczucie komfortu oraz technologię wyciskową, która pozwala na tworzenie dokładnej repliki uzębienia pacjenta.


  Em Icon

  Materiały elektroniczne

  Postęp w świecie komponentów elektronicznych — począwszy od półprzewodników i łączników po urządzenia do magazynowania danych i wyświetlacze — często ma swój początek w przełomowych odkryciach na polu materiałów organicznych, nieorganicznych i metalowych, z których komponenty te są produkowane. Firma 3M uczestniczy w unowocześnianiu produkcji i poprawie parametrów użytkowych, wykorzystując swe atuty w wielu innych dziedzinach składających się na współczesną elektronikę, takich jak substancje fluorowe, kleje, materiały ścierne, membrany, elektrody i elektrolity.


  Fi Icon

  Folie

  Folie opracowane przez firmę 3M mają olbrzymią liczbę zastosowań. Jedna z linii produktów rozjaśnia wyświetlacze LCD, inna natomiast blokuje światło słoneczne przed przedostawaniem się przez okna. Folie 3M wykorzystuje się do tworzenia grafik pokrywających całe budynki oraz do ochrony ścian przed graffiti. Niektóre z nich są jednowarstwowe i mają skromne zastosowania, inne składają się z setek warstw dostosowanych do przepuszczania lub odbijania promieni o określonej długości. Jeszcze inne tworzą niezwykle skuteczne bariery dla tlenu i wilgoci, co jest cechą niezbędną w wyświetlaczach elektronicznych nowej generacji


  Fl Icon

  Materiały fluorowane

  3M Substancje fluorochemiczne are the active Materiały in 3M's extensive line of protective Powłoki. Stosowane są także jako ciecze regulujące temperaturę oraz jako środki powierzchniowo czynne, zwiększające płynność farb i powłok wysokiej klasy. Fluoropolimery Dyneon są wyjątkowo odporne na działanie temperatury i substancji chemicznych, dzięki czemu wytwarzane z nich produkty niezawodnie sprawdzają się w skrajnie niekorzystnych warunkach. Wytwarza się z nich powłoki kabli, uszczelki, uszczelnienia, powłoki nieprzywierające, pokrycia węży paliwowych oraz stosuje wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe parametry użytkowe.


  Me Icon

  Kompozyty na osnowie metalowej

  Dzięki wprowadzeniu aluminiowego stopu pomiędzy gęsto ułożone ceramiczne włókna lub cząsteczki firma 3M tworzy materiały i produkty kompozytowe łączące wyjątkową wytrzymałość i sztywność z lekkością. Technologię tę firma 3M pierwszy raz wykorzystała komercyjnie do produkcji napowietrznych przewodów elektrycznych o dużej wytrzymałości, mogących przesyłać moc dwukrotnie większą niż konwencjonalne linie tej samej wielkości. Prowadzone są dodatkowe prace nad produktami i komponentami do innych zastosowań, takich jak konstrukcje nośne i urządzenia mechaniczne. Korzyści płynące z zastosowania tych materiałów zwiększają się, gdy komponent jest poddawany dużym obciążeniom.


  Nt Icon

  Nanotechnologia

  Naukowcy i badacze 3M odkrywają nowy świat w skali nanometrowej, gdzie materiały ujawniają niezwykłe własności fizyczne, chemiczne i biologiczne. Te wyjątkowe właściwości już teraz są wykorzystywane w naszych twardych powłokach, wypełnieniach dentystycznych oraz foliach optycznych poprawiających jasność obrazu (stosowanych w wyświetlaczach LCD). Pojawienie się nanotechnologii wywarło wpływ na wiele platform technologicznych 3M, w tym na materiały wiążące i farmaceutyki.


  Nw Icon

  Włókniny

  Po 50 latach badań nad zastosowaniami materiałów włókninowych firma 3M nadal znajduje nowe sposoby ich doskonalenia i wykorzystania. Stosowane w taśmach medycznych zwiększają komfort pacjentów. W materiałach ściernych zwiększają trwałość i ułatwiają użycie. Jako izolatory wyciszają samochody i ocieplają kurtki. Dzięki obszernej wiedzy 3M w dziedzinie zaawansowanych materiałów i wyrafinowanych technologii produkcyjnych nowe możliwości dla zastosowania włóknin powstają w obszarach związanych z ochroną zdrowia, produktami konsumenckimi i przemysłem ciężkim.


  Sm Icon

  Materiały specjalne

  Firma 3M przoduje w opracowywaniu i modyfikowaniu niewielkich ilości materiałów o dużej wartości na potrzeby zarówno klientów, jak i własne. Należą do nich specjalne dodatki i chemikalia, w tym katalizatory, żywice zabezpieczające, fotoinicjatory, środki powierzchniowo czynne, mikrosfery, pęcherzyki, łatwo zmywalne powłoki, elektrolity do baterii oraz smary. Firma 3M opracowuje ponadto tkaniny ceramiczne oraz kompozyty stosowane w przemyśle lotniczym, petrochemicznym, obróbce metalu oraz innych branżach. Spośród innych wyjątkowych materiałów, 3M cieszy się doświadczeniem w tworzeniu mocnych, lekkich kompozytów na osnowie metalowej.

 • Mr Icon

  Mikroreplikacja

  Firma 3M jest pionierem w stosowaniu malutkich, precyzyjnie ukształtowanych struktur, dzięki którym materiały zyskują nowe właściwości fizyczne chemiczne i optyczne. Mikroreplikowane pryzmaty są wykorzystywane w znakach drogowych, wyświetlaczach elektronicznych i oświetleniu zewnętrznym budynków, aby pochłaniać i odbijać bardziej jaskrawe światło. Drobne ostrosłupy sprawiają, że strukturalne materiały ścierne 3M są skuteczniejsze i równomiernie się zużywają. Co więcej, mikroreplikowane kanały mogą nawet kierować przepływem cieczy, wykorzystując do tego działanie sił kapilarnych, co otwiera wielkie perspektywy w przypadku produktów biomedycznych.


  Mo Icon

  Formowanie

  W zakładach 3M precyzyjne soczewki optyczne i elementy o złożonych kształtach są formowane przy pomocy nowoczesnych technologii. Formowanie wykorzystujemy także do tworzenia mikroreplikowanych wzorów w strukturalnych materiałach ściernych oraz w foliach rozjaśniających i zabezpieczających. Z powodu wyjątkowo wysokich tolerancji wymaganych w takich produktach firma 3M zdobyła olbrzymią wiedzę w zakresie różnych technologii składowych, takich jak projektowanie oprzyrządowania formierskiego, pomiary procesów i wahadłowa obróbka cieplna, potrzebnych przy obróbce materiałów termoplastycznych i termoutwardzalnych.


  Pd Icon

  Przetwarzanie cząstek i dyspresji

  Posiadana przez 3M umiejętność tworzenia i rozpraszania cząsteczek w ciałach stałych, foliach i cieczach umożliwia nadanie wyjątkowych właściwości materiałom ściernym, wypełnieniom dentystycznym, tuszom, oknom, foliom optycznym i wielu innym produktom. Nasza znajomość oddziaływań fizycznych, chemicznych i międzyfazowych pozwala nam stosować precyzyjnie rozprowadzone cząsteczki i nanocząsteczki (takie jak szklane kulki, węgiel, metale i tlenki metali) i modyfikować wytrzymałość materiałów, współczynnik załamania światła, przewodność, absorpcję promieniowania podczerwonego, aktywność katalityczną oraz inne własności.


  Pm Icon

  Przetwarzanie roztopionych polimerów

  Na przestrzeni dziesięcioleci, firma 3M stała się światowym liderem w rozwoju i użyciu polimerów, przekształcając te niezwykłe molekuły w folie i inne przedmioty za pomocą wytłaczania, powlekania i innych technik przetwarzania. Obecnie niemal wszystkie platformy technologiczne firmy 3M oraz większość jej produktów bazują na przetwarzaniu polimerów. Wiedza ta jest szczególnie ważna na rynkach ochrony zdrowia, elektroniki, wyświetlaczy i grafiki.


  Pp Icon

  Obróbka precyzyjna

  W przeszłości produkcji masowej mógł towarzyszyć duży rozrzut wyników. To już jednak tylko historia, a to za sprawą rozwoju technologii nakładania powłok, suszenia, utwardzania, obróbki materiałów wstęgowych i innych technologii. Inżynierowie 3M projektują maszyny i urządzenia technologiczne zapewniające precyzyjne kontrolowanie przebiegających procesów oraz opłacalność produkcji z użyciem technologii „roll-to-roll”. Wynik: Rezultat: ciągła poprawa ekologicznego aspektu działalności 3M oraz wprowadzanie coraz mniejszych tolerancji produktów — w wypadku niektórych wzorów powierzchni nie większych niż połowa długości fali światła.


  Pe Icon

  Inżynieria produkcyjna i modelowanie

  Czerpiąc z wyrafinowanych modeli komputerowych i technologii symulacyjnych, naukowcy i inżynierowie firmy 3M potrafią przewidzieć właściwości materiałów, które znajdują się jeszcze na etapie tworzenia, i przyspieszyć rozwój efektywniejszych metod produkcji. Dzięki tym wirtualnym eksperymentom firma 3M może szybciej wprowadzać cenne, nowe produkty wykorzystywane w wyświetlaczach elektronicznych, elastycznych układach i w identyfikacji częstotliwości radiowej.


  Rp Icon

  Obróbka radiacyjna

  Wiele materiałów, z których wykonano produkty 3M, zostało zmodyfikowanych lub ulepszonych na drodze reakcji chemicznych, takich jak utwardzanie, usieciowanie i polimeryzacja, zainicjowane promieniowaniem. Za pomocą wiązek ultrafioletu lub elektronów, szybkich impulsów laserowych, wyładowań koronowych, płomieni oraz innych metod tworzymy drobne wzory na naszych strukturalnych materiałach ściernych i foliach zwiększających jaskrawość barw, nanosimy obrazy na folie zabezpieczające, nadajemy wyjątkowe właściwości naszym foliom odblaskowym oraz modyfikujemy tysiące innych produktów.


  Su Icon

  Modyfikacja powierzchni

  3M znacznie śmielej niż inne firmy zajmuje się powierzchniami przedmiotów. Tworzymy powierzchnie o wyjątkowych właściwościach, wykorzystując technologię mikroreplikacji. Oprócz tego modyfikujemy powierzchnie folii i materiałów wstęgowych, korzystając z technologii opartych na wyładowaniach koronowych, obróbce ciepłem i parą. Użycie tych wyrafinowanych narzędzi pozwala nam zwiększać wchłanianie cieczy i klejów przez materiały, zmieniać ich twardość, poprawiać współczynnik odbicia światła lub nadawać im inne, nowe właściwości.


  Vp Icon

  Obróbka parą

  Najważniejsze parametry funkcjonalne często zależą od precyzyjnego naniesienia powłoki metalowej, tlenowej lub polimerowej. Dziesięciolecia doświadczenia firmy 3M pozwoliły na podniesienie technologii napylania do rangi sztuki. Wiele naszych obecnych produktów ma wyjątkową trwałość, doskonale odbija światło, stanowi skuteczną barierę i ma niezwykłe właściwości chemiczne właśnie dzięki mistrzowskiemu opanowaniu przez nas tej specjalistycznej technologii.

 • We Icon

  Przyspieszone starzenie w warunkach atmosferycznych

  Produkty 3M przeznaczone są do stosowania na zewnątrz budynków. Klienci mogą oczekiwać, że nasze systemy bezpieczeństwa ruchu drogowego, znaki i inne produkty będą się niezawodnie spisywać przez całe lata, nie poddając się brutalnym atakom pogody. W celu zapewnienia tak wysokich parametrów użytkowych firma 3M opracowała metody symulowania ekstremalnego działania światła, wysokich i niskich temperatur oraz wilgoci charakterystycznych dla warunków zewnętrznych w różnych częściach świata. Dzięki poznaniu zarówno rzeczywistego, jak i przyspieszonego oddziaływania tych czynników, firma 3M potrafi obecnie jak nikt inny mierzyć i analizować najtrudniejsze warunki atmosferyczne i odpowiednio reagować na stawiane przez nie wymagania.


  An Icon

  Analityk technologiczna

  Nowe technologie generują rozwiązania dla naszych klientów, ale równocześnie nasuwają wiele pytań naszym naukowcom. Co to jest? Jak to działa? Czy możemy to ulepszyć? Aby odpowiedzieć na te pytania, firma 3M zgromadziła imponujące siły i środki umożliwiające pomiar, charakteryzowanie i zrozumienie właściwości materiałów oraz procesów. Dzięki zasobom znajdującym się na całym świecie naukowcy 3M mogą czerpać z naszych zdolności analitycznych na wszystkich etapach rozwoju, począwszy od opracowywania koncepcji, aż po wprowadzenie na rynek i produkcję.


  As Icon

  Oprogramowanie użytkowe

  Oprogramowanie użytkowe pełni funkcje sterujące, monitorujące i komunikacyjne oraz umożliwia funkcjonowanie licznym nowatorskim rozwiązaniom 3M, począwszy od filtrów powietrza, aż po powszechne w przemyśle systemy RFID do śledzenia rejestrów medycznych. Oprogramowanie użytkowe może być uruchamiane w przeglądarkach internetowych, na standardowych komputerach stacjonarnych i urządzeniach przenośnych, lub też może być zainstalowane w specjalistycznych urządzeniach elektronicznych i systemach. 3M tworzy oprogramowanie użytkowe przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi i technik, dzięki czemu jest ono niezawodne, bezpieczne i łatwe w użyciu.


  Es Icon

  Sprzęt elektroniczny i oprogramowanie

  Firma 3M przez lata budowała swoje doświadczenie związane z elektroniką i oprogramowaniem. Obecnie elektronikę można znaleźć w wielu produktach 3M — od projektorów i skanerów dentystycznych do elektronicznych stetoskopów 3M™ Littmann® i systemów zarządzania ruchem granicznym. Zaawansowane oprogramowanie 3M pozwala na stworzenie sztucznej inteligencji w tych produktach — dzięki zastosowaniu „inteligentnych” (nauki matematyczne i informatyczne) algorytmów, zwiększających wartość tych produktów. Dzięki kombinacji czołowych materiałów 3M, procesów oraz wiedzy inżynierskiej ES stanowi potężną platformę do tworzenia inteligentnych materiałów, inteligentnych narzędzi i inteligentnych systemów, jednocześnie dostarczając inteligentnych usług.


  In Icon

  Kontrole i pomiary

  Wyjątkowa precyzja wytwarzania produktów 3M — czasami tolerancje są tu mniejsze niż długość fali światła — wymaga użycia równie precyzyjnych narzędzi do pomiarów i kontroli jakości produkcji. Firma 3M skonstruowała systemy, mierniki i inne narzędzia wykorzystujące światło widzialne, podczerwień i nadfiolet, służące do pomiaru parametrów funkcjonalnych, wytrzymałości, koloru, współczynnika odbicia światła i grubości. Te oraz inne pomiary pozwalają dokładnie i szybko sprawdzić, czy nasze procesy przebiegają z maksymalną efektywnością i powtarzalnością, oraz czy nasze produkty są zgodne ze wszystkimi wymaganiami naszych klientów.


  Is Icon

  Zintegrowane projektowanie systemów

  Złożone systemy wymagają kompleksowych rozwiązań inżynierskich. Dzięki integracji doświadczeń z zakresu oprogramowania, elektroniki i mechaniki firma 3M tworzy nawzajem uzupełniające się systemy o najwyższych parametrach użytkowych. Dyscypliny te są ponadto wspierane przez modelowanie predykcyjne, inżynierię czynników ludzkich i wzornictwo przemysłowe. Efektem końcowym jest połączenie elegancji i funkcjonalności w produktach zarówno tak prostych, jak podajnik taśmy lub uchwyt do papieru ściernego, jak i skomplikowanych, na miarę wielowymiarowych systemów obiegowych i zabezpieczających dla bibliotek firmy 3M.


  Is Icon

  Projektowanie i kontrola procesów

  Precyzja, powtarzalność, niska cena i bezpieczeństwo: oczekiwania wobec wyrafinowanych technologii produkcyjnych są naprawdę wysokie. Niewiele firm może równać się z 3M, jeśli chodzi o projektowanie i realizację najbardziej wymagających procesów ciągłych, w szczególności obróbki materiałów wstęgowych, nakładania powłok i suszenia. Nasze mocne strony to projektowanie predykcyjne i modelowanie, czujniki technologiczne i systemy sprzężenia zwrotnego oraz dziesiątki lat doświadczeń firmy 3M na polu inżynierii chemicznej, mechaniki i elektrotechniki. Wyniki widać w każdym produkcie 3M oraz w szybkim ich dostosowywaniu do wymagań rynków lokalnych.