Postęp w druku fleksograficznym i technologia maszyn bez zębatkowych pozwala uzyskać większy gamut barwny, „lepszy” punkt, pracować przy minimalnym docisku w technologii kissprint, kontrolować docisk i parametry wałków rastrowych i nie tylko. Dobór odpowiedniej taśmy montażowej umożliwia wybór wszystkich tych możliwości.
Z dnia na dzień jakość druku fleksograficznego ulega poprawie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku elastycznych opakowań, które wcześniej były wykonywane w innych technologiach, a obecnie są drukowane metodą fleksograficzną. Nowy poziom udziału w przemyśle wynika z rozwoju technologii związanej z elementami, które biorą udział w tym procesie.
Możliwość druku z użyciem większej liczby kolorów, bez zębatkowa technologia maszyn drukujących, znaczne postępy w zakresie poziomu mocowania, lepiej odwzorowywany druk rastrowy wynikający z zaangażowania cyfrowych fotopolimerów z płaskim punktem i farb o wysokim stopniu pigmentacji, coraz lepsza kontrola nad transferem farby z cel wałka rastrowego oraz możliwość korzystania z taśm o różnych twardościach pozwalają uzyskać lepszą kontrolę nad odwzorowaniem punktów, a także większą jakość, wydajność i ekonomię w porównaniu z innymi typami druku.
Jeśli chodzi o fleksograficzne taśmy montażowe, należy wyjaśnić, że te elementy łączne nie tylko mocują płyty do cylindrów czy tulei. Klej na płycie charakteryzuje się doskonałą funkcjonalnością, co pozwala uniknąć unoszenia się krawędzi i pozwala na zwiększenie prędkości maszyny drukującej.
Ważne, aby pamiętać, że taśma montażowa wpływa na kilka różnych aspektów druku fleksograficznego:
Dlatego przy wyborze odpowiedniej taśmy montażowej należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Fleksograficzne taśmy montażowe to podstawowy element w druku fleksograficznym i jak w przypadku każdej zmiennej, należy przeprowadzić testy, aby zweryfikować ich funkcjonalność. Mamy nadzieję, że powyższe informacje o taśmach fleksograficznych pomogą osobom odpowiedzialnym za druk w wyborze najlepszej alternatywy, a co za tym idzie, w zapewnieniu jakości, powtarzalności i niskich kosztów druku.
Omar Arias – Adv. Specialist Application Engineer
Powrót do rozmowy branżowej — sekcja informacji i analiz branżowych