Wybór klejów i taśm przemysłowych przy użyciu metody ASPEC

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać klej lub taśmę do łączenia. Poza pożądanym połączeniem, wybraną powierzchnią i procesem produkcji, takie czynniki, jak automatyzacja, możliwość poprawek lub uproszczenie łańcucha dostaw mogą również mieć wpływ na decyzję. Ponadto w ramach grup chemicznych istnieją nieskończone możliwości pozwalające zapewnić różną elastyczność, prędkość, wytrzymałość lub zgodności ze specyfikacjami branżowymi.

W 3M używamy akronimu „ASPEC”, który pozwoli Ci rozważyć najważniejsze czynniki i wybrać najlepszy produkt dla Twoich potrzeb. Za akronimem „ASPEC” kryje się pięć czynników, które wpływają na decyzję dotyczącą wyboru kleju – montaż, podłoże, proces, zastosowanie końcowe i koszt. Wyposażony w wiedzę na temat projektowania połączeń, powierzchni i składu chemicznego klejów, ASPEC może ułatwić Ci podjęcie decyzji, który klej jest najlepszy dla Twojego procesu montażowego.

Krok 1: Określ rodzaj montażu

 • Poznaj Krok 1, Wybór rodzaju montażu, z metodą 3M ASPEC. Zdjęcie kleju nakładanego na plastikową powierzchnię.

  Przejrzyj sześć rodzajów montażu

  Wiele rozwiązań wymagających klejenia wiąże się z wykorzystaniem jednego z sześciu popularnych rodzajów montażu. Są to: łączenie panel - rama/usztywnianie paneli, laminowanie dużych powierzchni, klejenie niewielkich elementów, klejenie uszczelek, zalewanie i enkapsulajca, montaż i klejenie wykończenia. W przypadku aplikacji, w których dobrze sprawdzają się kleje i taśmy, powszechnie stosuje się te sześć rodzajów montażu. Można je spotkać przy różnych projektach, na wielu rynkach i w wielu branżach. Zidentyfikowanie rodzaju montażu najbardziej odpowiedniego dla Twojej aplikacji pomoże zawęzić gamę dostępnych serii taśm i klejów, które nadają się pod względem geometrii połączeń i powszechnych metod produkcji.

Krok 2: Wybierz materiały pełniące rolę podłoża

 • Poznaj Krok 2, Wybór podłoży i materiałów, z metodą 3M ASPEC. Zdjęcie przedstawiające nakładanie kleju pomiędzy okrągłe dyski wykonane z metali i pianki.

  Jedną z zalet taśm samoprzylepnych i klejów jest zdolność do łączenia szerokiej gamy podłoży. Różne podłoża mają różne cechy charakterystyczne, które wpływają na zdolność łączenia kleju i taśmy. Energia powierzchniowa, faktura, szorstkość i czystość to wszystkie warunki podłoża, które mogą wpływać na wybór kleju lub taśmy. To, które materiały zostaną sklejone, jest jednym z kluczowych czynników przy dokonywaniu wyboru. Zdolność kleju i taśmy do łączenia materiałów o innych parametrach może uwolnić większy potencjał projektowy wybranego rodzaju montażu.

  Zapoznaj się z rodzajami podłoży i tematem klejenia materiałów

Krok 3: Zidentyfikuj etapy produkcji

 • Poznaj Krok 3, Identyfikacja etapów procesu, z metodą 3M ASPEC. Zdjęcie rolki błony klejowej w procesie produkcyjnym.

  Zrozumienie sposobu montażu poszczególnych części może pomóc w zawężeniu gamy doboru taśm samoprzylepnych lub klejów. Dokonanie przemyślanego wyboru na tym etapie może pomóc w zwiększeniu produkcyjności, zysków lub wydajności w porównaniu z innymi metodami montażu, pomagając zredukować liczbę etapów procesu, poprawki i koszty pracy. Kleje i taśmy można nakładać ręcznie lub w ramach zautomatyzowanych rozwiązań dozujących i często są to inwestycje o niższych nakładach finansowych niż spawanie lub inny sprzęt montażowy. Ogólnie, taśmy mogą zapewnić szybkie połączenie i natychmiastową wytrzymałość manipulacyjną. Kleje mogą zaoferować większą elastyczność montażu w ramach pozycjonowania części i przy złożonych konstrukcjach połączeń. Dostępna powierzchnia pracy, wymagania prawne i bezpieczeństwo to kolejne czynniki, które będą miały wpływ na wybór.

Krok 4: Weź pod uwagę końcowe zastosowanie produktu

 • Poznaj Krok 4, Rozważenie końcowego wykorzystania produktu, z metodą 3M ASPEC. Zdjęcie komponentu graficznego

  Końcowe zastosowanie montowanego produktu określi również, jaki rodzaj środków wiążących jest najlepszy dla danego projektu produktu. Istotnymi czynnikami jest to, w jaki sposób produkt końcowy będzie używany przez konsumenta i na jakie warunki atmosferyczne będzie narażony. Promieniowanie UV, skrajne temperatury, wilgoć, zanurzenie pod wodą i narażenie na chemikalia są powszechnymi czynnikami związanymi z użytkowaniem końcowym, o których należy pamiętać. Istnieje wiele taśm i klejów, które mogą wytrzymać te warunki. Do powszechnych zalet konstrukcyjnych klejów i taśm należą zdolność do równomiernego rozłożenia naprężeń, równoczesne klejenie i uszczelnianie, amortyzacja lub naprzemiennie przenoszenie energii na długości połączenia, izolacja metali w celu zapobiegania korozji galwanicznej i zdolność łączenia materiałów o różnych parametrach.

Krok 5: Wpływ na koszty i korzyści

 • Poznaj Krok 5, Wpływ na koszty, z metodą 3M ASPEC. Zdjęcie różnych walut.

  Biorąc pod uwagę całkowite koszty materiału i produkcji danego rodzaju montażu, kleje i taśmy często pozwalają je obniżyć. W przypadku kosztów materiałowych kleje i taśmy mogą umożliwić zastosowanie lżejszych, cieńszych lub tańszych materiałów pełniących rolę podłoży ze względu na zdolność klejenia różnych materiałów oraz zniwelowanie potrzeby wiercenia otworów i mechanicznego mocowania. Koszty produkcji są zniwelowane w porównaniu ze spawaniem lub mocowaniem dzięki zmniejszeniu liczby etapów procesu, takich jak szlifowanie spawów, poprawki zniekształconych powierzchni, oraz wyeliminowaniu potrzeby uszczelniania każdego otworu powstałego w wyniku montażu elementów złącznych. Koszty pracy związane z nakładaniem taśm i klejów są często niższe i wymagają minimalnego szkolenia. Dodatkowo koszt sprzętu może być niższy niż w przypadku innych metod montażu, takich jak spawanie.

  Oczywiście ważny jest również koszt kleju lub taśmy. W przeliczeniu na metry kleje są generalnie tańsze niż taśmy, ale mogą wystąpić problemy związane z mocowaniem, suszeniem lub czasem utwardzania, o których należy pamiętać. Skład chemiczny i wydajność kleju lub taśmy będą również wpływały na koszt tego materiału. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej ekstremalne warunki może przetrwać taśma lub klej, tym wyższa jest ich cena. W trakcie procesu wyboru należy pamiętać o wymaganych warunkach końcowego zastosowania i dokonać wyboru w oparciu o wymagania aplikacji.