Wpływ chropowatości powierzchni

Korzyści z szorstkowania nie ograniczają się do usuwania zanieczyszczeń. Chropowata powierzchnia do sklejenia często zapewnia mocniejsze połączenie z wielu powodów:
 

  • Chropowatość zapewnia dodatkową powierzchnię, z którą klej może stykać się podczas tworzenia połączenia klejowego
  • chropowatość zapewnia dodatkowe zazębianie mechaniczne w połączeniu
  • nieregularność powierzchni może ograniczać rozprzestrzenianie się pęknięć, tworząc mocniejsze, bardziej odporne na zużycie połączenie klejowe

Chropowatość, szczególnie nadmierna, nie zawsze jest jednak korzystna. Aby przykleić coś do chropowatej powierzchni, konieczne jest wpływanie kleju w nierówności powstałe w wyniku szorstkowania. Dotyczy to zarówno klejów płynnych, jak i taśm. Klej w taśmach TEŻ płynie! Jeśli klej nie jest zdolny do rozpływania, ogólny kontakt między klejem a powierzchnią jest mniejszy, a uwięzione powietrze może skutkować zmniejszoną wytrzymałością lub połączeniem klejowym słabo zabezpieczonym przed czynnikami atmosferycznymi.

  • Bardzo cienkie taśmy mogą tworzą skuteczne połączenia klejowe tylko z gładką powierzchnią.

    Cienkie taśmy

    Bardzo cienkie taśmy zazwyczaj tworzą skuteczne połączenia klejowe tylko z gładkimi powierzchniami. Wyobraź sobie, ile nierówności może pokryć taśma o grubości 50 mikrometrów bez ich wypełnienia i tym samym zatrzymując pęcherze powietrza.

  • Grube taśmy są w stanie skutecznie skleić się z względnie chropowatymi powierzchniami.

    Grube taśmy

    Grube taśmy mogą tworzyć połączenia klejowe z względnie chropowatymi powierzchniami, szczególnie tymi, które przeszły proces szorstkowania włokniną ścierną, jak Scotch-Brite™ 7447.

  • Ciecze o wysokiej lepkości są w stanie wypełnić szczeliny powyżej 6 mm.

    Ciecze o wysokiej lepkości

    Ciecze o wysokiej lepkości, chociaż nie mogą spływać w bardzo małe pęknięcia i szczeliny, są produktami najszczelniej wypełniającymi przestrzenie nawet ponad 6 mm. Jest to ważne przy przyklejaniu do bardzo chropowatych materiałów, takich jak niewykończony kompozyt z włókna szklanego.

  • Ciecze o niskiej lepkości mogą całkowicie zwilżyć powierzchnię, co umożliwia im połączenie wielu trudnych do sklejenia materiałów.

    Ciecze o niskiej lepkości

    Ciecze o niskiej lepkości mają największą zdolność do wpływają do wszystkich nierówności i szczelin na powierzchni. Chociaż ustępują cieczom o wysokiej lepkości w „wypełnianiu szczelin”, ich zdolność do całkowitego zwilżenia powierzchni pozwala im na sklejenie niektórych bardzo trudnych do połączenia materiałów – przykładem jest klej cyjanoakrylowy do klejenia gumy.

Chociaż należy zawsze wziąć pod uwagę chropowatość powierzchni lub odstęp między podłożami, wybór kleju płynnego lub taśmy nigdy nie powinien opierać się wyłącznie na tej podstawie. Wybór odpowiedniego kleju musi opierać się na wszystkich atrybutach przyczepności: własnościach powierzchni, formulacji chemicznej kleju i geometrii połączenia.

Artykuły edukacyjne dotyczące taśm, klejów w płynie i chropowatości powierzchni


Skontaktuj się z nami
Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.