Zmiana właściwości powierzchni dla lepszej przyczepności

Jeśli trudno jest przykleić coś do materiału z powodu jego niskiej energii powierzchniowej, bardzo ważne jest, aby wybrać klej odpowiedni do tego rodzaju materiału. Istnieją różne sposoby na zwiększenie energii powierzchniowej materiału, poprawiające zdolność sklejenia. Oto kilka sposobów modyfikowania energii powierzchniowej.

 • Primery (lakiery podkładowe) poprawiają zdolność cieczy do chemicznego oddziaływania na powierzchnię podłoża
  Nakładanie primera (lakieru podkładowego)

  Zdolność cieczy do chemicznego oddziaływania na powierzchnię można poprawić przy użyciu lakieru podkładowego (primera) lub promotorów adhezji. Primery (lakiery podkładowe) działają poprzez nałożenie na powierzchnię monowarstwy lub cienkiej powłoki funkcjonalnego materiału. Primery (lakiery podkładowe) są zaprojektowane chemicznie w taki sposób, że jeden koniec cząsteczek bardzo dobrze wiąże się z materiałami o niskiej energii powierzchniowej, a wolny koniec bardzo dobrze wiąże się z klejami.

 • Dowiedz się, w jaki sposób obróbka plazmowa może zmodyfikować energię powierzchniową
  Obróbka plazmowa

  Obróbka plazmowa to działanie na powierzchnię materiału zjonizowanym gazem, który zmienia reaktywność chemiczną atomów powierzchniowych. Istnieje kilka różnych odmian obróbki plazmowej, a także wiele różnych firm specjalizujących się w obróbce plazmowej.

 • Dowiedz się, w jaki sposób obróbka płomieniowa może zmodyfikować energię powierzchniową
  Obróbka płomieniowa

  Obróbka płomieniowa wykorzystuje chemię spalania „płomienia” do chemicznej modyfikacji atomów powierzchniowych podłoża. Podobnie jak w przypadku obróbki plazmowej, istnieje wiele firm specjalizujących się w obróbce płomieniowej różnych materiałów.


Czystość powierzchni

Chociaż spędziliśmy dużo czasu na poznawaniu zawiłości energii powierzchniowej materiałów, w rzeczywistości powierzchnia materiału, który ma być sklejony, zawsze będzie zanieczyszczona. Może to być kurz, olej, smary, odciski palców lub wszelkie inne zanieczyszczenia, które mogą zbierać się na powierzchni.

 • Zanieczyszczenia mogą doprowadzić do:

  • Zredukowany kontakt między klejem a podłożem, co uniemożliwia powstanie połączenia klejowego
  • Deaktywacja kleju, co uniemożliwia skuteczne zwilżanie
  • Zredukowanej wytrzymałości połączenia
 • Czysta powierzchnia umożliwia maksymalne zwilżanie i zwiększa potencjalny kontakt z powierzchnią
  Skutecznie zwilżanie

  Czysta powierzchnia umożliwia maksymalne zwilżanie i zwiększa potencjalny kontakt z powierzchnią

 • Zanieczyszczona powierzchnia redukuje kontakt z powierzchnią i zwilżanie
  Nieskutecznie zwilżanie

  Zanieczyszczona powierzchnia redukuje kontakt z powierzchnią i zwilżanie

 • Bardzo często konieczne jest dokładne oczyszczenie materiału przed sklejeniem, aby zagwarantować właściwy kontakt kleju z powierzchnią. Można to zrobić na kilka sposobów:
   

  • użycie mieszaniny alkoholu izopropylowego z wodą w proporcjach 50/50. Sprawdza się to w przypadku tworzyw sztucznych, które nie wymagają oleistych powłok w celu zachowania spójności.
  • wyczyszczenie mocniejszymi rozpuszczalnikami, w tym acetonem lub ketonem metylowo-etylowym. Wiele metali posiada oleistą powłokę, która zapobiega utlenianiu (rdzewieniu) lub powstałą podczas produkcji (np. smary).
  • odtłuszczenie przemysłowym odtłuszczaczem, a następnie przetarcie rozpuszczalnikiem. Stosuje się to w przypadku metali, które są nie tylko pokryte olejem, ale także bardzo brudne.

Szorstkowanie – gdy czyszczenie nie wystarczy

Zdarza się, że samo czyszczenie nie jest w stanie usunąć zabrudzeń z powierzchni materiału. Tworzywa sztuczne formowane wtryskowo mogą zawierać śladowe ilości środków antyadhezyjnych, które są odporne na większość rozpuszczalników. Warstwy tlenków metali (np. rdza na żelazie) są „związane” z powierzchnią i nie można ich usunąć samym rozpuszczalnikiem. Niektóre oleje przemysłowe są odporne na działanie rozpuszczalników i środków chemicznych w celu zabezpieczenia metalowej powierzchni przed uszkodzeniem podczas transportu.

 • Przykład powierzchni bez odpowiedniego przygotowania przed sklejeniem
  Powierzchnia bez przygotowania
 • Przykład powierzchni po jednorazowym czyszczeniu przed sklejeniem
  Powierzchnia po pierwszym czyszczeniu

Proces przygotowania powierzchni poprzez szorstkowanie

Aby odpowiednio przygotować powierzchnię do klejenia, konieczne może być dodanie do procesu etapu szlifowania.

1. Pierwsze czyszczenie – pierwsze czyszczenie może usunąć większość obecnych zanieczyszczeń i zapobiec rozmazywaniu zanieczyszczeń podczas szorstkowania.

2. Szorstkowanie – szlifowanie standardowym papierem ściernym lub włókniną ścierną może usunąć zanieczyszczoną warstwę powierzchni i zapewnić chropowatość.

3. Czyszczenie – czyszczenie końcowe usuwa wszelkie zanieczyszczenia pozostałe po szorstkowaniu i tworzy nową powierzchnię gotową do sklejenia.

 • Przykład powierzchni po szorstkowaniu przed sklejeniem
  Powierzchnia po szorstkowaniu
 • Przykład powierzchni po drugim czyszczeniu przed sklejeniem
  Powierzchnia po drugim czyszczeniu

Powiązane artykuły edukacyjne


Skontaktuj się z nami
Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.