Typowe rodzaje naprężeń w połączeniach klejowych

Bez względu na zastosowany typ połączenia, ważne jest zrozumienie różnych naprężeń, które są wywierane na połączenie klejone. Kleje i taśmy działają najlepiej, gdy naprężenie rozkłada się po powierzchni, rozpraszając obciążenie na całej linii klejenia. Kleje i taśmy są najmniej skuteczne, gdy naprężenie działa krawędziowo, obciążenie skoncentrowane jest w miejscu działania siły. Wiele tradycyjnych połączeń klejowych zawiera głównie naprężenia jednowymiarowe i może wymagać modyfikacji, aby połączenie klejowe było najbardziej skuteczne.

 • Poznaj wpływ naprężeń rozciągających na konstrukcję klejoną.

  Naprężenie rozciągające

  Rozciąganie jest równomierne w całym połączeniu. Kierunek rozciągania jest prostopadły do płaszczyzny połączenia klejowego. Obciążenie jest rozpraszane na całą powierzchnię spoiny klejonej.


 • Poznaj wpływ naprężeń ścinających na konstrukcję klejoną.

  Naprężenie ścinające

  Ścinanie występuje gdy siła obciążająca działa w płaszczyźnie połączenia klejowego, powodując przesuwanie się jednego podłoża nad drugim. Również w tym przypadku siła oddziałuje w tej samej płaszczyźnie i rozkłada się wzdłuż całej powierzchni połączenia klejowego.


 • Poznaj wpływ naprężeń ściskających na konstrukcję klejoną.

  Naprężenie ściskające

  Podobnie jak rozciąganie, ściskanie jest siłą, która działa na płaszczyznę połączenia klejowego prostopadle. W przeciwieństwie do rozciągania, siła oddziałuje w kierunku klejenia. Obciążenie jest rozpraszane na całą powierzchnię spoiny klejonej.


 • Poznaj wpływ naprężeń rozdzielających na konstrukcję klejoną.

  Naprężenie rozdzielające

  Rozdzielanie przyjmuje postać obciążenia skoncentrowanego na jednej krawędzi złącza, wywierając siłę rozrywającą wiązanie. Podczas gdy jeden koniec połączenia klejowego jest narażony na skoncentrowane naprężenia na drugą krawędź złącza teoretycznie nie oddziałują żadne siły. Do rozdzielania dochodzi przy dwóch sztywnych materiałach.


 • Poznaj wpływ naprężeń odrywających na konstrukcję klejoną.

  Naprężenie odrywające

  Odrywanie to ciągnięcie skoncentrowane na jednej krawędzi złącza. Jeden z materiałów jest elastyczny, co skutkuje jeszcze większą koncentracją naprężeń na krawędzi spoiny, niż przy połączeniu rozdzielającym.


Projektowanie połączenia klejowego

Większość naprężeń w dobrze zaprojektowanych połączeniach klejowych to rozciąganie, ściskanie lub ścinanie. Pozwala to rozłożyć siłę na całym obszarze klejenia. Siły rozdzielające i odrywające powodują koncentrację obciążenia na krawędzi, co może prowadzić do przedwczesnego odklejenia, szczególnie w przypadku narażenia na drgania, uderzenia lub obciążenia zmęczeniowe.

Poza rodzajem naprężenia, zoptymalizowanie połączenia może wymagać wzięcia pod uwagę wymiarów. Kleje są testowane i oceniane pod kątem ich przybliżonej wydajności w jednostkach siły na powierzchnię (np. obciążenie ścinające N/m2) lub siły na długość (np. odrywanie, N/cm). Dzięki skonfigurowaniu wymiarów połączenia klejowego w celu uwzględnienia obciążeń przenoszonych na powierzchnię można zwiększyć trwałość sklejenia.


Powiązane artykuły edukacyjne


Skontaktuj się z nami
Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.