Procesy ścierne (szlifowanie, cięcie itp.) służą do usuwania materiału z obrabianego elementu, powodując powstawanie cząstek pyłu. Pył powstaje także w wyniku zużycia samego materiału ściernego. Pył znajdujący się w powietrzu może być niebezpieczny dla operatorów w przypadku kontaktu z odsłoniętą skórą lub oczami, a zwłaszcza wchłonięcia drogą oddechową.
Cząsteczki pyłu, które mogą dostać się przez układ oddechowy do organizmu, są małe i często niewidoczne gołym okiem, ale mogą mieć największy wpływ na zdrowie pracowników, ponieważ mogą przedostać się głębiej do płuc. Narażenie może wywołać krótko- i długoterminowe problemy zdrowotne, takie jak stan zapalny układu oddechowego i reakcje alergiczne, takie jak astma zawodowa. Problemy z oddychaniem wynikające z narażenia na pył nie zawsze są widoczne natychmiast i mogą rozwinąć się po kilku latach.
Najlepszą praktyką jest wprowadzenie metod kontroli, które uwzględniają wszystkie zagrożenia związane z pyłem i środki zaradcze służące do zminimalizowania ryzyka. Systemy kontroli pyłu, takie jak systemy odprowadzania pyłu, mogą być używane do odprowadzania pyłu od operatorów.
Wybór materiałów ściernych stosowanych w miejscu pracy może również wpływać na poziom zapylenia w miejscu pracy. Przejście na wysokowydajne materiały ścierne pomaga zmniejszyć ekspozycję na pył, ponieważ zapewniają one szybsze tempo cięcia, umożliwiając szybsze wykonywanie prac przy mniejszym zużyciu tarczy.
W przypadku, gdy nie można osiągnąć odpowiedniej kontroli narażenia innymi metodami, konieczne jest wyposażenie operatorów w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Precyzyjnie kształtowane ceramiczne ziarno zastosowane w materiałach ściernych 3M™ Cubitron™ II szybko i czysto przecina materiał obrabianego elementu, wytwarzając większe wióry (odłamki) i pył o większej średnicy niż w przypadku konwencjonalnych materiałów ściernych. Ostre ziarno ścierne pomaga szybciej wykonywać zadania i może pomóc w skróceniu czasu narażenia na pył w miejscu pracy.
Materiały ścierne 3M™ Cubitron™ II są bardzo trwałe, co oznacza mniejsze zużycie ściernicy, a tym samym zmniejszenie poziomu pyłu powstającego z samego materiału ściernego. Przejście z konwencjonalnej ściernicy spojonej na dysk fibrowy Cubitron™ II może pomóc w dalszej redukcji tego rodzaju pyłu ze względu na inną konstrukcję tarczy.
Stosowanie ręcznych narzędzi ściernych lub narzędzi mocowanych na stole oraz trzymanie w dłoniach obrabianych elementów może narazić operatora na wibracje przekraczające bezpieczny poziom.
Zminimalizuj ryzyko, używając odpowiednich materiałów ściernych, które pozwolą szybciej wykonać wymagające zadania przy mniejszym nacisku.
Dobór narzędzi, produktów i systemów ściernych ma znaczący wpływ na hałas generowany podczas obsługi narzędzi.
Zmiana produktów ściernych może być jednym ze sposobów na obniżenie poziomu hałasu emitowanego przez materiał ścierny.
Praca ze sprzętem ściernym może spowodować urazy w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu. Zawsze należy używać osłon na maszyny i odpowiedniego produktu do danego zastosowania oraz upewnić się, że materiał ścierny jest prawidłowo zamontowany, a także stosować odpowiednie ŚOI.
Materiały ścierne, które szlifują szybciej i w niższej temperaturze, pozwalają na pracę z mniejszym dociskiem operatora i mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczniejszego miejsca pracy.