W kwestii drgań na ramię pracownika, przejmij kontrolę nad ryzykiem

Zapobieganie drganiom na ramię pracownika (HAV) w miejscu pracy


Czym są drgania na ramię pracownika?

Zespół wibracyjny (HAVS) to uraz zawodowy, który jest spowodowany ciągłym narażeniem na wibracje emitowane przez ręczne narzędzia lub maszyny, takie jak szlifierki, szlifierki tarczowe, szlifierki mimośrodowe itp. Długotrwałe narażenie na wibracje przenoszone z narzędzi na ciało może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerwów i ścięgien palców, dłoni oraz nadgarstka. Urazy związane z wibracjami mogą spowodować obniżoną wrażliwość, siłę i zręczność. Gdy te warunki się utrzymują, skutki są nieodwracalne.

 • E-book dotyczący bezpieczeństwa i zdrowia

  Zapobieganie HAV

  Inspekcja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wprowadziła przepisy dotyczące kontroli wibracji w pracy z 2005 r., które weszły w życie 6 lipca 2006 r. Przepisy te przedstawiają działania i wartości graniczne dotyczące drgań na ramię pracownika. Zachęca się firmy do znalezienia sposobów na eliminację, redukcję lub zastąpienie zadań wymagających wysokiego poziomu wibracji. Staranny dobór metod pracy, narzędzi i materiałów eksploatacyjnych może znacznie zmniejszyć poziom wibracji.

  Ważny jest dobór i konstrukcja narzędzi – powinny one mieć odpowiednią wielkość i moc dopasowane do danego zadania. Wybór odpowiedniego produktu ściernego pomaga również skrócić czas, przez który operator jest narażony na działanie narzędzi. Wysokowydajne materiały ścierne o dużej szybkości cięcia umożliwiają pracownikom szybsze wykonywanie zadań przy mniejszym nacisku, co pomaga zmniejszyć ryzyko.

 • W jaki sposób produkty 3M mogą pomóc w zmniejszeniu zespołu wibracyjnego (HAVS)

  Materiały ścierne 3M™ Cubitron™ II pracują nawet 2x szybciej niż konwencjonalne materiały ścierne. Praca wydajnym narzędziem nie wymaga dużego nacisku operatora, a szybsze wykonanie zadania, możliwe dzięki szybko skrawającym materiałom ściernym, skróci czas kontaktu operatora z narzędziem. Wydajność precyzyjnie kształtowanego ceramicznego ziarna 3M zapewnia, że konwencjonalną ściernicę spojoną można zastąpić dyskiem fibrowym 3M™ Cubitron™ II, nawet w przypadku wymagających zadań, takich jak usuwanie spoin. Zmiana ściernicy na dysk fibrowy o mniej sztywnej konstrukcji może pomóc również zmniejszyć narażenie na wibracje.

 • Firma Bombardier korzysta z technologii 3M w celu poprawy bezpieczeństwa i produktywności w zakładzie.

  Firma 3M ściśle współpracuje z firmą Bombardier w zakładzie utrzymania pojazdów mechanicznych w Ilford, aby pomóc jej osiągnąć skuteczną równowagę między bezpiecznym środowiskiem pracy a optymalnymi poziomami produktywności.

  Głównym obszarem zainteresowania firmy Bombardier było zmniejszenie drgań na ramię pracownika, ponieważ wielu pracowników zajmujących się konserwacją i naprawą regularnie używa narzędzi do ręcznego szlifowania, wiercenia, polerowania i natryskiwania. „Ustaliliśmy maksymalne wartości graniczne narażenia na drgania na ramię pracownika na poziomie zaledwie jednej czwartej limitu zalecanego przez Health and Safety Executive” - wyjaśnia Colin McCann. „Nie tylko chroni to naszych pracowników, oznacza to również, że podczas korzystania z tego typu sprzętu musimy być maksymalnie produktywni. Właśnie tam wkracza firma 3M”. Firma Bombardier używa spojonych tarcz szlifierskich i tarcz do cięcia 3M™ Cubitron™ II oraz szlifierek mimośrodowych 3M.

  Dowiedz się więcej o sposobie współpracy 3M z firmą Bombardier, klikając tutaj


Produkty ścierne Cubitron™ II


Materiały dotyczące drgań na ramię pracownika:

 • E-book dotyczący BHP materiałów ściernych
  E-book dotyczący BHP materiałów ściernych

  Pobierz nasz e-book już dziś, aby uzyskać wgląd w zarządzanie zagrożeniami w miejscu pracy.

  Pobierz e-book

  Dec 1, 1901
 • Bezpieczeństwo materiałów ściernych – krótki przewodnik
  Bezpieczeństwo materiałów ściernych – krótki przewodnik

  Pobierz nasz krótki przewodnik, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dysk fibrowy 3M™ Cubitron™ II 982C może pomóc w zapobieganiu zagrożeniom w miejscu pracy.

  Pobierz przewodnik

  Dec 1, 1901
 • Plakaty
  Korzystanie z plakatów dotyczących bezpieczeństwa materiałów ściernych

  Informuj swoich pracowników o kwestiach związanych z bezpieczeństwem dzięki naszym plakatom informacyjnym

  Pobierz plakaty

  Dec 1, 1901
 • Przewodnik oceny bezpieczeństwa materiałów ściernych
  Przewodnik oceny bezpieczeństwa materiałów ściernych

  Pobierz nasz przewodnik dotyczący oceny bezpieczeństwa materiałów ściernych już dziś, aby dowiedzieć się, w jaki sposób materiały ścierne 3M™ Cubitron™ II mogą pomóc zredukować narażenie na takie zagrożenia, jak drgania na ramię pracownika, cząstki unoszące się w powietrzu i hałas.

  Pobierz przewodnik

  Dec 1, 1901
 • Analiza przypadku
  Analiza przypadku firmy Bombardier

  Dowiedz się, w jaki sposób firma 3M pomaga zapewnić bezpieczeństwo i produktywność w firmie Bombardier

  Uzyskaj dostęp do analizy przypadku

  Dec 1, 1901

Zagrożenia w miejscu pracy

 • Ekspozycja na pył powstały w procesach ściernych może wywołać stany zapalne, reakcje alergiczne i problemy układu oddechowego

  Dowiedz się, w jaki sposób technologia 3M™ Cubitron™ II może pomóc zmniejszyć narażenie na pył przenoszony w powietrzu.

  Zapylenie i zagrożenia dla układu oddechowego

 • Dobór narzędzi, produktów i systemów ściernych ma znaczący wpływ na hałas generowany podczas obsługi narzędzi.

  Zmiana produktów ściernych może być jednym ze sposobów na obniżenie poziomu hałasu emitowanego przez materiał ścierny.

  Ochrona przed hałasem

 • Praca ze sprzętem ściernym może spowodować urazy w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu. Zawsze należy używać osłon na maszyny i odpowiedniego produktu do danego zastosowania oraz upewnić się, że materiał ścierny jest prawidłowo zamontowany, a także stosować odpowiednie ŚOI.

  Materiały ścierne, które szlifują szybciej i w niższej temperaturze, pozwalają na pracę z mniejszym dociskiem operatora i mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczniejszego miejsca pracy.

  Ochrona przed urazami


Skontaktuj się z ekspertem

Skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów w dziedzinie obróbki metalu

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM