Zdjęcie obrazujące nakładanie kleju w połączeniu montażowym o małej powierzchni

Połączenia montażowe o małej powierzchni

Produkty 3M do połączeń montażowych o małej powierzchni są wytrzymałe i trwałe.

ZAPYTAJ EKSPERTA 3M

Zastosowania połączeń montażowych o małej powierzchni

Połączenia montażowe o małej powierzchni mają zazwyczaj nieregularny kształt i niewielki obszar klejenia. Im mniejsze, bardziej nieregularne połączenie, tym większe wyzwanie, aby stworzyć pewne mocowanie, które będzie w stanie wytrzymać wysokie obciążenia. Zasadniczo są to złącza wsuwane lub zakładkowe (lub ich kombinacja). Są szeroko wykorzystywane w wyrobach sportowych, elektronice, meblach, silnikach i innych komponentach elektrycznych.

 • Drewniane bloki połączone złączami ciesielskimi poprzecznymi

  Złącza ciesielskie poprzeczne polegają na wytrzymałości drewna.

 • Kij do golfa

  Konstrukcja połączenia „wałek-tuleja” przenosi siłę uderzenia główki kija golfowego podczas uderzenia w piłkę.

 • Środek do zabezpieczania gwintów 3M™ Scotch-Weld™ TL72 stosowany w tryskaczu przeciwpożarowym

  Połączenia o małej powierzchni realizowane za pomocą gwintowanych mechanicznych elementów łącznikowych zapewniają sztywny, strukturalny montaż.

Typowe rodzaje połączeń i naprężeń w połączeniach montażowych o małej powierzchni

 • złącze o małej powierzchni typu wałek-tuleja

  Większość połączeń montażowych o małej powierzchni jest trójwymiarowa oraz zwykle opiera się na konstrukcji wsuwanej, do przykładów należą złącza ciesielskie poprzeczne lub wałek-tuleja. Ponieważ połączenia są małe, a siły działają wielokierunkowo, złącza są poddawane naprężeniom w prawie wszystkich formach – rozciągania, ściskania, ścinania i rozdzielania. Konstrukcja wsuwana złącza pozwala klejowi przenosić naprężenia rozciągające, ściskające i ścinające, podczas gdy elementy samodzielnie przyjmują naprężenia rozdzielające.​

Naprężenia odrywające i ścinające w połączeniu zakładkowym

 • Naprężenia odrywające i ścinające w połączeniu zakładkowym

  Niektóre połączenia montażowe o małej powierzchni są dwuwymiarowe, a większość naprężeń to ścinanie lub odrywanie/rozdzielanie. W przeciwieństwie do montażu panelu do ramy, który zapewnia stosunkowo długie odcinki do rozproszenia obciążenia, złącza montażowe o małej powierzchni wymagają klejów o bardzo wysokiej wytrzymałości, zdolnych do wytrzymania naprężeń na bardzo małym obszarze.​​


Kategorie produktów do połączeń montażowych o małej powierzchni

 • Wytrzymałość strukturalnych klejów akrylowych, epoksydowych i poliuretanowych wynosi ponad 6,8 MPa (1000 psi) przy naprężeniu ścinającym w połączeniu zakładowym. Najlepszy wybór dla uzyskania najwyższej wytrzymałości z wysokim stopniem odporności zmęczeniowej i na czynniki środowiskowe, szczególnie w przypadku połączeń metalu z metalem.

 • Jednoczęściowy klej bezrozpuszczalnikowy, który osiąga wytrzymałość manipulacyjną w ciągu 5–10 sekund. Najlepszy do niewielkich spoin (<10 cm²). Powszechnie stosowany na gumach i tworzywach sztucznych. Bardzo wąskie spoiny klejowe są osiągalne z niemal natychmiastową wytrzymałością.

 • Jednoskładnikowy, nakładany na gorąco klej termoutwardzalny o natychmiastowej przyczepności i wysokiej wytrzymałości. Ostateczna wytrzymałość po utwardzeniu powyżej 6,8 MPa (1000 psi). Najlepiej sprawdzają się w przypadku klejenia drewna i tworzyw sztucznych.

 • Te unikalne kleje są łatwe w dozowaniu, szybko się utwardzają i zapewniają odpowiednią wytrzymałość do przeniesienia momentu obrotowego, a jednocześnie są odporne na temperaturę i drgania oraz uszczelniają przed wilgocią i gazami w celu ochrony przed korozją.

 • Żywice termoplastyczne, które osiągają wymaganą trwałość wiązania w kilka sekund, 100% części stałych. Najlepiej sprawdzają się w przypadku klejenia drewna i tworzyw sztucznych.


Czynniki wpływające na parametry połączeń montażowych o małej powierzchni

Wszystkie przedstawione poniżej technologie 3M są powszechnie stosowane w połączeniach montażowych o małej powierzchni. Użyj poniższej listy jako względnego porównania parametrów produktu.

 • + = dobre ++ = lepsze +++ = najlepsze

Skontaktuj się z nami

Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.
Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.