Zdjęcie obrazujące nakładanie kleju uszczelniającego

Uszczelnianie, zalewanie i enkapsulacja

Rozwiązania 3M do uszczelniania, zalewania i enkapsulacji w celu zapewnienia najwyższego zabezpieczenia.

Zapytaj eksperta 3M

Niezawodna ochrona Twoich projektów.

Uszczelnienie jest wymagane na całej długości łączenia. Zalewanie i proces enkapsulacji obejmują całą część lub komorę osłonową, aby chronić elementy wewnętrzne. Oba te procesy zapobiegają wnikaniu lub wyciekaniu płynów i występują w całym przemyśle, ale są szczególnie rozpowszechnione w zastosowaniach narażonych na działanie czynników atmosferycznych lub z wartościowymi komponentami wewnętrznymi, w tym w transporcie, obróbce metali, elektronice i budownictwie.

 • Klej lub uszczelniacz nakładany na połączenie blach

  Uszczelnianie

  Taśma lub uszczelniacz są nakładane na łączenie, aby zapobiec wnikaniu lub wyciekowi płynów. Przykłady obejmują szwy dachowe w pojazdach, szwy w metalowych obudowach i uszczelnianie rur.​

 • Klej zalewa element

  Zalewanie i enkapsulacja

  Klej zalewa dany element lub wypełnia komorę, aby chronić wewnętrzne komponenty. Przykłady obejmują wymagające instalacje przewodów elektrycznych i złączy, elektronikę w plastikowych obudowach, płytki drukowane, a także zastosowania w naprawie betonu.​​

 • Uszczelnienie musi być elastyczne i trwałe, szybko wiązać. Z reguły mechaniczne mocowania prawie zawsze wymagają dodatkowego uszczelnienia, ponieważ otwory w powierzchni umożliwiają swobodny przepływ płynu i oparów do środka.

  Uszczelnianie, zalewanie i enkapsulacja zazwyczaj wymagają
   

  • elastyczności
  • łatwości stosowania
  • czasu na pomalowanie (lub inną obróbkę)
  • natychmiastowych poprawek

   


Naprężenia odrywające, ściskające i rozciągające podczas uszczelniania, zalewania lub enkapsulacji​

Jeśli montaż wymaga uszczelnienia dwóch połączeń zakładkowych lub czołowych, uszczelniacz jest często narażony na siły odrywające. Przechodzenie przez progi drzwi lub wiatr na dachu wagonu nieustannie narażają uszczelniacz w postaci taśmy lub kleju na oderwanie. Jeśli zastosowanie wymaga zalewania lub enkapsulacji, klej (taśmy nie są do tego zalecane) często jest narażony na ściskanie i rozciąganie, ponieważ element ulega rozszerzalności cieplnej lub kurczeniu. Na wiele zalewanych części, na przykład płytki drukowane, oddziałują wszystkie trzy naprężenia – odrywanie, ściskanie i rozciąganie.

 • Naprężenie ściskające klejowego złącza testowego
 • Naprężenie rozciągające klejowego złącza testowego
 • Naprężenie odrywające i rozdzielające połączenia klejowego

PROFESJONALNA WSKAZÓWKA​
Przeprojektowanie złącza, aby klej lub taśma spełniały podwójną funkcję – sklejały i uszczelniały.

Zabezpiecz swój projekt produktami 3M
Po całym czasie spędzonym na tworzeniu idealnego produktu upewnij się, że jest on zabezpieczony przed drganiami, wilgocią i innymi zanieczyszczeniami, dzięki niezawodnym produktom 3M. Taśmy, uszczelniacze i kleje 3M trwale uszczelniają szczeliny i łączenia bez ich osłabiania, zalewają lub poddają enkapsulacji delikatne elementy oraz szybko utwardzają się, by można je było pomalować.​


Kategorie produktów służących do uszczelniania, zalewania i enkapsulacji

 • Strukturalne kleje akrylowe, epoksydowe i poliuretanowe zapewniają różny czas utwardzania oraz są dostępne w różnych opcjach płynności do zalewania i procesu enkapsulacji. Dostępne w postaciach sztywnych i elastycznych.

 • Akryl, poliuretan i nitryl oraz hybrydy to technologie stosowane w jednoskładnikowych uszczelniaczach. Można wytłaczać w dowolnym kształcie na podłożu i nie wyciekają podczas wypełniania przestrzeni i szczelin. Niektóre formulacje można malować także na mokro.

 • Zapewniają natychmiastowe uszczelnienie i możliwość pomalowania po nałożeniu na połączenie lub wypełnieniu szczeliny. Dopasowują się do nitów.

 • Wytłaczane żywice termoplastyczne (100% części stałych) przeznaczone do zalewania i enkapsulacji elementów elektrycznych.


Czynniki wpływające na parametry uszczelniania, zalewania i montażu

Wszystkie przedstawione poniżej technologie 3M są powszechnie stosowane do uszczelniania, zalewania i enkapsulacji. Użyj poniższej listy jako względnego porównania parametrów produktu.

Uszczelnianie
 • + = dobre ++ = lepsze +++ = najlepsze
zalewanie i enkapsulacja
 • + = dobre ++ = lepsze +++ = najlepsze

Skontaktuj się z nami

Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.