Zdjęcie przedstawiające montaż ogólny i mocowanie elementów wykończeniowych klejonych do powierzchni

Montaż ogólny i mocowanie elementów wykończeniowych

Rozwiązania 3M do montażu ogólnego i mocowania elementów wykończeniowych zapewniają mocne i trwałe połączenia, co umożliwia tworzenie lepszych projektów

Zapytaj eksperta 3M

Idealne narzędzia do uzyskania stylowego wykończenia

 • Montaż ogólny i mocowanie elementów wykończeniowych to procesy klejenia mniejszych przedmiotów z większymi powierzchniami, aby nadać funkcjonalności wyrobom lub w celach dekoracyjnych. Ten typ mocowania często wykorzystuje się w środkach transportu, sprzęcie AGD, meblach, budownictwie i przy pracach architektonicznych. Często wymagają wytrzymałości na ciężar własny, wysokich walorów estetycznych, możliwości usuwania i szybkiego klejenia z niewielkim lub bez unieruchomienia na czas wiązania. ​

 • Osoba montująca tabliczkę parkingową na betonowej ścianie

  Montaż

  Przykłady obejmują małe znakowania, lustra i tablice oraz panele montowane na sobie z częściowym pokryciem klejem.​

 • Wykończenie ozdobne mocowane na pomalowanej powierzchni

  Mocowanie elementów wykończeniowych

  Dekoracje lub element identyfikacyjny przyklejony do powierzchni. Do przykładów należą tabliczki znamionowe, obrzeża, ramki, rozety i szprosy.​

 • Naprężenie ścinające działające na połączenie zakładkowe

  Naprężenie ścinające podczas montażu ogólnego i mocowania elementów wykończeniowych​

  Podobnie jak w przypadku klejenia panelu do ramy i usztywnienia do ramy, podczas montażu i wykończenia często oddziałuje siła ścinania pod wpływem grawitacji. Ponieważ złącze często jest już zaprojektowane jako podlegające sile ścinania, jest to konstrukcja naturalnie preferowana do klejenia. Jednak w niektórych zastosowaniach montażowych oprócz ścinania będzie również widoczne rozdzielanie – i to w formie bardziej od wstrząsów, niż ciężaru własnego. Można rozważyć zamontowanie okienka w obudowy czy klejenie osłon w przenośnych sprzętach elektronicznych. Naprężenia dynamiczne są bardzo powszechne i można wykonać test zrzutowy w celu sprawdzenia wytrzymałości kleju lub taśmy.​

Kategorie produktów i uwagi dotyczące montażu ogólnego i mocowania elementów wykończeniowych

To szczegóły sprawiają, że Twój projekt jest lepszy. Z tego właśnie względu potrzebujesz kleju do montażu ogólnego i prac wykończeniowych, który łączy szybko, łatwo się usunie w razie potrzeby i pozostanie niewidoczny, co pozwoli uzyskać estetyczny wygląd. Taśmy 3M idealnie nadają do niewidocznego montażu małych znaków, paneli i lusterek, jak również szprosów, obrzeży, ramek, rozet i innych elementów dekoracyjnych.

 • Taśmy o wysokiej sile łączenia to sprawdzona alternatywa dla śrub, nitów i spawów oraz innych mechanicznych mocowań. Można wcześniej nałożyć na klejony element wykończeniowy, co umożliwia elastyczność produkcji. Idealne do zróżnicowanych materiałów.

 • Wytrzymałość strukturalnych klejów akrylowych, epoksydowych i poliuretanowych wynosi ponad 6,8 MPa (1000 psi) przy naprężeniu ścinającym w połączeniu zakładowym. Do wykorzystania w przypadku dużych obciążeń własnych przy mniejszej powierzchni klejenia (przykład: wsporniki na ciężkich panelach, niedopasowane części o dużych siłach rozdzielających).

 • Jednoczęściowy bezrozpuszczalnikowy klej cyjanoakrylowy (CA), który osiąga wytrzymałość manipulacyjną w ciągu 5–30 sekund. Najlepsze do cienkich i niewielkich spoin (<10 cm ). Powszechnie stosowany na gumach i tworzywach sztucznych.

 • Jednoskładnikowy, nakładany na gorąco klej termoutwardzalny o natychmiastowej przyczepności i wysokiej wytrzymałości. Ostateczna wytrzymałość po utwardzeniu powyżej 6,8 MPa (1000 psi). Najlepiej sprawdzają się w przypadku klejenia drewna i tworzyw sztucznych.

 • Nośnik z papieru, folii lub bibuły z klejem samoprzylepnym po obu stronach. Można laminować powierzchnię ręcznie lub automatycznie. Można wstępnie nałożyć na niewielki element wykończeniowy. Zapewnia bardzo cienkie, estetyczne linie klejowe. Specjalne formulacje do tworzyw sztucznych o niskiej energii powierzchniowej.

 • Klej samoprzylepny na papierze ochronnym. Można laminować powierzchnię ręcznie lub automatycznie. Można wstępnie nałożyć na niewielki element wykończeniowy. Zapewnia bardzo cienkie, estetyczne linie klejowe. Specjalne formulacje do tworzyw sztucznych o niskiej energii powierzchniowej.

 • Rzepy przemysłowe 3M™ Dual-Lock™ i rzepy 3M™ Haczyk/Pętelka do mocnych połączeń z możliwością wielokrotnego rozłączania. Produkty idealnie nadają się do szybkiego montażu, prac wykończeniowych lub instalacji i wymiany znaków.

 • Żywice termoplastyczne, które osiągają wymaganą trwałość wiązania w kilka sekund, 100% części stałych. Najlepiej sprawdzają się w przypadku klejenia drewna i tworzyw sztucznych.


Czynniki wpływające na parametry montażu ogólnego i mocowania elementów wykończeniowych

Wszystkie przedstawione poniżej technologie 3M są powszechnie stosowane do montażu ogólnego i mocowania elementów wykończeniowych. Użyj poniższej listy jako względnego porównania parametrów produktu.

 • + = dobre ++ = lepsze +++ = najlepsze

Skontaktuj się z nami

Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania do swojego projektu? Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt pod numerem (22) 739 60 00.