Szklana fasada budynku

Szukasz rozwiązania do klejenia szkła?

Znajdź klej do szkła odpowiadający Twoim potrzebom.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Przykłady zastosowań współczesnego klejenia szkła

 • Systemy szklanych ścianek działowych
 • Klejenie balustrad szklanych
 • Klejenie szyb okiennych w ramach
 • Szyby przednie w pojazdach (wodoszczelność oraz tłumienie drgań)
 • reprezentacja drzwi wejściowych na szarym tle
  Drzwi wejściowe - Zastosowanie taśmy 3M™ VHB™ do łączenia metalu i szkła
 • reprezentacja szprosów okiennych
  Okna — Korzystanie z taśmy 3M™ VHB™ do mocowania szprosów okiennych
 • reprezentacja handlowa hvac
  Komercyjne urządzenia do wentylacji i klimatyzacji (HVAC) - zastosowanie taśmy 3M™ VHB™ do klejenia szkła

Klejenie w konstrukcjach szklanych

Niestety nie ma czegoś takiego jak „klej uniwersalny”.

Szczególnie w konstrukcjach ze szkła strukturalnego ważne jest, aby dostosować wymagania dotyczące technologii klejenia do zamierzonego zastosowania.
Należy na przykład uwzględnić, czy połączenie klejone ma być używane głównie do przenoszenia obciążeń, czy też do kompensacji różnic w odkształceniu. Jeżeli połączenie ma głównie przenosić obciążenia na małych powierzchniach, wymagany jest klej o dużej wytrzymałości i sztywności. Natomiast jeżeli kluczową rolą spoiny jest zapewnienie wzajemnego ruchu połączonych elementów, bardzo korzystna jest wysoka elastyczność kleju. Obszarem zastosowania elastycznych systemów klejących, takich jak silikony strukturalne, jest w szczególności kompensacja różnych rozszerzalności temperaturowych różnych materiałów łączących.


Kleje utwardzane światłem UV

Kleje dedykowane do łączenia dobrze dopasowanych elementów szklanych i szklano-metalowych.

Do utwardzenia potrzebują światła lampy UV. Grube lub kolorowe szkło może zatrzymywać światło UV i powodować, że klej nie będzie przylegał tak mocno.


Klej silikonowy: Klejenie szkła do szkła bez lakieru podkładowego

Większość klejów silikonowych jest wodoodporna (podobnie jak niektóre kleje UV), potrzebuje co najmniej kilku godzin do utwardzenia i jest w dużej mierze odporna na warunki atmosferyczne. Do tej kategorii należą np. Kleje do klejenia akwariów.


Taśma klejąca w konstrukcjach okiennych

 • Architekci i Inżynierowie potrzebują coraz węższych profili ramowych i okiennych oraz ich łatwego, estetycznego połączenia z fasadami.


  Taśmy klejące są uważane za szybką, prostą i sprawdzoną alternatywę dla połączeń mechanicznych lub klejów silikonowych. Na przykład taśma klejąca 3M™ VHB™ trwale i bezpiecznie łączy szkło z podkonstrukcją wykonaną z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna.

 • Po co łączyć elementy szklane taśmą klejącą?

  • Małe szerokości ram → większa przejrzystość
  • Większa swoboda projektowania
  • Uproszczone procesy produkcyjne (prefabrykowane elementy są od razu gotowe do transportu i montażu)
  • Klejenie jest szybsze i wydajniejsze niż w przypadku konwencjonalnych metod łączenia: koniec z kłopotami związanymi z klejami silikonowymi do szkła, czas nie odgrywa tu większej roli (np. czas odparowania lakieru podkładowego, żywotność i czas utwardzania kleju), brak konieczności unieruchomienia elementów na czas utwardzania.
  • Mimo cienkiej spoiny możliwe jest klejenie dużych elementów szklanych (obciążenienie jest rozłożone liniowo, co zapewnia zmniejszenie ryzyka pęknięcia szkła z powodu koncentracji naprężeń).
  • Lepsze wartości wskaźnika Uf, dzięki możliwości rezygnacji z usztywnienia ramy skrzydła okiennego
  • Większa odporność na włamanie

  Należy jednak zauważyć, że wytrzymałości osiągane przy użyciu taśm klejących są generalnie niższe niż wytrzymałości osiągane przy użyciu płynnych klejów:

  Rodzaj kleju Wytrzymałość Wydłużenie przy zerwaniu
  Klej 1 - 3 MPa > 200 %
  Taśma klejąca ~ 0,5 MPa ~ 300 %

baner pokazujący ikonę „Skontaktuj się z nami” na fioletowym banerze

Jak możemy pomóc?

Nawiążmy współpracę! Produkty 3M są nieustannie udoskonalane, by lepiej spełniać potrzeby klientów. Jeśli potrzebujesz znaleźć odpowiedni produkt do swojego zastosowania lub masz inne pytania dotyczące rozwiązań 3M, prosimy o kontakt +48 22 739 60 00

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Twórz. Projektuj. Realizuj.

Dowiedz się więcej o tym, jak prawidłowe, konsekwentne i szybkie nakładanie taśmy 3M™ VHB™ może pomóc w uzyskaniu mocnych i niezawodnych połączeń.

 • Kierownik projektu firmy mission glass
  Klejenie szyb bocznch za pomocą taśmy 3M™ VHB™

  Projektując okna, musisz zadbać o to, aby Twoje produkty nie tylko świetnie wyglądały, ale także działy zgodnie z najwyższymi możliwymi standardami. Wymagające aplikacje wymagają stasowania połączeń klejonych, które zapewniają wysoką trwałość, efektywność oraz są łatwe w użyciu.

 • mężczyzna klejący pociąg z pomocą akrylowej taśmy piankowej
  Okna

  Od montażu szprosów po uszczelnianie okien, taśmy i kleje 3M sprawiają, że zastosowania w produkcji okien są szybkie i łatwe. Zapewniają bardzo wytrzymałe, niezawodne połączenia, które są odporne na warunki środowiskowe, zachowując przy tym estetyczny wygląd. Nasze rozwiązania w zakresie klejów i taśm sprawiają, że produkcja okien bezramowych jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, dzięki czemu możesz sprostać aktualnym trendom na rynku architektonicznym.


mężczyzna klejący materiały

Do jakiego procesu klejenia i montażu potrzebujesz rozwiązania?

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb

WYPRÓBUJ NASZ PRZEWODNIK PRODUKTOWY
Zamknij  

Wyślij nam wiadomość

Dziękujemy za zainteresowanie firmą 3M. Aby pomóc nam skutecznie zarządzać Twoim zapytaniem i odpowiedzieć na nie, uprzejmie prosimy o podanie niektórych kluczowych informacji, w tym danych kontaktowych. Podane przez Ciebie informacje zostaną wykorzystane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu przez przedstawiciela 3M lub jednego z naszych autoryzowanych partnerów biznesowych, którym możemy udostępnić Twoje dane osobowe zgodnie z polityką prywatności 3M.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Wyślij wiadomość

Dziękujemy za kontakt z 3M

Otrzymaliśmy Państwa wiadomość i obecnie przetwarzamy zapytanie
Jeden z naszych przedstawicieli skontaktuje się z Państwem telefonicznie lub za pomocą wiadomości e-mail


Odwiedź naszą platformę z webinariami na temat klejenia i montażu

Uzyskaj najnowsze informacje, praktyczne wskazówki i wiele więcej od wiodących w branży Ekspertów 3M i poszerz swoją wiedzę. Każde webinarium trwa 45 minut.

Poznaj nasze bezpłatne webinaria na żądanie

An error occurred.