Wybór ochronników słuchu 3M

Wybór ochronników słuchu

 • Wybór urządzeń do ochrony słuchu dla pracowników spośród setek różnych typów, kształtów i rozmiarów do duże wyzwanie. 3M może w tym pomóc.

Rodzaje redukcji hałasu

 • Rodzaje środków ochrony słuchu

  Tłumienie konwencjonalne
  Redukcja hałasu dokonywana przez konwencjonalne urządzenia tłumiące jest taka sama bez względu na poziom hałasu. Urządzenia te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić pracownikowi stałą tłumienność przez cały dzień pracy.

  Tłumienie zależne od poziomu
  Redukcja hałasu dokonywana przez ochronniki słuchu zależne od poziomu zmienia się wraz z poziomem hałasu. Ten rodzaj ochronnika zapewnia większą redukcję przy wysokim poziomie hałasu i jest szczególnie skuteczny w następujących okolicznościach:
   

  • Zmienne warunki hałasu: Ułatwia pracownikom utrzymanie świadomości sytuacyjnej bez konieczności zdejmowania ochronników słuchu.
  • Hałas impulsowy: Bardzo krótkie, głośne dźwięki, takie jak wybuch łuku elektrycznego lub uderzenie pneumatycznego pistoletu do gwoździ. Aby dowiedzieć się więcej o ochronie słuchu przed hałasem impulsowym, przeczytaj biuletyn danych technicznych 3M nr 234 (PDF, 266,82 KB).

  Urządzenia do ochrony słuchu zależne od poziomu mogą być nieelektroniczne (pasywne) lub elektroniczne (aktywne). Elektroniczne urządzenia HPD są wyposażone w mikrofony środowiskowe, które wychwytują dźwięki o niskim ciśnieniu akustycznym. Użytkownik może dostosować głośność przychodzących dźwięków do preferowanego poziomu słyszenia.

  Tłumienie równomierne (płaskie)
  Dźwięki o niskiej częstotliwości (basy) są redukowane mniej więcej taką samą ilość, jak dźwięki o wysokiej częstotliwości (soprany), aby uzyskać bardziej naturalną jakość dźwięku. Takie urządzenia tłumiące pierwotnie zaprojektowane dla muzyków, ale mogą być one również wykorzystywane do ochrony słuchu w miejscach pracy. Większość urządzeń HPD wykorzystujących zasadę tłumienia równomiernego zapewnia ogólnie niższą redukcję hałasu i może być dobrym wyborem dla pracowników o niższym poziomie narażenia na hałas.


Wybór ochronników słuchu

Jeśli ochronniki słuchu są niewygodne, trudne w użyciu lub zbytnio przeszkadzają pracownikom w słyszeniu, to procent czasu, przez jaki pracownicy noszą te urządzenia, zwany czasem stosowania, może być niski. Nawet najlepsze ochronniki słuchu będą rzadko używane, jeśli są niewygodne oraz nie pasują do wykonywanej pracy, noszonej odzieży i innych stosowanych środków ochrony osobistej. Pracownicy nie tylko muszą być chronieni przed niebezpiecznymi głośnymi dźwiękami, ale często muszą być w stanie słyszeć i komunikować się z innymi osobami.

1. Najpierw pomyśl o wygodzie

 • Ciśnienie, które odczuwasz podczas noszenia zatyczek do uszu różni się w zależności od materiału i rozmiaru wkładki w stosunku do wielkości kanału słuchowego. W przypadku nauszników ciśnienie w opasce które mocno trzyma miseczki uszne, ma zasadnicze znaczenie dla dobrego tłumienia. Pracownicy mogą potrzebować nosić jeden lub więcej modeli przez dłuższy czas, przed podjęciem decyzji, jakiego rodzaju ochronnika słuchu należy wybrać.
 • Zaopatrz się w kilka rozmiarów zatyczek do uszu, aby ułatwić użytkownikowi znalezienie rozmiaru, który dopasuje się wystarczająco mocno, tak aby był wygodny i ochraniał słuch. Oprócz zalet związanych z komfortem, ważne jest posiadanie wielu rozmiarów, aby pracownicy mogli łatwo uzyskać skuteczne uszczelnienie. Dla osób z małymi uszami mała wkładka do uszu może być łatwiej wkładana do przewodu słuchowego po jej rozwinięciu.
 • Miękkość zatyczki do ucha w kanale słuchowym może stać się ważnym czynnikiem, kiedy zatyczki do uszu są ponownie wkładane, lub nowa para zatyczek jest wkładana do uch kilka razy dziennie. zatyczki do uszu 3M™ E-A-Rsoft™ wykonane są z pianki poliuretanowej, która jest bardziej miękka w dotyku niż inne rodzaje pianek.
 • Waga może również stanowić kryterium doboru nauszników. Może istnieć wygodny kompromis w doborze osłony z wyższymi wartościami redukcji szumów, ponieważ nauszniki o wyższym poziomie tłumienia często mają większe, nieco cięższe nakładki na uszy. Wybranie lżejszego nausznika może nie tylko ułatwić słyszenie ważnych dźwięków, ale może również wydawać się wygodniejsze, umożliwiając pracownikom pozostawianie ich na uszach przez cały czas, gdy są narażeni na hałas. Wkładki przeciwhałasowe na pałąku są również lżejszą alternatywą dla nauszników.
 • W gorącym, wilgotnym środowisku nauszniki mogą nie być wygodne do noszenia przez dłuższy, natomiast nauszniki mogą być preferowane przez pracowników w zimnych, wietrznych warunkach. Dostępne są także lekkie alternatywy, takie jak wkładki przeciwhałasowe na pałąku i zmywalne wkładki wielokrotnego użytku, które pomagają poprawić komfort i zachować dobrą higienę.
  3M™ E-A-R™ Classic™ earplugs, są wykonane z pianki PVC, która nie pochłania wilgoci.

2. Weź pod uwagę łatwość użytkowania

 • Gdy ręce są brudne lub pracownicy noszą rękawiczki, wkładki wielokrotnego użytku i wkładki naciśnij i dopasuj, z wygodnymi trzonkami lub uchwytami, pomagają utrzymać końcówki zatyczek do uszu w czystości podczas ich użytkowania. Ponieważ te zatyczki do uszu nie muszą być rozwijane przed włożeniem, końcówki wkładek są mniej podatne na zabrudzenie.
 • Pracownicy, którzy muszą zakładać ochronników słuchu w pośpiechu, lub Ci którzy zdejmują i zakładają je wiele razy w ciągu dnia, mogą docenić wkładki przeciwhałasowe do uszu typu Push-To-Fit (naciśnij i dopasuj) które są „gotowe do noszenia”, oraz szybkie i łatwe do założenia.

  Nauszniki montowane na kasku i unikalny system sterowania przewodami firmy 3M, który pozwala pracownikom na wygodne podłączanie zatyczek do ich okularów ochronnych, może również ułatwić przestrzeganie zasad ochrony słuchu, szczególnie w przypadku osób, które wielokrotnie wyciągają i ponownie wkładają ochronnik słuchu, lub podczas pracy w miejscu, które ma obowiązkowy wymóg noszenia twardych czapek.

 • Kiedy ochrona słuchu jest potrzebna tylko okazjonalnie, należy zaoferować zatyczki do uszu z pojemnikiem do przechowywania, aby ułatwić czyszczenie zatyczek do uszu pomiędzy użyciami. Zatyczki wielokrotnego użytku są również opcją, aby upewnić się, że ochronnik słuchu są dostępne zawsze i wszędzie tam, gdzie są potrzebne.
 • Pracownicy, którzy noszą środki ochrony słuchu, mogą również potrzebować innych rodzajów ochrony, takich jak ochrona dróg oddechowych, oczu, twarzy i głowy. Zaplanuj, jak te różne rodzaje odzieży ochronnej będą współpracować i oceń wybór tak, aby mieć pewność, że wymagana efektywność jednego rodzaju odzieży ochronnej nie zostanie naruszona przez użycie innego. Adaptery umożliwiające przymocowanie nauszników do twardych czapek i osłon twarzy mogą w wielu przypadkach zminimalizować ten problem. Gdy adaptery nie są dostępne lub nie są praktyczne, nauszniki z opaską na szyję stanowią wygodną alternatywę wraz z wkładkami przeciwhałasowymi na pałąku. Należy pamiętać, że ingerencja w standardowe nauszniki zakładane na głowę, np. przez okulary ochronne, nakrycia głowy (np. czapkę bejsbolową,chustkę), lub innych przedmiotów może spowodować utratę tłumienia o kilka dB - dlatego też należy rozważyć, czy jako alternatywa lub dodatek do nauszników nie powinno się używać zatyczek do uszu.

  Zasadnicze znaczenie ma również kompatybilność ze środowiskiem pracy. W brudnych, zakurzonych miejscach pracy preferowane mogą być nadające się do prania zatyczki do uszu wielokrotnego użytku.

3. Uwzględnij potrzeby komunikacyjne

Zobacz produkty rozwiązań komunikacyjnych 3M PELTOR

 • Niektórzy pracownicy mogą martwić się, że nie będą w stanie nic usłyszeć, kiedy będą mieli ochronnik słuchu. Chociaż prawdą jest, że osoby noszące ochronnik słuchu nie usłyszą tak dużo, jak usłyszałyby bez nich, lecz w większości przypadków osoby z normalnym słuchem będą w stanie słyszeć wystarczająco dobrze nawet z ochronnikami słuchu, jeśli:
   

  • wybrane ochronniki słuchu mają odpowiednią redukcję szumów (niezbyt dużo i nie za mało), oraz
  • Zakładane są zgodnie z instrukcją

  W bardzo hałaśliwych sytuacjach ochronniki słuchu mogą pozwolić ci słyszeć wyraźniej, podobnie jak okulary przeciwsłoneczne pomagają lepiej widzieć w jasny słoneczny dzień.

 • Kiedy hałas w miejscu pracy osiąga 85 dB (A) lub więcej, musimy krzyczeć do siebie nawzajem, aby się komunikować. Bez ochrony słuchu, twoje uszy nie mogą łatwo przetwarzać krzyków i szumu, a zdolność do precyzyjnego słyszenia rozmów jest mniejsza. Twoje uszy są dosłownie przeciążone dźwiękiem. Co więcej, możesz doświadczyć przejściowego ubytku słuchu, co stanowi większy problem.

  To jak chodzenie na plażę bez okularów przeciwsłonecznych. Twoje oczy są przeładowane światłem, przez co trudno jest wyraźnie widzieć.

 • Kiedy nosisz ochronę słuchu, bardzo głośne dźwięki zostają zredukowane do bardziej przyjaznego poziomu. Na tym poziomie Twoje uszy są w stanie przetwarzać hałas, rozmowy i ważne dźwięki ostrzegawcze bardziej normalnie i przy mniejszych zniekształceniach.

 • Jednak noszenie ochronników o wysokim tłumieniu w sytuacjach o niskim poziomie hałasu (poniżej 80 dBA) może skutkować nadopiekuńczością i niepożądaną redukcją zdolności słyszenia i komunikowania się.

  Jest to podobne do noszenia ciemnych okularów po zachodzie słońca lub w pochmurny dzień. Kiedy światło jest na znacznie niższym poziomie, dodanie okularów przeciwsłonecznych powoduje nadopiekuńczość i może utrudnić widoczność.

  Z ochroną słuchu sprowadza się do równoważenia osłabienia i świadomości sytuacyjnej - umiejętności słyszenia, co dzieje się w miejscu pracy. Ochronniki słuchu zależne od poziomu hałasu mogą pomóc pracownikom, którzy zgłaszają trudności w wykryciu ważnych dźwięków i komunikowaniu się podczas noszenia ochronników słuchu. Dla tych, którzy potrzebują komunikować się przez radio lub telefon, ochronniki słuchu, które łączą się z zewnętrznymi radiotelefonami, z wbudowanymi radioodtwarzaczami i urządzeniami, które łączą się z urządzeniami bezprzewodowymi, umożliwiają połączenie i ochronę w tym samym czasie.


Rodzaje środków ochrony słuchu

W uchu

 • Wkładki przeciwhałasowe jednokrotnego użytku 3M
  Wkładki przeciwhałasowe jednokrotnego użytku

  Najczęściej stosowany rodzaj ochronników słuchu. Miękka pianka jest zwijana w maleńki cylinder, a następnie wkładana do ucha.
   

  • Wygodne: Dopasowuje się do unikalnego kształtu kanału słuchowego
  • Przystępna cena: niska cena za parę
  • Efektywny: Wysoka redukcja hałasu przy prawidłowym noszeniu.
 • Wkładki przeciwhałasowe 3M Push-to-Fit
  Wkładki przeciwhałasowe do uszu typu Push-To-Fit (naciśnij i dopasuj)

  Miękkie piankowe końcówki z elastycznym trzpieniem. Nie trzeba walcować piankowych końcówek przed włożeniem do uszu
   

  • Łatwe w użyciu: działa dobrze dla pracowników, którzy mają trudności z rolowaniem i wkładaniem jednorazowych zatyczek z pianki
  • Wygoda: mogą być używane, gdy ręce są brudne lub gdy nosisz rękawiczki.
  • Wygodne: Miękka pianka dopasowuje się do unikalnego kształtu kanału słuchowego
 • Wkładki przeciwhałasowe 3M wielokrotnego użytku
  Wkładki przeciwhałasowe wielokrotnego użytku

  Zmywalne zatyczki do uszu z giętkimi, elastycznymi obręczami przymocowanymi do trzpienia.
   

  • Mniej odpadów: może być wielokrotnie wykorzystywany
  • Opłacalne: zastępowane rzadziej za niższy koszt (na dłuższy okres)
  • Wygoda: może być używana, gdy ręce są brudne lub gdy nosisz rękawiczki
  • Wszechstronne: materiał nie chłonie wilgoci. Działa dobrze w wilgotnych warunkach lub gdy pracownicy mocno się pocą
  • Zakres tłumienia: produkty wyposażone w filtr akustyczny przelotowy pozwala użytkownikowi słyszeć więcej dźwięku, gdy świadomość sytuacyjna jest ważna
 • 3M Indywidualnie Dopasowane Zatyczki do Uszu
  Indywidualnie formowane zatyczki do uszu

  Wytrzymały, miękki materiał uformowany w unikalny kształt uszu użytkownika.
   

  • Mniej odpadów: może być ponownie używany przez dłuższy czas
  • Wygodne: Pasuje do uszu noszącego dokładnie wtedy, gdy jest odpowiednio wykonany, co obejmuje również dokładne dopasowanie do kanału słuchoweg
  • Wszechstronne: Redukcja szumów może być dostosowywana podczas procesu produkcji poprzez dopasowanie konkretnych filtrów akustycznych

Zakładane na uszy

 • Nauszniki przeciwhałasowe 3M™ PELTOR™
  Nauszniki

  Plastikowe miseczki przymocowane do regulowanego pałąka zakrywają uszy, aby zablokować dźwięk. Miękkie poduszki uszczelniają się po obu stronach głowy osoby noszącej.
   

  • Łatwość użycia: Większość osób bez trudu opanowuje ich prawidłową obsługę
  • Wygod: Takie ochronniki słuchu można szybko założyć i zdjąć, zgodnie z aktualną potrzebą
  • Alternatywa dla zatyczek do uszu: Niektórzy ludzie wolą nie nosić lub nie mogą nosić zatyczek do uszu
 • Wkładki przeciwhałasowe 3M na pałąku
  Wkładki przeciwhałasowe na pałąku

  Miękkie piankowe lub elastyczne końcówki utrzymywane w miejscu za pomocą elastycznego paska.
   

  • Wygoda: Takie ochronniki słuchu można szybko założyć i zdjąć, zgodnie z aktualną potrzebą. Dobry wybór dla osób, które wchodzą i wychodzą z hałaśliwego obszaru.
  • Wszechstronność: Szeroki wybór rodzajów pałąków na głowę i typów końcówek dousznych
  • Umiarkowane tłumienie: Pozwala użytkownikowi słyszeć więcej dźwięku, gdy silne tłumienie nie jest potrzebne

Pracownicy z ubytkiem słuchu

W niektórych przypadkach ochronniki słuchu zależne od poziomu hałasu mogą pomóc pracownikom cierpiącym na ubytek słuchu lepiej orientować się w sytuacji dokoła i bezpiecznie pracować w hałaśliwym miejscu.

Oto wybrane materiały, z których można dowiedzieć się więcej o opcjach ochrony dla pracowników z ubytkiem słuchu:
 

 • WAŻNA UWAGA: Ta informacja jest oparta na wybranych aktualnych krajowych wymaganiach. Inne wymagania krajowe lub lokalne mogą się różnić. Zawsze sprawdzaj instrukcje dla użytkownika i postępuj zgodnie z krajowymi przepisami. Ta strona internetowa zawiera przegląd ogólnych informacji, więc nie należy opierać się wyłącznie na niej podczas podejmowania konkretnych decyzji. Przeczytanie tych informacji nie gwarantuje uzyskania biegłości w zakresie BHP. Informacje są aktualne na dzień publikacji, natomiast w przyszłości wymagania mogą ulec zmianie. Nie powinno się automatycznie bazować na tych informacjach, ponieważ treściom tutaj zawartym często towarzyszą dodatkowe i/lub doprecyzowane informacje. Należy przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji krajowych.

  Skontaktuj się z najbliższym biurem lub przedstawicielem 3M, aby uzyskać więcej informacji.