Często zadawane pytania

Noszenie materiału odblaskowego jest ważne, ponieważ ostrzega inne osoby wokół Ciebie o Twojej obecności w nocy, a także w warunkach słabego oświetlenia pomaga zachować bezpieczeństwo.

Z poniższego schematu wyraźnie wynika, że podczas noszenia ciemnych ubrań widoczność w nocy wynosi maksymalnie 25 m. Nawet w przypadku noszenia białych ubrań, widoczność w nocy wynosi maksymalnie 40 m. Oznacza to, że pojazd poruszający się ze średnią prędkością nie będzie w stanie zatrzymać się (nawet korzystając z hamulca awaryjnego) na czas, aby zapobiec kolizji. Noszenie odblaskowej odzieży oferuje widoczność na odległość do 140 m, co zapewnia, że pojazd jest w stanie zahamować w odpowiednim czasie, aby zapobiec kolizji.
 

Dlaczego noszenie materiału odblaskowego jest ważne?

Materiał fluorescencyjny świeci się, gdy jest oświetlony naturalnym światłem słonecznym. Wydaje się jaśniejszy niż materiał niefluorescencyjne o takim samym kolorze i zapewnia użytkownikowi lepszą widzialność w ciągu dnia i o zmierzchu. Zazwyczaj stosuje się go w połączeniu z materiałami odblaskowymi, aby zapewnić użytkownikowi widoczność zarówno w dzień, jak i w nocy.

Materiały odblaskowe odbijają światło w kierunku źródła światła. Pozwala to kierowcy poruszającego się pojazdu zobaczyć światło odbijane od materiału odblaskowego na ubraniu przechodnia. Są najbardziej skuteczne w nocy i przy słabym oświetleniu.

  • Światło dzienne

    Światło dzienne

  • przypadku zapylenia

    W przypadku zapylenia

  • Warunki nocne

    Warunki nocne

 

 

Układ odblasku nie tylko pomaga zobaczyć obiekt, ale także zidentyfikować go jako człowieka. Badania wykazały, że kierowcy reagują szybciej, gdy rozpoznają przed sobą kształt ciała człowieka, a nie obiekt. Aby wykorzystać to lepsze rozpoznawania w warunkach ograniczonej widzialności, materiał odblaskowy można umieszczać na odzieży w sposób, który pozwoli kierowcom rozpoznać kształt ludzki. Dwa powszechne sposoby na zwiększenie rozpoznawalności to:


ruch anatomiczny: podkreślanie punktów ruchu i stawów, aby pokazać ruch ciała ludzkiego.
zarys ciała ludzkiego: tworząc „szkielet” ciała, można pokazać ludzki kształt za pomocą światła odbicia.

Które części ciała powinny być widoczne? (koncepcja języka ciała firmy 3M)

Chociaż na rynku dostępne są specjalne narzędzia, które pomagają ocenić zgodność odzieży z normami poprzez pomiar wartości odblaskowych, są one zazwyczaj drogie.

Firma 3M oferuje w zamian prostą i opłacalną alternatywę, standard widoczności 3M. To narzędzie składa się z 3 odblaskowych próbek o różnych wartościach odblaskowych: 500 R (nowy materiał), 130 R (materiał zgodny z normą ISO 20471) i 30 R (materiał który nie spełnia wymagań normy ISO 20471). To prosty test – weź lampę (lub okulary 3M Lightvision), przyłóż ją do oka i porównaj próbkę z odblaskowymi paskami na Twoim ubraniu.

Tak, możesz, chociaż w firmie 3M odradzamy naprawę jakichkolwiek odblaskowych folii termotransferowych 3M™ Scotchlite™, z wyjątkiem segmentowanego folii serii 5600. W przypadku uszkodzenia materiału odblaskowego serii 5600 można rozgrzać uszkodzony obszar do temperatury 140°C za pomocą profesjonalnej opalarki. Następnie należy usunąć uszkodzony segment pęsetą. Ustawić nowy materiał odblaskowy w odpowiednim miejscu na tkaninie. Wykonać aplikację zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi danego podłoża, po schłodzeniu do temperatury pokojowej usunąć warstwę ochronną.

Materiały odblaskowe 3M™ Scotchlite™ zachowują swoje działanie odblaskowe po wielokrotnych cyklach prania. Różne produkty są jednak certyfikowane pod kątem minimalnych liczb cykli prania zgodnie z ISO 6330 (pranie w warunkach domowych) ISO 15797 (pranie w warunkach przemysłowych). Instrukcje dotyczące prania znajdują się w kartach technicznych każdego produktu.

3M Brownwood to globalny zakład produkujący wszystkie materiały odblaskowe 3M™ Scotchlite™. Kluczem do sukcesu produktów produkowanych w Brownwood jest to, że wszystkie etapy łańcucha produkcyjnego są przeprowadzane na miejscu – od zastosowania własnych mikrokulek szklanych, przez powlekanie próżniowe i utwardzanie, aż po testowanie produktu.

Firma 3M posiada również zakład konwertingowy we Wrocławiu (Polska), gdzie wiele produktów jest ciętych zgodnie z konkretnymi wymaganiami rynku europejskiego.

Aby upewnić się, że odzież jest wyposażona w oryginalny materiał odblaskowy, poszukaj zawieszki lub etykiety materiału odblaskowego 3M™ Scotchlite™. Zapewniamy wszystkim naszym partnerom darmowe zawieszki i etykiety, które można wszywać w odzież, akcesoria, obuwie i torby.