kobieta i mężczyzna z maskami
Znaczenie dopasowania

Test dopasowania części twarzowej i dopasowanie maski

We Włoszech, w Niemczech i Wielkiej Brytanii obowiązują przepisy, zgodnie z którymi osoby noszące maski w warunkach pracy muszą przejść test dopasowania części twarzowej. Finlandia, Francja, Norwegia, Szwecja, Hiszpania, Belgia i Holandia wymagają testu dopasowania części twarzowej, gdy maski są używane jako ochrona przed niektórymi zanieczyszczeniami, takimi jak azbest lub krzemionka krystaliczna. Nawet jeśli test dopasowania nie jest obowiązkowy, wszystkie kraje w Europie powinny przestrzegać dyrektywy dotyczącej środków ochrony indywidualnej (dyrektywa ŚOI 89/656/EWG), a zgodnie z art. 4 „Pracodawcy są zobowiązani zapewnić indywidualne wyposażenie ochronne, które musi być dopasowane do użytkownika”.


Dlaczego dopasowanie jest ważne

Czy dopasowanie maski ma znaczenie?

W 3M uważamy, że odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. W środowisku pracy, jeśli półmaska pracownika nie jest odpowiednio dopasowana, nie ma pewności, że zapewnia oczekiwany poziom ochrony. Dobre dopasowanie oznacza, że maska szczelnie przylega do twarzy. „Szczelnie dopasowana” półmaska filtrująca jednorazowego użytku lub maska wielokrotnego użytku poprawnie chroni użytkownika tylko wtedy, gdy powietrze przechodzi przez filtr. Powietrze przedostanie się każdą drogą, więc jeśli maska nie zapewnia uszczelnienia na twarzy, będzie ono raczej przenikać bokami niż przechodzić przez maskę, a tym samym zmniejszy poziom ochrony. Jednym z typowych problemów związanych z dobrym dopasowaniem maski jest zarost.

Jakie problemy sprawia zarost?

 • Użytkownicy noszący maski oddechowe 3M

  Ściśle przylegające maski muszą szczelnie przylegać do twarzy. Szczeliny w tym uszczelnieniu części twarzowej umożliwiają przedostawanie się zanieczyszczonego powietrza do wnętrza maski. Filtry i pochłaniacze masek nie mogą oczyszczać powietrza przedostającego się przez
  uszczelnienie części twarzowej. Nawet jednodniowy lub dwudniowy wzrost zarostu u niektórych osób może wystarczyć, aby umożliwić przedostawanie się zanieczyszczonego powietrza. Przecieki w uszczelnieniu części twarzowej zmniejszają ochronę użytkownika.

  Pobierz infografikę „Znaczenie dopasowania” (PDF, 311 KB)


Czy testowanie dopasowania twarzy jest wymagane prawnie?

Za pomocą testu dopasowania można sprawdzić, czy półmaska filtrująca pasuje do rysów twarzy pracownika i jest odpowiednio dopasowana.
Działanie ściśle dopasowanych masek polega na uzyskaniu dobrego uszczelnienia między częścią twarzową a twarzą użytkownika. Jeśli uszczelnienie nie jest wystarczająco dobre, część zanieczyszczonego powietrza przejdzie inną drogą, a nie przez materiał filtrujący maski. W konsekwencji, niedostateczne uszczelnienie twarzy obniży poziom ochrony użytkownika. Testy dopasowania powinny być przeprowadzane przez osobę kompetentną.


Mężczyzna testujący maskę

Czym jest test dopasowania części twarzowej?Kontrola szczelności a test dopasowania

Dobre dopasowanie oznacza, że półmaska będzie szczelnie dopasowana do twarzy. Maska może działać tylko wtedy, gdy powietrze przechodzi przez materiał filtrujący. Powietrze przedostanie się każdą drogą, więc jeśli nie ma uszczelnienia, powietrze będzie raczej przenikać bokami niż przechodzić przez maskę, a tym samym zmniejszy się poziom ochrony.

 • test dopasowania maski
  Testy dopasowania

  Ta procedura pozwala upewnić się, że użytkownik wybrał odpowiedni rozmiar maski, który pozwała uzyskać uszczelnienie części twarzowej w celu zapewnienia oczekiwanego poziomu ochrony. Jest ona zwykle wykonywana raz na 2 lub 3 lata, w zależności od lokalnych przepisów.
  Usługi testowania dopasowania 3M

 • Mężczyzna w masce 3M
  Kontrola szczelności dokonywana przez użytkownika: Niezbędny codzienny test

  Kontrola szczelności prowadzona przez użytkownika gwarantuje, że maska jest prawidłowo założona. Kontrola szczelności powinna być przeprowadzona przez użytkownika przy każdym zakładaniu maski, zgodnie z instrukcją obsługi maski.
  Użytkownicy mogą wykonać kontrolę szczelności w stanie podciśnienia lub nadciśnienia, zgodnie z opisem w instrukcji obsługi produktu.

 • Okulary ochronne, ochronniki słuchu, osłony twarzy, hełmy i kombinezony mogą konkurować z maską o miejsce na twarzy, głowie lub ciele użytkownika, potencjalnie zakłócając szczelność jej dopasowania.
  Aby wyeliminować ryzyko tych problemów, zanim wystąpią, przepisy wymagają wykorzystania podczas testu dopasowania wszystkich środków ochrony indywidualnej, które mogłyby kolidować z uszczelnieniem maski.


Jak firma 3M może pomóc w testowaniu dopasowania?


Sprzęt do testów dopasowania

Zapoznaj się z naszym internetowym katalogiem produktów, który pomoże Ci wdrożyć skuteczny program testów dopasowania.

Baner szkolenia online w zakresie bezpieczeństwa

Szkolenia online w zakresie bezpieczeństwa

Zaktualizuj własną wiedzę, poznaj najnowsze fakty i dostań praktyczne wskazówki od głównych ekspertów 3M. Uzyskaj dostęp do specjalistycznej wiedzy branżowej za pomocą naszych webinariów (na żywo/na żądanie)

DOSTĘP DO SZKOLENIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

Pytania i odpowiedzi dotyczące dopasowania oraz materiały

Pytania i odpowiedzi


Materiały

Filmy dotyczące dopasowania
Plakaty dotyczące dopasowania
Raporty z testów
Biuletyny dotyczące testowania
Przydatne linki

Fit2Fit
HSE Podstawy dotyczące testowania dopasowania