Motoryzacja

Sprawdzone i dostosowane rozwiązania dla przemysłu lotniczego


Samoloty

Niezależnie czy to Air Force One, czy wiatrakowiec, silnik turboodrzutowy czy pojedyńcza łopatka turbiny- tutaj liczy się jakość, precyzja i doświadczenie. Odkryj największe portfolio dla producentów i dostawców. Najbardziej wyrafinowane kleje błonkowe produkowane są w największym hubie produkcyjnym 3M, zlokalizowanym we Wrocławiu. To ważne biorąc pod uwagę, że produkt musi być transportowany w niskich temeperaurach. Niezależnie, czy produkujesz kopozyty, czy szlifujesz elementy silnika- wszędzie tam liczy się jakość zarówno produktu, jak i dostawy. Dedykowany specjalista rynkowy pomaga na co dzień uporać się z wyzwaniami produkcyjnymi oferując specjalne, ceryfikowane kleje strukturalne i uszczelniające, taśmy maksujące i specjalistyczne a nawet drukowane na foliach 3M- piktogramy. Nie obniżamy lotów.


Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia materiału, który ma być przetwarzany, jest obrabiana. Celem najczęściej jest przygotowanie do kolejnego procesu- lakierowania, klejenia, etc. W procesie tym materiał może być poddawany obróbce chemicznej, mechanicznej (materiały ścierne), anodowanie, koronowanie, itd..


Lakierowanie i nakładanie powłok

Materiał pokrywany jest w celu zapewnienia ochrony przed korozją, bądź innymi czynnikami (ścieranie, UV, etc) bądź w celu zapewnienia odpowiedniego, oczekiwanego wyglądu powierzchni.

 • Galwanizacja elementów metalowych

  Galwanizacja to proces nakładania cienkich powłok metalicznych poprzez nanoszenie jednego metalu na inny podczas zanurzania części w kąpieli chemicznej. Galwanizacja wykorzystuje zjawiska elektrochemiczne towarzyszące przepływowi prądu między elektrodami umieszczonymi w kąpieli galwanicznej. Wybrane partie metalu są pokryte specjalną powłoką maskującą, by chronić je przed nałożeniem powłoki. Powłoki maskujące musza być odporne na agresywne substancje chemiczne, by nie odpadły od części.


  Produkty:

  3M™ Taśmy winylowe 471, (470, 484 sprawdz dostepnosc)
  3M™ Taśmy metalowe (ołowiana 420, aluminiowe 425 lub 427)


  Dlaczego 3M?

  Doskonała odporność na działanie substancji chemicznych może ograniczyć konieczność poprawek . W porównaniu do substancji maskujących w płynie taśmy 3M nie wymagają czasu na utwardzanie. Taśmy zapewniają także równe linie odcięcia i można je szybko usuwać. 3M™ Taśmy winylowe 470, 471 i 484 doskonale się dopasowują i zapewniają skuteczne maskowanie w przypadku elementów o skomplikowanej geometrii. Dla 3M™ Taśmy ołowianej 420 występuje przewdonictwo nośnika i można fazować brzegi przy docisku, by zapobiegać nagromadzeniu się powłoki na krawędziach taśmy, co ogranicza szlifowanie po procesie galwanizacji (twardy chrom). Taśmy mogą zwiększać wydajność i podnosić jakość, ponieważ umożliwiają spójne odwzorowanie specyficznych kształtów.

 • Części aluminiowe są anodowane, by zapobiegać korozji powierzchni. Wybrane partie części, które nie mają być anodowane, są często maskowane. Następnie części zanurza się w wielu kąpielach chemicznych, i poddaje procesom elektrochemicznym w wyniku których powstaje powłoka ochronna.


  Produkty:

  3M™ Taśmy poliestrowe (np. 8991/8992)
  3M™ Taśmy winylowe (np. 471, 470)
  3M™ Taśmy aluminiowe (np. 425/427, 420)


  Dlaczego 3M?

  Taśmy można stosować od razu, nie trzeba czekać, aż się utwardzą (jak płynne środki maskujące), co zwiększa wydajność. W porównaniu do płynnych środków maskujących taśmy 3M szybciej się nakłada i usuwa i mniej czasu poświęca się na doczyszczanie elementów. Taśmy umożliwiają przyspieszenie produkcji części z zachowaniem najwyższej jakości.

 • Zarówno powierzchni organiczne i nieorganiczne są maskowane i lakierowane. Powierzchnie nieorganiczne: metalowe, które były anodowane, ale nie były lakierowane czy powlekane podkładem. Powierzchnie organiczne: nałożono na nie lakier lub podkład, ale nie powłokę końcową


  Produkty:

  3M™ Taśmy maskująca krepowana (np. 401E, 5501A, 2380, 213)
  3M™ Taśmy winylowe (np. 471, 471 )
  3M™ Taśma poliestrowa 335, 8992
  3M™ Taśma do cienkich linii 471
  3M™ Taśma nylonowa 855


  Dlaczego 3M?

  Nasz szeroki asortyment umożliwia znalezienie odpowiedniego produktu w cenie akceptowalnej przez większość klientów.
  3M może pomóc ograniczyć/wyeliminować poprawki związane z podciekaniem lakieru pod powłokę maskującą i słabo wyraźnymi konturami. Pomagamy ograniczyć/wyeliminować koszty poprawek związanych z efektem strzępienia się taśmy/przenoszenia kleju.
  3M™ Taśmy winylowe zapewniają wyraźne linie na częściach o skomplikowanej geometrii i umożliwiają oklejenie nawet z małym prominiem dla skrócenia aplikacji powłoki maskującej i zapewnienia bardziej jednolitych efektów maskowania.

 • Samoloty są często malowane na różne kolory, przez co cała powierzchnia samolotu jest wielokrotnie maskowana podczas lakierowania. Taśma maskująca musi wytrzymać wagę całego maskowania i lakieru. Taśmy metalowe wykorzystywane do zabezpieczania w usuwaniu starych powłok.


  Produkty:

  3M™ Taśmy papierowe krepowane, 401E
  3M™ Taśma polipropylenowa 218
  3M™ Taśmy winylowe (np. 471 , 471 )
  3M™ Taśmy aluminiowe (np. 425, 427)
  3M™ Taśma duct 8979, 3903i


  Dlaczego 3M?

  Taśmy 3M zapewniają równe tempo odwijania z rolki, co zwiększa komfort użytkownika oraz jakość i wydajność procesu. Taśmy 3M ograniczają efekt strzępienia się, konieczność usuwania drobinek kleju, przesiąkanie/ podciekania lakieru przy krawędziach i odrywania krawędzi- ilość poprawek, wyższa jakość wykończenia i szybsze usuwanie taśmy maskującej. Taśmy winylowe 471 pozwalają na maskowanie skomplkowanych kształtów. 3M™ Taśmy alumniowe 425 i 427 są odporne na agresywne chemikalia stosowane do mycia i usuwania starych powłok lakierniczych oraz na ścieranie, służą do zabezieczania wrażliwych części jak np okna.

 • Wyrównywanie powierzchni , matowienie powierzchni , W szczególności obróbka (wygładazanie i wyrównywanie) powierzchni po szpachlowaniu lub starych wymalowań. Zawyczaj za pomocą szlifierek oscylacyjnych mimośrocowych krążkami na rzep (P80 - P320). Rzadziej obróbka ręczna za pomocą arkuszy włókninowych np Scotch Brite.


  Produkty:

  Krążki ścierne na rzep Hookit (775L cubitron; 375L , 255)
  Szlifierki oscylacyjne pneumatyczne
  Arkusze i pady ręczne Scotch-Brite™
  Arkusze ścierne (papiery/płótna)
  Tack Pady - włókniny do usuwanie pyłów bezpośrednio przed lakierowaniem


  Dlaczego 3M?

  Szeroka gama technologii i rozwiązań, dopasowana do potrzeb i rodzaju obrabianych elementów
  Innowacyjne rozwiązania, które zmniejszają liczbę poprawek lub eliminują je całkowicie
  Produkty wysokiej jakości, szlifują szybciej i są bardziej trwałe.
  Obniżenie zużycia środków ściernych i kosztów produkcji

 • usuwanie defektów lakierniczych na gotowej powłoce za pomocą drobnoziarnistych dysków ściernych (P600 - P3000) (usuwanie wtrąceń, rys, odkurzu, nierównych linni wymalowań, tzw. skórki pomarańczowej), W drugim kroku polerowanie do połysku za pomocą mleczek i past + gąbki lub "futra" -pady z wełny)


  Produkty:

  Finesse-it™ - mleczka polerskie, produkty do polerowania
  Trizact™ - specjalistyczne dyski szlifierskie, przygotowanie do polerowania
  Perfect-It™ - głbki i pady polerskie
  3M Elite Mini Orbital - małe szlifierki mimośrodowe do wykończeń lakierniczych


  Dlaczego 3M?

  Innowacyjne rozwiązania, które zmniejszają liczbę poprawek lub eliminują je całkowicie
  Wysoka jakość produktów zapewnia bardzo dobre i powtarzalne rezultaty w krótkim czasie lub w mniejszej liczbie operacji. Produkty przyjazne dla użytkownika -nie wymagają dużego doświadczenia
  Obniżenie zużycia środków ściernych i kosztów produkcji. Linie dedykowane do wielu rodzajów lakierów (dwukomponentowych 2k, jednokomponentowych 1K, clearcoatów, farb PU, jednowarstwowych)

 • Do wszystkich aplikacji w branży lotniczej i kosmonautycznej, do których klient obecnie stosuje pistolet natryskowy z grawitacyjnym dozowaniem materiału, przymocowanym pojemnikiem. Jeśli klient natryskuje bardzo gęste produkty, zalecamy stosowanie pistoletu na sprężone powietrze


  Produkty:

  System 3M™ Accuspray™ z wymiennymi dyszami 1.4, 1,8, 2.0 pracujący z systemem PPS™


  Dlaczego 3M?

  System 3M™ Accuspray™ z wymiennymi dyszami 1.4, 1,8, 2.0 pracujace z kubkami PPS™. Udokumentowana oszczędność kosztów: System Accuspray™ ograniczy odpady rozpuszczalników, podkładów oraz lakieru oraz czas potrzebny na czyszczenie i serwisowanie. Filmy techniczne i instruktarzowe dostępne na stronie 3Mspraysolutions.com/Accuspray-system. Wszystkie pistolety natryskowe Accuspray™ i głowice są produkowane w USA! Wszechstronność zastosowań: system może być stosowany do dowolnej aplikacji powlekania (nie zastanawiaj się, tylko lakieruj!). Do bardzo gęstych powłok stosuje się model PN16587 Accuspray™ HG Pressure + ciśnieniowy kubek twardy ciśnieniowy z miękkimi wkładami PPS™ w wielkościach mini, standard i 850ml.zbiornik ciśnieniowy z wkładką w środku.

 • Zabezpieczanie ścian kabiny lakierniczej i posadzek przy jednoczesnym ograniczeniu ilości zanieczyszczeń w powietrzu, które mogłyby uszkodzić powłokę lakierniczą. Nakładaj produkty na ściany i posadzki za pomocą aplikatorów i skróć czas konserwacji kabiny lakierniczej.


  Produkty:

  PN36852 – Materiał ochronny Dirt Trap™ biały do kabin lakierniczych - szerokość 71,5cmX90m.


  Dlaczego 3M?

  Materiał ochronny 3M™Dirt Trap™ do ochrony kabin lakierniczych i zabezpieczania powierzchni ma na celu ograniczyć ilość zanieczyszczeń, zbrudzeń oraz kurzu, dzięki czemu ogranicza ilość zanieczyczczeń na lakierowanej powierzchni, a jednocześnie skraca i ułatwia konserwację kabiny, obniża koszty prac serwisowych, dzięki dostarczonym narzędziom do aplikacji. Udokumentowane oszczędności kosztów mogą być potwierdzone za pomocą Narzędzia do Analizy Kosztów. Materiał ochronny może być stosowany jako tymczasowa ochrona powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kabiny.

 • Materiał ochronny doskonale nadaje się do zabezpieczania powierzchni i zachowania ich w czystości. Stosuje się go głównie do posadzek zamiast papieru czy tektury, które wymagają maskowania (mocowania do posadzki lub substratu) oraz o które można się potknąć.


  Produkty:

  PN36852 – Biały Dirt Trap 71,5cm


  Dlaczego 3M?

  Materiał ochronny 3M™Dirt Trap™ do kabin i zabezpieczania powierzchni ma na celu ograniczyć ilość zabrudzeń, kurzu oraz rozprysków, a jednocześnie skraca i ułatwia konserwację kabiny. Udokumentowane oszczędności kosztów mogą być potwierdzone za pomocą Narzędzia do Analizy Kosztów. Materiał ochronny może być stosowany jako tymczasowa ochrona powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jak podłogi i ciągi komuniakacyne, schody. Jeśli klient chce tymczasowo zabezpieczyć lub oczyścić powierzchnię, niech wypróbuje materiał ochronny!

 • Powierzchnie nieorganiczne: powierzchni metalowe, które były anodowane, ale nie były lakierowane czy powlekane podkładem.
  Powierzchnie organiczne: nałożono na nie lakier lub podkład, ale nie powłokę końcową

  Produkty:

  Micro-Klean™ RB
  Betapure™ AU

  Dlaczego 3M?

  MateriałFiltry, które ograniczają ilość grudek, powodujących kratery i inne wtrącenia. Filtry są dopasowanie do określonych pigmentów.
  Lepsze wychwytywanie zanieczyszczeń, wyższa pojemność filtra, Kompatybilność z szeroką gamą substancji chemicznych
  Większa powierzchnia, dłuższa żywotność filtrów, Mniej częste wymiany filtrów, mniejsza ilość odpadów
  Wyższa wydajność, mniej poprawek spowodowanych zanieczyszczeniem, skrócenie przestojów


Montaż/ łączenie

Substraty/ elementy, po którymś z poprzednich procesów (lub obu) są łączone. Łączenie może być mechaniczne (nity, śruby) ale także spawane, klejone, spajane, zgrzewane itd.


Wykończenie

W kolejnym procesie już prawie gotowy produkt jest uszczelniany, etykietowany, customizowany, polerowany, bądź jeżeli istnieją błędy produkcyjne- poprawiany.


Magazynowanie i transport

Ostatnim etapem jest zabezpieczenie powierzchni, pakowanie i przygotowanie do wysyłki lub przechowywania w magazynie. Każdy producent dba o to, by produkt dotarł do klienta w niezmienionym stanie. • Zawsze ostatecznego wyboru dokonuje klient, który potrzebuje rozwiązania spełniającego określone warunki technologiczne. Zawsze ważną przesłanką przy zakupie jest redukcja kosztów wytworzenia, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości. Wszystko, co robimy dla naszych klientów ma za zadanie ułatwić pracę, poprawić jej efektywność i jednocześnie zagwarantować przy tym stabilną jakość oraz obniżenie kosztów.

 • Doskonałym przykładem są maty podłogowe w lukach bagażowych na pojazdach DART bydgoskiej PESY. Naszym zadaniem było dopasowanie produktu w ten sposób, aby chronił wykładzinę podłogową i tym samym zapewniał kilkuletnią trwałość. Istotą sprawy było zminimalizowanie czasu potrzebnego na wymianę uszkodzonych fragmentów wykładziny i kosztów z tym związanych. Wykorzystaliśmy bardzo nietypowy laminat podłogowy, posiadający skrajne właściwości antypoślizgowe i grubą strukturę.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wlasciwego produktu do swojego projektu? Skontaktuj sie z nami jezeli potrzebujesz produktu, porady technicznej lub aplikacyjnej.
Zadzwon pod nr telefonu +48 22 739 60 09

Potrzebujesz wlasciwego produktu do swojego projektu? Skontaktuj sie z nami jezeli potrzebujesz produktu, porady technicznej lub aplikacyjnej.
Zadzwon pod nr telefonu +48 22 739 60 09Other Transportation

 • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

 • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

 • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

 • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.