Odblaskowe oznakowanie dróg i autostrad

Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu dróg możesz wywrzeć znaczący wpływ na kierowców, którzy jeżdżą po Twoich drogach. Uwzględnienie w Twoim projekcie, wysokiej jakości oznakowania poziomego da Ci pewność, że Twoje drogi będą dobrze wyglądać, a korzystanie z nich będzie bezpieczne i komfortowe przez wiele lat.

Odblaskowe oznakowanie dróg na autostradzie w nocy
Odblaskowe oznakowanie dróg ratuje życie w dzień i w nocy.
POROZMAWIAJ Z EKSPERTEM

Dlaczego jakość oznakowania dróg ma znaczenie

Bezpieczeństwo: kierowcy potrzebują widocznych pasów ruchu, które pomogą im zachować bezpieczeństwo na drogach – w dzień i w nocy oraz w każdych warunkach pogodowych.

 • Redukcja wypadków: Wykazano, że dobrze widoczne poziome oznakowanie dróg zmniejsza liczbę wypadków, szczególnie w nocy¹ oraz w deszczowych lub mokrych warunkach.²,³

  Więcej czasu na reakcję: jaśniejsze oznakowanie daje kierowcom więcej czasu na reakcję, co staje się jeszcze ważniejsze, gdy kierowcy jadą z dużą prędkością.⁴

  Bezpieczniejsze dla seniorów za kierownicą: Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, wyraźne i czytelne oznakowanie dróg staje się jeszcze ważniejsze dla bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.⁵

  Przyjazny dla ADAS: Ponieważ coraz więcej kierowców polega na zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy (ADAS), jasne, czytelne, odblaskowe w każdych warunkach pogodowych oznakowanie poziome pomoże zapewnić, że drogi są tak zaawansowane, jak pojazdy, które na nich podróżują.⁶

  Mniejsze ryzyko dla drogowców: zastosowanie oznakowania o wysokiej trwałości zmniejsza częstotliwość odnawiania oznakowania skracając jednocześnie czas jaki pracownicy drogowi poświęcają na jego utrzymanie przez cały okres użytkowania drogi.

  W obserwowanych projektach prefabrykowane taśmy do oznakowania stałego nawierzchni Stamark™ 3M™ utrzymywały odblaskowość średnio powyżej 100 mcd/m2/lux po siedmiu i więcej latach¹³ użytkowania, co daje Ci pewność, że Twoje drogi będą bezpieczne przez wiele lat.

 • statystyki dotyczące wypadków drogowych

  Podsumowanie badania: Wpływ oznakowania nawierzchni na bezpieczeństwo w deszczową pogodę, 3M 2019.

 •  

Odblaskowe oznakowanie poziome drogi w ciemności

Dowiedz się jak produkty do oznakowania dróg 3M zmniejszają liczbę wypadków?

Film (1:24)

Korzyści z zastosowania wysokiej jakości oznakowania poziomego dróg

 • ikona tarczy i drogi
  Trwałość

  Wydłuż żywotność oznakowania poziomego i zapewnij, że kierowcy i systemy wizyjne będą nadal dokładnie wykrywać oznakowanie drogi przez wiele lat dzięki wysokiej jakości oznakowaniu nawierzchni. Trwalsze oznakowanie może pomóc zmniejszyć koszty związane z częstym odnawianiem lub wymianą zużytego oznakowania oraz ograniczyć liczbę koniecznych zamknięć dróg.

  Aby uzyskać pełną ocenę, należy wziąć pod uwagę wzorce ruchu, średnie dzienne natężenie ruchu (ADT) i lokalne warunki pogodowe, aby osiągnąć najlepszą długoterminową wydajność na drogach.

  W obserwowanych projektach prefabrykowane taśmy do oznakowania stałego nawierzchni Stamark™ 3M™ utrzymywały odblaskowość średnio powyżej 100 mcd/m2/lux po siedmiu i więcej latach¹³ użytkowania, co daje Ci pewność, że Twoje drogi będą bezpieczne przez wiele lat.¹³

  Oznakowanie dróg 3M - bezpieczeństwo i opłacalność na lata - studium przypadku (PDF, 578KB)

 • ikona okna i deszczowej chmury
  Odblaskowość na mokro

  Oznakowanie poziome może być niewidoczne dla kierowcy podczas deszczowej pogody szczegulnie w nocy, tworząc niebezpieczną sytuację.⁸

  Ostatnie badania pokazują, że oznakowanie zapewniające odblaskowość na mokro pozwola zmniejszyć o 32% ilość wypadków w nocy na mokrej nawierzchni i 49% wypadków śmiertelnych z obrażeniami w nocy na mokrej nawierzchni¹¹,¹² dlatego należy wziąć pod uwagę odblaskowość na mokro podczas opracowywania specyfikacji oznakowania dróg.

  Zalecana przez 3M metoda badania poziomów odblaskowości oznakowania na mokro: ASTM E2832-12, która obejmuje urządzenie zwilżające, które stale zwilża obszar pomiarowy podczas pomiaru.

  Metoda badania oznakowania nawierzchni (PDF, 1.37MB)

 • Ikona oka
  Wysoki kontrast — poziomy odblaskowości i jakość

  Stały kontrast i jaśniejsze, lepiej widoczne oznakowanie poziome pomaga kierowcom prowadzić bezpiecznie pojazd oraz wykrywać pas ruchu zautomatyzowanym systemom wizyjnym w które wyposażone są samochody, tworząc bezpieczniejsze środowisko jazdy.

  Wyższe poziomy odblaskowości i normy eksploatacyjne dla oznakowania dróg mają również kluczowe znaczenie dla zapewnienia ich działania w nocy i podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Kierowcy polegają na odblaskowości która poprawia widoczność oznakowania poziomego, i pomaga im bezpiecznie poruszać się po drodze.⁸

  Zwiększenie jasności wymaganej w specyfikacjach oznakowania drogi może zapewnić bardziej spójne prowadzenie pasa ruchu, i gwarantując kierowcom lepszą widoczność oznakowania i większy komfort jazdy, co pomaga zmniejszyć liczbę wypadków.⁹,¹⁰

Taśma do oznakowania poziomego dróg nakładana na nawierzchnię

Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo na swoich drogach i autostradach?

Zwiększ bezpieczeństwo drogowe dzięki poziomemu odblaskowemu oznakowaniu dróg 3M

 

ZNAJDŹ SPECJALISTĘ WYKONUJĄCEGO OZNAKOWANIE

Wybierz produkt do odblaskowego oznakowania poziomego dróg, który odpowiada Twoim potrzebom

Obejrzyj wszystkie produkty do oznakowania poziomego dróg

Dzięki optyce o wysokim indeksie, mikrokrystalicznym kulkom ceramicznym, trwałym komponentom oraz zaawansowanym technologicznie klejom nasze oznakowanie poziome dróg zapewnia lepszą widoczność dróg.

 • Zyskaj trwałość, odblaskowość na mokro oraz wysoki kontrast, których potrzebujesz, aby ułatwić poruszanie się po drogach i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Te wstępnie ukształtowane taśmy są przeznaczone do stosowania jako trwałe oznakowanie, na przykład linie wyznaczające pasy ruchu, linie środkowe, linie boczne, wysepki, przejścia dla pieszych, linie zatrzymania, symbole i legendy.

  Po 15 miesiącach pozostają one do trzech razy jaśniejsze niż standardowe oznakowanie poziome¹.

 • Zwiększ widzialność. Trwałe i charakteryzujące się wysokim poziomem odblaskowości punktowe elementy odblaskowe 3M są przeznaczone do stosowania wzdłuż linii podłużnych oraz jako oznaczenia na nawierzchniach asfaltowych i betonowych. Te lekkie i odporne na uderzenia elementy sprawdzają się we wszystkich warunkach atmosferycznych.


Dlaczego oznakowanie poziome dróg charakteryzujące się odblaskowością na mokro jest ważne?

Czy wiesz, że tylko przez 25% czasu prowadzimy pojazdy w nocy, a mimo to 50% wypadków śmiertelnych zdarza się po zmroku²? A kiedy dodatkowo pada deszcz, ryzyko wypadku wzrasta.

 • Miniatura e-booka
 • Widoczność oznakowania poziomego dróg ma kluczowe znaczenie w dzień i w nocy, podczas deszczu i kiedy świeci słońce

  Wyzwaniem dla każdego inżyniera ruchu jest sprawić, by drogi były bezpieczniejsze, zwłaszcza w miejscach, gdzie kierowcy najbardziej tego potrzebują. W nocy i podczas deszczu oznakowanie poziome dróg niecharakteryzujące się odblaskowością na mokro przestaje być widoczne dla kierowców³. Zastosowanie odblaskowego oznakowania poziomego dróg może być jedną z ostatnich rzeczy, jaką się zajmujesz przygotowując projekt drogi, jednak jest to jeden z najważniejszych elementów zwiększających bezpieczeństwo, ograniczających liczbę wypadków i ratujących życie.

  Ten e-book pomoże Ci zrozumieć zalety oznakowania poziomego dróg charakteryzującego się odblaskowością na mokro oraz dlaczego rodzaj wybranego oznakowania poziomego dróg ma znaczenie.

  POBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK

Przekonaj się, dlaczego odblaskowość na mokro jest tak ważna

3M Taśma do oznakowania poziomego Stamark
Proces aplikacji oznakowania 3M Stamark

Postępuj zgodnie z naszym 5-etapowym przewodnikiem aplikacji taśm 3M Stamarks serii A380, eliminując ryzyko wystąpienia błędów aplikacyjnych typowych dla innych technologii oznakowania.

Obejrzyj nagranie wideo (1:30)

Zamknij  
 • Wszystkie pola są wymagane, chyba że określono inaczej

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Prześlij Prześlij

Uprzejmie dziękujemy za zainteresowanie rozwiązaniami 3M.

Przy użyciu niniejszego odnośnika pobierz nasz eBook stosowania odblaskowego oznakowania poziomego 3M, które pozostaje odblaskowe również w trakcie opadów deszczu (PDF, 1,22MB)

Przepraszamy.

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych. Spróbuj ponownie później

Zamknij  
 • Wszystkie pola są wymagane, chyba że określono inaczej

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Prześlij

Dziękujemy za zainteresowanie!

Poniżej znajduje się link do naszego eBook'a "Bezpieczniejsze drogi dla bezpieczniejszej przyszłości" (PDF, 3.9 MB).

Przepraszamy.

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych. Spróbuj ponownie później

Bezpieczeństwo ruchu drogowego ma znaczenie – wpływ oznakowania nawierzchni na bezpieczeństwo

 • E-book thumbnail
 • Lepsza widoczność dla kierujacych. Bezpieczniejsze drogi dla wszystkich.
  • Taśmy prefabrykowane 3M STAMARK do oznakowania poziomego spełniają najwyższe wymagania standardów europejskich. W naszym eBook'u "Bezpieczniejsze drogi dla bezpieczniejszej przyszłości" przedstawione są wszystkie najistotniejsze zgadnienia związane z tym co wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego, zwiększenie wydajności stosowanego oznakowania przy jednoczesnej redukcji ksoztów jego utrzymania. Dodatkowo znajdą się tam liczne przykłady zastosowania taśm na drodze i pomiarów ich wydajności.

   Pobierz darmowy eBook

   Szukasz rumuńskiego eBooka? Pobierz tutaj (PDF, 4.5 MB)

 • Poznaj jakość oznakowań nawierzchni 3M Stamark poprzez wewnętrzne i zewnętrzne przeglądy studium przypadku, w tym porównanie z tworzywami termoplastycznymi i badania trwałości.

 • Mniej robót utrzymaniowych i konserwacyjnych, mniej korków, mniejsze ryzyko dla drogowców. Nasz przewodnik po opłacalności zawiera analizę wydajności i porównania kosztów z materiałami alternatywnymi w ciągu 25 lat.

 • Firma TTI zbadała liczbę kolizji na 131 odcinkach (729,7 mil) dróg w dystrykcie Atlanta w Departamencie Transportu Teksasu (TxDOT), gdzie w latach 2011-2017 zainstalowano oznakowanie nawierzchni na deszczową pogodę. Zapoznaj się z podsumowaniem ustaleń dotyczących naszego oznakowania nawierzchni w deszczową pogodę.

pomarańczowa baner - ikona osoby
Odwiedź Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Uzyskaj dostęp do kursów na żądanie, dzięki czemu możesz uczyć się z nami zgodnie z harmonogramem.

Często zadawane pytania dotyczące odblaskowego oznakowania poziomego dróg

Znajdź odpowiedzi na niektóre często zadawane pytania dotyczące odblaskowego oznakowania poziomego dróg.

Gradientowy baner w kolorze zmieniającym się z czerwonego na pomarańczowy

Czy chcesz porozmawiać z ekspertem 3M w celu uzyskania dodatkowych informacji?

 • Ikona czatu na urządzeniu mobilnym

  Służymy pomocą!
  Nasz zespół ekspertów jest dostępny i gotowy pomóc Ci znaleźć odpowiednie produkty dostosowane do Twoich potrzeb.

  Podając swoje dane kontaktowe poniżej, umożliwisz nam skierowanie Cię do odpowiednich ekspertów w naszym zespole, którzy będą w stanie sprostać Twoim konkretnym potrzebom.

 • Informacje podane przez Państwa posłużą do udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania drogą elektroniczną lub telefonicznie, przez przedstawiciela 3M lub przez jednego z naszych partnerów biznesowych, któremu udostępniliśmy Państwa dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności 3M.

 • Wszystkie pola są wymagane, chyba że określono inaczej

 • Które rozwiązanie 3M Cię interesuje?

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Prześlij
Przepraszamy.

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych. Spróbuj ponownie później

Dziękujemy.

Formularz został przesłany


Nie możesz czegoś znaleźć?

 • Służymy pomocą! Skontaktuj się z naszymi ekspertami ds. bezpieczeństwa drogowego, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych produktów i rozwiązań.

 • Poszukujesz specjalisty nakładającego oznakowanie poziome dróg 3M? Użyj naszego narzędzia lokalizacyjnego, aby wyszukać specjalistę blisko swojego miejsca zamieszkania.

 • Chcesz zapoznać się z naszymi innymi produktami i rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo drogowe?

 • Osoba korzystająca z laptopa z drukarką do znaków drogowych
  Poznaj akademię bezpieczeństwa drogowego

  Zarejestruj się w Akademii bezpieczeństwa drogowego 3M, aby być na bieżąco z najnowszymi zastosowaniami, produktami i teorią z zakresu bezpieczeństwa drogowego.