Montaż nadwozia z użyciem robota
Przemysł motoryzacyjny: Wydział blacharski

Przemysł motoryzacyjny: Wydział blacharski

 • Kiedy ludzie myślą o zakładzie montażowym, mają przed oczami taki właśnie obraz – zakład produkcji nadwozi, znany również jako body-in-white (BIW), obejmujący złożoną sekwencję w większości zautomatyzowanych procesów spawania, mocowania i łączenia w celu zmontowania ramy pojazdu. Nie tylko precyzja jest najważniejsza w montażu ramy, ale także czystość powierzchni przed nakładaniem powłok.

  Rozwiązania firmy 3M dla przemysłu motoryzacyjnego mogą pomóc zarówno w zautomatyzowanych, jak i ręcznych procesach na wydziale blacharskim, takich jak lutowanie laserowe, wykańczanie i czyszczenie spawów, gratowanie i wiele innych prac zapewniających oczyszczenie i przygotowanie metali i materiałów kompozytowych do lakierowania.

Typowe etapy procesu

 • Montaż nadwozi samochodowych
 • 1. Montaż komponentów

  Spawanie i łączenie części metalowych w celu tworzenia komponentów samochodowych

  2. Montaż karoserii

  Etap znany jako montaż nadwozia (BIW), w którym rama pojazdu jest łączona przed nakładaniem powłok i montażem wszelkich zespołów lub listew

  3. Oczyszczanie spoin

  Ma na celu usunięcie pozostałości po spawaniu i gratów w celu uniknięcia problemów z zanieczyszczeniami w dalszym etapie procesu

  4. Wykańczanie spoin

  Zapewnia gładką, nadającą się do malowania powierzchnię spoiny


Polecane zastosowania na wydziale blacharskim

 • Animacja wykańczania spoin lutowanych z użyciem robota
 • Wykańczanie spoin lutowanych

  Na tym etapie panele nadwozia są lutowane za pomocą brązu krzemowego, nie spawane, a następnie cieniowane w celu uzyskania jednolitej powierzchni i wykańczane ściernicą w celu wygładzenia powierzchni.

 • Szlifierka prosta, idealna do wymagających zastosowań, takich jak usuwanie materiału i wyrównywanie spoin. Zastosowano liczne ulepszenia w celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości szlifierki, a ulepszenia w zakresie konserwacji i kompatybilności sprawiają, że szlifierka ta jest łatwa w użyciu i konserwacji.

 • Pięć ściernic Scotch-Brite do wykańczania połączeń wykonanych metodą lutowania laserowego
  Ściernica Scotch-Brite™ do wykańcz. poł. wyk. met. lutow. laserowego

  Przeznaczony do cieniowania i wykańczania niedoskonałości pozostałych po lutowaniu laserowym podczas produkcji samochodów. Łączy włókninę Scotch-Brite™ z precyzyjnie kształtowanym ziarnem 3M™, co zapewnia szybsze szlifowanie i większą trwałość na brązie krzemowym i innych metalach.


 • Zbliżenie na spaw punktowy
 • Czyszczenie i gratowanie spawów punktowych

  Ten ważny etap procesu obejmuje udoskonalenie wykończenia surowego metalu w ramach przygotowania do malowania. Użycie odpowiedniej kombinacji materiału ściernego i narzędzi pomaga zapewnić nieskazitelne malowanie i mniej poprawek na późniejszym etapie.

 • Lekka i wytrzymała, zaprojektowana z wysokim stosunkiem mocy do wagi, aby pomóc Ci wykonać więcej pracy w krótszym czasie i przy mniejszym obciążeniu. 3M™ Gripping Material i głowica kątowa zakrzywiona o 97 stopni zapewniają większy komfort i kontrolę. Doskonały do szlifowania, cieniowania, wyrównywania spoin i przygotowania metalu.

 • 3M™ Cubitron™ II Roloc™ Durable Edge Disc 947A
  3M™ Cubitron™ II Roloc™ Durable Edge Disc 947A

  3M Idealny do czyszczenia i gratowania spawów punktowych. Ten dysk to połączenie zalet produktów Cubitron™ II i Roloc™ – łącząc ostre, jednolite szlifowanie dysków Cubitron™ II z łatwym w użyciu mocowaniem Roloc™.

 • Szlifierka pilniczkowa 3M™
  Szlifierka pilniczkowa 3M™

  Nasza szlifierka pilniczkowa 3M™ to lekka szlifierka ręczna z ramieniem mocującym na uchwycie, co umożliwia operatorowi manewrowanie i manipulowanie pasem ściernym, a także obracanie w razie potrzeby nawet o 360 stopni w celu cieniowania trudno dostępnych obszarów.

 • Zaprojektowane z myślą o zastosowaniach przemysłowych ze średnim dociskiem, przy użyciu precyzyjnie kształtowanego ziarna 3M, które szlifuje wyjątkowo szybko i ostrzy się samodzielnie podczas szlifowania. Ten wysokowydajny pas zawiera mieszankę ziaren ceramicznych i tlenku glinu, która zapewnia ekonomiczną wydajność w zastosowaniach wymagających średniego docisku, w których całkowicie ceramiczny pas może być niewykorzystany w pełni swoich możliwości.

Dwóch pracowników na hali montażowej samochodów
Skontaktuj się z ekspertem procesu 3M

Porozmawiajmy o Twoim procesie montażu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Informacje podane przez Państwa posłużą do udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania drogą elektroniczną lub telefonicznie, przez przedstawiciela 3M lub przez jednego z naszych partnerów biznesowych, któremu udostępniliśmy Państwa dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności 3M