Rozwój gospodarki opartej na danych zasadniczo zmienia sposób w jaki żyjemy, a globalizacja i wysoce zintegrowany świat zmusza przedsiębiorstwa do działania w coraz większym tempie. Niemal każdy aspekt naszego codziennego życia – inteligentne urządzenia, domy, miasta i autonomiczne pojazdy – jest uzależniony od tego, co dzieje się wewnątrz centrów danych.
Jednak koszt energetyczny pracy tych centrów jest ogromny, podobnie jak zużycie wody, powierzchni itd. To oczywiste, że potrzebujemy szybszych, inteligentniejszych, wydajniejszych energetycznie i bardziej zrównoważonych centrów danych.
Dzięki przejściu z tradycyjnych metod chłodzenia na chłodzenie zanurzeniowe z użyciem płynów 3M, przedsiębiorstwa mogą lepiej przygotować się na bezprecedensowe wymagania wydajności w przyszłości, jednocześnie panując nad kosztami oraz wpływem stosowanej technologii na zasoby naturalne planety.
Wejdź do świata nowych możliwości – wejdź w nową erę centrów danych.
Chłodzenie zanurzeniowe z użyciem płynów inżynieryjnych 3M™ Novec™ i płynów do urządzeń elektronicznych 3M™ Fluorinert™ może pomóc w zwiększeniu wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów i zależności centrum danych od zasobów naturalnych – od etapu projektowania i konstrukcji po konserwację i eksploatację. Centra danych nowej generacji są tuż za rogiem – skorzystaj z naukowych innowacji 3M, by stały się rzeczywistością.
Strategia. Wydajność. Koszty. Zrównoważony rozwój.
Produkt obojętny geograficznie i środowiskowo
Możesz tworzyć centra danych o bardziej spójnej infrastrukturze chłodzenia na całym świecie, niezależnie od warunków lokalizacyjnych.
Prostsze konstrukcje centrów danych umożliwiające ich efektywniejsze skalowanie
Efektywniejsze skalowanie centrów danych dzięki zmniejszeniu ich rozmiarów i uproszczeniu topologii (np. mechanicznej, elektrycznej, sieciowej). Łatwiejsze projektowanie centrów danych poprzez wyeliminowanie konieczności skomplikowanego zarządzania przepływem powietrza.
Niższe koszty inwestycji i eksploatacji
Uwzględnienie zwiększania wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów inwestycji poprzez ograniczenie lub wyeliminowanie infrastruktury chłodzenia powietrzem (np. agregatów chłodzących, CRAC, CRAH, PDU, RPP, sieci telekomunikacyjnej, powierzchni obiektu). Wyższa wydajność chłodzenia pozwala zmniejszyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do zasilania dodatkowych wymagań chłodzenia.
Niższy wskaźnik efektywności zużycia energii (PUE) i zużycia wody
Przy wartości PUE tak niskiej jak 1,03 można worzyć centra danych wydajniejsze energetycznie i bardziej zrównoważone. Dzięki zastosowaniu systemów jednofazowego lub dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego możemy zredukować lub całkowicie wyeliminować wysokie zużycie wody występujące w systemach tradycyjnych.
Strategia. Wydajność. Koszty. Zrównoważony rozwój.
Większa wydajność i efektywność chłodzenia
Zwiększenie ilości operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (FLOPS) na jeden wat nie zawsze jest rozwiązaniem możliwym do wdrożenia w celu podniesieniu wydajności układu z uwagi na małą efektywność i brak ekonomicznego uzasadnienia w przypadku tradycyjnych metod chłodzenia.
Niższy wskaźnik efektywności zużycia energii (PUE) i zużycia wody
Przy wskaźniku PUE na poziomie 1,03 można tworzyć superkomputery wydajniejsze energetycznie i bardziej zrównoważone. Koniec z wysokim zużyciem wody w systemach dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego dzięki zastosowaniu chłodnic suchych, a także ograniczenie lub wyeliminowanie marnotrawstwa wody w systemach jednofazowego chłodzenia zanurzeniowego — również poprzez zastosowanie chłodnic suchych.
Niższe koszty eksploatacji
Wyższa wydajność chłodzenia pozwala zmniejszyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do zasilania dodatkowych wymagań chłodzenia.
Strategia. Wydajność. Koszty. Zrównoważony rozwój.
Wyższa moc i efektywność chłodzenia
Obsługa nowych lub intensywniejszych obliczeniowo obciążeń, z chłodzeniem których tradycyjne systemy nie potrafią poradzić sobie w sposób efektywny i ekonomiczny.
Niższa latencja
Ograniczenie opóźnień sieci w bardziej zagęszczonych i zoptymalizowanych przestrzennie centrach danych lub szafach serwerowych będących bliżej użytkownika.
Większa niezawodność sprzętu
Niższe temperatury węzłów oraz ograniczenie wahań temperatur i gorących miejsc zwiększa niezawodność działania. Mniej awarii sprzętowych poprzez ograniczenie liczby części ruchomych (np. wentylatorów), niezbędne w tradycyjnych systemach chłodzenia.
Strategia. Wydajność. Koszty. Zrównoważony rozwój.
Produkt obojętny geograficznie i środowiskowo
Instalacja systemów typu edge z jednolitą infrastrukturą chłodniczą na całym świecie, niezależnie od zmian w środowisku (np. wahania temperatur i wilgotności). Zagęszczenie mocy otwiera również nowe możliwości instalacji w miejscach o ograniczonej przestrzeni i wytrzymałości na obciążenia.
Plan zaspokojenia przyszłych wymagań gęstości mocy
Wdrażanie zaawansowanych obliczeniowo modułów typu edge o i niewielkich rozmiarach, technicznych z myślą o obecnych i przyszłych zadaniach obliczeniowych.
Niższa latencja
Ograniczenie opóźnień w bardziej zagęszczonych i zoptymalizowanych modułach edge;
Dłuższa żywotność aktywów
Uszczelnione moduły z chłodzeniem zanurzeniowym chronią sprzęt IT przed zanieczyszczeniami środowiskowymi, takimi jak kurz i wilgoć. Redukcja liczby części ruchomych pomaga również zwiększyć niezawodność i wydłuża żywotność modułów edge.
Strategia. Wydajność. Koszty. Zrównoważony rozwój.
Większa wydajność z jednego wata
Zyskaj przewagę dzięki chłodzeniu zanurzeniowemu poprzez zwiększenie ilości operacji zmiennoprzecinkowych przez przetaktowanie układu. Dodatkowa wydajność chłodzenia pozwala zwiększyć moc układu na potrzeby aplikacji kryptowalutowych i innych operacji finansowych.
Niższe koszty inwestycji i eksploatacji
Niższe koszty inwestycji dzięki minimalizacji lub wyeliminowaniu infrastruktury chłodzącej na powietrze (np. agregaty chłodnicze, CRAC, CRAH, PDU, RPP, sieć telekomunikacyjna, powierzchnia obiektów). Wyższa wydajność chłodzenia pozwala zmniejszyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do zasilania dodatkowych wymagań chłodzenia.
Płyny 3M mogą być stosowane w systemach jednofazowego i dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego, jak również w jednofazowym dwufazowym chłodzeniu bezpośrednim chipów komputerowych.
W jednofazowym chłodzeniu zanurzeniowym ciecz pozostaje w stanie ciekłym. Podzespoły elektroniczne są zanurzane bezpośrednio w cieczy dielektrycznej w szczelnej, ale łatwo dostępnej obudowie, w której ciepło podzespołów elektronicznych jest oddawane do cieczy. Pompy są często wykorzystywane do zapewnienia przepływu ogrzanego płynu do wymiennika ciepła, gdzie jest on schładzany i ponownie zwracany do obudowy.
W dwufazowym chłodzeniu zanurzeniowym ciecz jest doprowadzana do wrzenia i kondensuje, co wykładniczo zwiększa wydajność transferu ciepła. Podzespoły elektroniczne są bezpośrednio zanurzane w cieczy dielektrycznej w szczelnej, ale łatwo dostępnej obudowie, w której ciepło z podzespołów elektronicznych doprowadza ciecz do wrzenia powodując jej przechodzenie w stan gazowy. Para skrapla się na wymienniku ciepła (skraplaczu) wewnątrz zbiornika, przekazując ciepło do obiegu wodnego, który odprowadza ją poza centrum danych.
Chłodzenie bezpośrednie chipów komputerowych (D2C) polega nad odprowadzaniu ciepła poprzez pompowanie cieczy pomiędzy płytami przymocowanymi do podzespołów elektronicznych. Płyn nigdy nie styka się bezpośrednio z elementami elektronicznymi. W przypadku rozszczelnienia układu lub wycieku cieczy przewodzącej prad elektryczny np. glikol wodny zastosowanej jako nośnik ciepła w aplikacji D2C może dojść do uszkodzenia chłodzonych układów elektronicznych. W przypadku zastosowania płynów dielektrycznych w chłodzeniu bezpośrednim D2C nawet w przypadku rozszczelnienia układu i nie powodują one zniszczenia chłodzonych elementów. Chłodzenie D2C może być stosowane w systemach jednofazowego i dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego.
Płyny specjalistyczne 3M Fluorinert do elementów elektronicznych od ponad 60 lat utrzymują branżowy standard chłodzenia elektroniki w kontakcie bezpośrednim. Te niezwykle obojętne, w pełni fluorowane płyny charakteryzują się wyjątkowo wysoką wytrzymałością dielektryczną i doskonałą kompatybilnością materiałową. Płyny specjalistyczne 3M Fluorinert do elementów elektronicznych są przezroczyste, bezwonne, niepalne, nie zawierają oleju, są niskotoksyczne, niekorozyjne, zapewniają szeroki zakres temperatur roboczych oraz wysoką stabilność termiczną i chemiczną. Oprócz tego płyny specjalistyczne 3M Fluorinert do elementów elektronicznych charakteryzują się niską wartością stałych dielektrycznych, co czyni je idealnymi do zastosowań w systemach jednofazowego i dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego centrów danych.
Płyny techniczne 3M Novec powstały z myślą o zrównoważeniu zalet w zakresie wydajności z neutralnością środowiskową i bezpieczeństwem pracowników. Są one dostępne do wielu różnych zastosowań, w tym do odprowadzania ciepła, czyszczenia, dyspersji i osadzania środków smarnych. Płyny te są niepalne, nie zawierają olejów, są niskotoksyczne, niekorozyjne, mają dobrą kompatybilność materiałową i stabilność termiczną. Płyny techniczne 3M Novec mają też niski współczynnik globalnego ocieplenia (GWP) i zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP), co zapewnia właścicielom centrów danych innowacyjne, godne zaufania i zrównoważone rozwiązanie w zakresie jednofazowego lub dwufazowego chłodzenia cieczą (D2C i zanurzeniowego). Obecnie 3M do zastosowań chłodzenia cieczą zaleca stosowanie płynów inżynieryjnych 3M Novec na bazie hydrofluoroeteru (HFE).
Chłodzenie zanurzeniowe z użyciem płynów inżynieryjnych 3M znamy od podstaw.
Nasi eksperci obalają niektóre popularne mity dotyczące chłodzenia zanurzeniowego i płynów 3M.
Poznaj sprawdzone metody projektowania i budowy zbiorników (materiały, pokrywa, uszczelnienie), przygotowania sprzętu IT, kondycjonowania płynów i usuwania zanieczyszczeń, zarządzania wilgocią oraz kontroli wentylacji i ciśnienia.
Obejrzyj film pokazujący działanie systemów jednofazowego i dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego. Ponadto dowiedz się, w jaki sposób chłodzenie zanurzeniowe centrów danych przy użyciu płynów 3M może zapewniać wyższą gęstość mocy obliczeniowej i wydajność na mniej niż 10% wymaganej przestrzeni w porównaniu do analogicznej instalacji chłodzonej powietrzem.
Tradycyjne centra danych zużywają średnio 40% energii na samo chłodzenie oraz miliardy litrów wody. Odkryj świat, w którym może to ulec zmianie, dzięki nowatorskim innowacjom w zakresie technologii wymiany ciepła i zarządzania ciepłem.
Chłodzone zanurzeniowo kryptowalutowe centrum danych BitFury o mocy ponad 40 MW i 1,02 PUE osiąga moc do 250 kW na zbiornik lub do 100 kW na m2 z użyciem płynu Novec 7100.
Dowiedz się więcej o tym, jak płyny 3M mogą pomóc w zaspokojeniu potrzeb chłodzenia cieczą w centrum danych.
Przyłącz się do nas i wspólnie przesuwajmy granice możliwości przyszłych centrów przetwarzania danych.
Nasze unikalne doświadczenie w zakresie chłodzenia zanurzeniowego pomoże Ci w realizacji kolejnego projektu centrum danych.