• W firmach rośnie obawa przed naruszeniem prywatności danych

  W firmach rośnie obawa przed naruszeniem prywatności danych

  W firmach rośnie obawa przed naruszeniem prywatności danych

  W firmach rośnie obawa przed naruszeniem prywatności danych

  • W firmach rośnie obawa przed naruszeniem prywatności danych

   Władze coraz częściej przypominają przedsiębiorcom o konieczności przestrzegania przepisów o ochronie danych, za łamanie których grożą niekiedy bardzo surowe kary. Według danych zebranych przez firmę Holdings, która udostępnia oprogramowanie jako usługę (SaaS), w globalnej społeczności biznesowej obawa o bezpieczeństwo danych jest coraz powszechniejsza, głównie ze względu na niejasności ustawodawcze.

   Około 52% firm boi się, że po wdrożeniu ogólnego rozporządzenia UE o ochronie danych zostaną na nie nałożone kary, natomiast dwie trzecie przedsiębiorców przyznaje, że nowe przepisy zmuszą ich do zmiany strategii działalności w Europie.

   Wyniki badania pokazują również, że wiele organizacji nie używa dziś technologii pozwalającej chronić prywatność danych. Na przykład 44% przyznaje, że monitoruje aktywność użytkowników i wysyła ostrzeżenia w przypadku naruszenia zasad ochrony danych.

   Tymczasem tylko 53% stosuje system klasyfikacji danych na potrzeby kontroli dostępu. 47% przyznaje, że nie ma żadnych mechanizmów ani zasad kontroli dostępu do chmurowych systemów klasy konsumenckiej służących do przechowywania i udostępniania plików.

  • Ron Hovsepian, prezes spółki Intralinks, przyznaje: „Natychmiastowe działania, jakie należałoby podjąć we wszystkich firmach, powinny polegać na zapewnieniu zgodności z przepisami, w tym utworzeniu strategii suwerenności danych, przeprowadzeniu oceny ryzyka, przeszkoleniu pracowników i sprawdzeniu, czy wszyscy dostawcy usług chmurowych spełniają wymagania określone dla danego regionu”. Na całym świecie wchodzą w życie nowe przepisy o ochronie informacji, które mają być bodźcem do rozwoju lokalnych gospodarek, poprawiać bezpieczeństwo krajów i zapewniać lepszą ochronę danych obywateli.

   Hovsepian zauważa też przy tym, że pośpiech, z jakim wprowadzane są te nowe przepisy, prowadzi do globalnego zamieszania w związku z suwerennością danych, stawiając pod znakiem zapytania obecne strategie, praktyki i procesy biznesowe. Alan Rodger, starszy analityk w spółce Ovum, dodaje, że firmy mogą zapewnić zgodność z przepisami, opracowując strategię suwerenności danych, szkoląc pracowników, przeprowadzając ocenę ryzyka i dbając o to, by wszyscy dostawcy usług chmurowych spełniali lokalne wymagania.