Wybór materiału stomatologicznego

Ułatw sobie pracę z zaufanymi materiałami w stomatologii cyfrowej

w procedurze odbudowy pośredniej

Wybierz właściwy materiał dla siebie, w stomatologii cyfrowej

Najnowocześniejsze materiały do stomatologii cyfrowej od 3M umożliwiają w efektywny sposób dokładne wykonanie koron, inlay'i, onlay'i, mostów i licówek do szerokiego zastosowania w procesie odbudowy. Nasze materiały do stomatologii cyfrowej i sprzęt do użytku w gabinetach i laboratoriach — w tym cyrkonowe, fluorestencyjne bloczki 3M™ Lava™ Esthetic , przeznaczone do produkcji wytrzymałych, naturalnie wyglądających pełnokonturowych uzupełnień — pomagają tworzyć mocne, estetycznie wykonane odbudowy, wysokiej jakości.


Dostępne opcje i kryteria wyboru w prodedurze odbudowy pośredniej

Wybór materiału stomatologicznego jest jednym z kluczowych czynników w procedurach odbudowy pośredniej i powinien być dokonany na samym początku. W celu dopasowania odbudowy do wskazań i potrzeb pacjenta należy wziąć pod uwagę wiele parametrów klinicznych i związanych z materiałem.

W zależności od przypadku należy wziąć pod uwagę kwestie związane z estetyką lub wytrzymałością. Obecnie główną opcję wyboru stanowi ceramika krzemianowa lub tlenkowa. W każdym przypadku głównym celem powinno być zachowanie tak dużo naturalnej struktury zęba, jak to tylko możliwe.
Najważniejsze właściwości materiałów ceramicznych wymieniono w poniższej tabeli.

Dostępne opcje i kryteria wyboru w procedurach pośrednich

Tabela 1: Różne materiały ceramiczne i ich odpowiednie właściwości w celu wyboru materiału.
1 Wartość konkretnego materiału zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystkie inne zalecenia i oceny są oparte na eksperckiej opinii pięciu klinicystów.


Parametry wyboru materiału stomatologicznego

Najważniejsze parametry wyboru materiału można podzielić na dwie podkategorie.

 • Parametry kliniczne
  • Stopień uszkodzenia zęba / pozostała zdrowa struktura zęba
  • Zęby przeciwstawne
  • Pozycja zęba
  • Możliwości wiązania
  • Estetyczne wymagania pacjenta
  • Aspekty funkcjonalne (okluzja, prowadzenie kłowe)
 • Parametry związane z materiałem
  • Właściwości mechaniczne (wytrzymałość)
  • Właściwości wizualne (potencjał estetyczny)
  • Minimalna grubość ściany
  • Zachowania po założeniu
  • Możliwości wiązania

Podejmowanie decyzji

Kluczowymi czynnikami podczas podejmowania decyzji są z jednej strony wymagania estetyczne, a z drugiej siły jakie będą działać na wykonaną pracę. Wymagania estetyczne określa przede wszystkim lokalizacja odbudowy w jamie ustnej pacjenta, natomiast pozycja, substrat i wskazanie określają wymaganą wytrzymałość materiału. Wybór odpowiedniej opcji w każdym z trzech kolorowych okręgów przedstawionych w kole wyboru, będzie skutkował zaleceniem dotyczącym najodpowiedniejszej klasy materiału.

 • Koło wyboru

  Na podstawie wyboru konkretnego przypadku i jednego współczynnika na kole, możliwe będzie wybranie najbardziej odpowiedniej klasy materiału.

Koło wyboru

Wybór materiału — przykłady kliniczne

 • Przypadek kliniczny 1

  Przypadek kliniczny 1

  W obszarze odcinka przedniego wymagania dotyczące estetyki są szczególnie wysokie. Dlatego właśnie zazwyczaj wybierane są korony ceramiczne pokryte warstwą skaleniową lub ręcznie licowane transfery wykonane z mocniejszych materiałów (np. cyrkon 3Y-TZP, dwukrzemian litu). Ponieważ warstwa porcelanowa rzadko jest narażona na odpryski w obszarze odcinka przedniego, te opcje można zalecić w tej sytuacji.

 • Przygotowanie licówki lewego środkowego siekacza i przygotowanie korony lewego bocznego siekacza.

  Przygotowanie licówki lewego środkowego siekacza i przygotowanie korony lewego bocznego siekacza.

 • Wyniki leczenia za pomocą licówki wykonanej z ceramiki skaleniowej i ręcznie licowanej korony z transferem wykonanym z 3M™ Lava™ Frame Zirconia.

  Wyniki leczenia za pomocą licówki wykonanej z ceramiki skaleniowej i ręcznie licowanej korony z transferem wykonanym z 3M™ Lava™ Frame Zirconia.

 • Transparentność odbudów i sąsiadujących zębów w przesyłanym świetle niebieskim.

  Transparentność odbudów i sąsiadujących zębów w przesyłanym świetle niebieskim. (Zdjęcia opublikowane dzięki uprzejmości dr. Carlosa Eduardo Sabrosa)

 • Przypadek kliniczny 2

  Przypadek kliniczny 2

  Estetyka i wymagania często ograniczają stosowanie odbudów monolitycznych w obszarze odcinka przedniego.
  Jednak zwiększone ryzyko odprysków zgłaszane w wielu krajach spowodowało powstanie aktualnej tendencji do stosowania odbudów monolitycznych w obszarze przedtrzonowym i trzonowym. Odpowiednimi opcjami dla minimalnie inwazyjnych odbudów monolitycznych mogą być np. przezroczysty cyrkon 3Y-TZP, a nawet jeszcze bardziej przezroczysty cyrkon 5Y-TZP (tetragonalny pełnokonturowy polikryształ tlenku cyrkonu stabilizowany itrem 5 mol%). Oprócz braku odprysków i niskiej minimalnej grubości ściany odbudowy monolityczne oferują również korzyść w postaci skuteczniejszej procedury produkcyjnej.

 • Przygotowywanie koron w obszarze odcinka bocznego.

  Przygotowywanie koron w obszarze odcinka bocznego.

 • Umieszczona korona monolityczna wykonana z 3M™ Lava™ Esthetic Fluorescent Full-Contour Zirconia.

  Umieszczona korona monolityczna wykonana z 3M™ Lava™ Esthetic Fluorescent Full-Contour Zirconia.

 • Widok boczny korony monolitycznej pierwszego trzonowca (lewego).  Zdjęcie wykonane w świetle ultrafioletowym. Materiał z cyrkonu wykazuje fluorescencję zęba (po prawej stronie).*

  Widok boczny korony monolitycznej pierwszego trzonowca (lewego).  Zdjęcie wykonane w świetle ultrafioletowym. Materiał z cyrkonu wykazuje fluorescencję zęba (po prawej stronie).* (Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości dr. Jana-Frederika Gütha i Hansa-Jürgena Stechera) * Fluorescencję określono za pomocą źródeł światła stymulujących naturalne światło ultrafioletowe.


 • Główne informacje dotyczące wyboru materiału

  Główne informacje dotyczące wyboru materiału*

  • Wybór materiału powinien opierać się na założeniu minimalnej inwazyjności, która powinna być podstawową zasadą każdego leczenia stomatologicznego.
  • Oszczędność czasu podczas leczenia dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów, skutkuje skuteczniejszym zabiegiem, który jest bardziej opłacalny niż oszczędność na samym materiale.
  • Ceramika krzemianowa lub ręcznie licowane odbudowy z cyrkonu zapewniają odbudowy o wyższej estetyce w obszarze odcinka przedniego.
  • Odbudowy monolityczne i ceramiczne o wysokiej wytrzymałości ofereją korzyści w postaci skuteczniejszej procedury.
  • Standaryzacja procedur prowadzi do zminimalizowania ryzyka błędu

  * Zalecenia są oparte na konsensusie eksperckim stworzonym przez pięciu lekarzy klinicystów.


Cyfrowe materiały stomatologiczne do wykorzystania w gabinecie

Zobacz, w jaki sposób możemy pomóc Ci zrobić wrażenie na pacjentach dzięki odbudowom wykonywanym w gabinecie, które są zarówno naturalne, jak i wytrzymałe. Oprócz tego nasze cyfrowe materiały stomatologiczne zostały zaprojektowane w celu zapewnienia wyjątkowej skuteczności — aby pomóc Ci śledzić postępy.

Cyfrowe materiały stomatologiczne do wykorzystania w laboratorium

Sprawdź, w jaki sposób możemy pomóc Ci w tworzeniu odbudów o wysokiej jakości przy jednoczesnej poprawie produktywności. Nasze cyfrowe materiały stomatologiczne zostały zaprojektowane do pracy z systemami frezującymi o otwartej architekturze — i do pomocy przy produkowaniu większej liczby partii dziennie.


 • W przypadku wszelkich pytań prosimy o bezpośredni kontakt. Służymy pomocą!

 • W Europie sprzedajemy i dostarczamy nasze produkty za pośrednictwem autoryzowanych dystrybutorów. Złożenie zamówienia u nich sprawia, że nabywca jest chroniony przez nasz zabezpieczony łańcuch dostaw. Możesz chronić swój gabinet i swoich pacjentów — kupując wyłącznie od dystrybutorów wymienionych tutaj.

 • Ulepsz procedurę odbudowy pośredniej w zaledwie 7 krokach

  Procedury odbudowy pośredniej mogą być bardzo skomplikowane. Wymagają wielu różnych etapów klinicznych i laboratoryjnych, z których każdy stawia lekarzowi liczne wyzwania. Dlatego firma 3M podjęła współpracę z pięcioma ekspertami w celu stworzenia konsensusu w kwestii zaleceń dotyczących najlepszych praktyk w procedurze protetycznej. Są one oparte na najnowszych odkryciach naukowych i wieloletnim doświadczeniu w pracy klinicznej.

  Dowiedz się więcej na temat zaleceń Success Simplified — procedur przebiegu pracy podczas odbudowy pośredniej