Apteczka jest jedną z najważniejszych rzeczy w każdym domu. Zapewnia bezpieczeństwo jego mieszkańcom i gościom. Przynajmniej dwa razy w roku warto zrobić generalny przegląd apteczki, uzupełnić braki i sprawdzić daty ważności wszystkich przechowywanych w niej leków i środków. Żeby nie straciły swoich właściwości, postaraj się też nie trzymać ich w ciepłych i zawilgoconych pomieszczeniach, jak kuchnia albo łazienka. Poniżej znajdziesz kilka informacji, co powinno się w niej znaleźć.
Wbrew pozorom, z ilością leków nie ma sensu przesadzać. Pamiętaj, że po leki należy sięgać tylko wówczas, kiedy inne sposoby na radzenie sobie z bólem czy objawami przeziębienia nie są skuteczne. Oczywiście, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę i musisz stale brać leki, koniecznie zaopatrz się w ich zapas.
Ponadto warto mieć w zasięgu ręki:
Pamiętaj, że wyposażenie apteczki trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb. Jeśli masz typowe dla siebie dolegliwości, np. alergię sezonową albo częste przeziębienia, postaraj się wyposażyć domową apteczkę w środki, które zazwyczaj przydają się w takich sytuacjach.
Podobno najwięcej wypadków przydarza się w domu, dlatego plastry, opatrunki, bandaże oraz wszystkie środki, którymi trzeba potraktować ranę po skaleczeniu, są tutaj zawsze na miejscu. Postaraj się mieć w domowej apteczce:
- plastry na pęcherze, np. plastry żelowe Viscoplast oparte na technologii hydrokoloidowej, które chronią, przyspieszają gojenie i nie przywierają do rany,
- plastry na otarcia, np. oddychające, piankowe Viscoplast Komfort,
- opatrunki na rany/skaleczenia/oparzenia, takie jak Viscoplast Tegaderm +Pad, które są chłonne i ograniczają ryzyko infekcji,
- plastry wodoodporne, np. Wodoodporny Plus, które osłaniają skaleczenie podczas kąpieli.
Oprócz leków i opatrunków rozsądnie jest trzymać w apteczce czyste nożyczki o zaokrąglonych końcach, które mogą przydać się np. do cięcia plastrów. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest też termometr.
Co ważne: jeśli Tobie lub komuś z członków rodziny przydarzy się skaleczenie, przed przystąpieniem do opatrywania rany umyj dłonie w ciepłej wodzie z mydłem.
Domowa apteczka jest po to, aby jak najlepiej Ci służyć. Jednak skuteczność leków i środków opatrunkowych zależy też od ich prawidłowego sposobu użytkowania.
zestaw plastrów , 20 sztuk
6 x 10 cm , 5 sztuk
7 sztuk
6 sztuk