1. Strona główna
 2. Pierwsza pomoc
 3. Zestawy
 4. Niezbędna domowa apteczka
Dom-D

DOM - ŚRODKI OPATRUNKOWE NIEZBĘDNE W KAŻDEJ APTECZCE

Apteczka jest jedną z najważniejszych rzeczy w każdym domu. Zapewnia bezpieczeństwo jego mieszkańcom i gościom. Przynajmniej dwa razy w roku warto zrobić generalny przegląd apteczki, uzupełnić braki i sprawdzić daty ważności wszystkich przechowywanych w niej leków i środków. Żeby nie straciły swoich właściwości, postaraj się też nie trzymać ich w ciepłych i zawilgoconych pomieszczeniach, jak kuchnia albo łazienka. Poniżej znajdziesz kilka informacji, co powinno się w niej znaleźć.


PODSTAWOWE LEKI W DOMOWEJ APTECZCE

 • Wbrew pozorom, z ilością leków nie ma sensu przesadzać. Pamiętaj, że po leki należy sięgać tylko wówczas, kiedy inne sposoby na radzenie sobie z bólem czy objawami przeziębienia nie są skuteczne. Oczywiście, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę i musisz stale brać leki, koniecznie zaopatrz się w ich zapas.

  Ponadto warto mieć w zasięgu ręki:

  • Leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, zawierające np. paracetamol lub ibuprofen, który dodatkowo działa przeciwzapalnie.
  • Leki przeciwbiegunkowe oraz środek z elektrolitami, podawany w przypadku biegunki.
  • Łagodne środki na wypadek przeziębienia i pastylki na ból gardła.
  • Środki do stosowania zewnętrznego, takie jak: preparat antyhistaminowy na wypadek ukąszeń owadów, maść z antybiotykiem (stosowana na otarcia, skaleczenia, pęcherze), maść rozgrzewająca lub plastry rozgrzewające Kapsiplast na bóle mięśni i stawów.
  • Sól fizjologiczną do przemywania oczu, ran, skaleczeń, otarć.
  • Środek dezynfekcyjny, który można stosować na rany i błony śluzowe.

  Pamiętaj, że wyposażenie apteczki trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb. Jeśli masz typowe dla siebie dolegliwości, np. alergię sezonową albo częste przeziębienia, postaraj się wyposażyć domową apteczkę w środki, które zazwyczaj przydają się w takich sytuacjach.

Dom-D

PIERWSZA POMOC, CZYLI OPATRUNKI ORAZ ŚRODKI DEZYNFEKCJI

 • Podobno najwięcej wypadków przydarza się w domu, dlatego plastry, opatrunki, bandaże oraz wszystkie środki, którymi trzeba potraktować ranę po skaleczeniu, są tutaj zawsze na miejscu. Postaraj się mieć w domowej apteczce:

  • Plastry, a najlepiej cały zestaw hipoalergicznych plastrów, takich jak:

  - plastry na pęcherze, np. plastry żelowe Viscoplast oparte na technologii hydrokoloidowej, które chronią, przyspieszają gojenie i nie przywierają do rany,

  - plastry na otarcia, np. oddychające, piankowe Viscoplast Komfort,

  - opatrunki na rany/skaleczenia/oparzenia, takie jak Viscoplast Tegaderm +Pad, które są chłonne i ograniczają ryzyko infekcji,

  - plastry wodoodporne, np. Wodoodporny Plus, które osłaniają skaleczenie podczas kąpieli.

   

  • Długi plaster do cięcia, dzięki czemu możesz bardziej precyzyjnie dostosować jego rozmiar do danego skaleczenia (np. Viscoplast Prestopor Supermiękki z opatrunkiem na włókninie, który pozwala skórze oddychać i charakteryzuje się wysoką chłonnością), a dodatkowo uniwersalny przylepiec, który posłuży np. do przyklejenia gazy, jak jedwabny Viscoplast Polosilk.
  • Gazę jałową/ opatrunki gazowe.
  • Bandaż - zwykły i elastyczny.
  • Środek do dezynfekcji w sprayu.


JAKIE AKCESORIA PRZYDADZĄ SIĘ W DOMOWEJ APTECZCE?

 • Oprócz leków i opatrunków rozsądnie jest trzymać w apteczce czyste nożyczki o zaokrąglonych końcach, które mogą przydać się np. do cięcia plastrów. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest też termometr.

  Co ważne: jeśli Tobie lub komuś z członków rodziny przydarzy się skaleczenie, przed przystąpieniem do opatrywania rany umyj dłonie w ciepłej wodzie z mydłem.

  Domowa apteczka jest po to, aby jak najlepiej Ci służyć. Jednak skuteczność leków i środków opatrunkowych zależy też od ich prawidłowego sposobu użytkowania.


PRODUKTY


DOŁĄCZ DO NAS
Wymienione marki są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski