1. Strona główna
 2. Pierwsza pomoc
 3. Porady
 4. Zasady pierwszej pomocy
 Ogolne_zasady-D

OGÓLNE ZASADY PIERWSZEJ POMOCY W NAGŁYCH WYPADKACH

Rana (zranienie) oznacza każde przerwanie ciągłości skóry. Jeśli wypływa z niej krew, należy szybko zatamować krwawienie. Zanim zaczniesz ją opatrywać – o ile to możliwe –umyj ręce i nałóż rękawiczki ochronne.


OTARCIA I NIEWIELKIE SKALECZENIA

Otarcie to zwykle uszkodzenie naskórka (rzadziej całej grubości skóry); skaleczenie oznacza naruszenie ciągłości skóry lub błon śluzowych. Może towarzyszyć im nieduże krwawienie. Najpierw przemyj (np. solą fizjologiczną) i zdezynfekuj miejsce urazu. Na uszkodzone powierzchnie nie stosuj wody utlenionej, jodyny lub spirytusu. Otarcia i niewielkie skaleczenia zabezpiecz plastrem z opatrunkiem (z zestawu Viscoplast Mini Apteczka). W przypadku skaleczenia przyłóż do rany jałową gazę i dociskaj. Kiedy krwawienie ustąpi, sięgnij po plaster lub opatrunek. Skaleczenie z wysiękiem zabezpiecz opatrunkiem Viscoplast Włókninowy lub Tegaderm +Pad.


RANY CIĘTE I SZARPANE

 • Rana cięta to skutek zranienia ostrym przedmiotem (nożem, szkłem). Do powstania ran szarpanych przyczyniają się zakrzywione przedmioty (np. hak). Płytkie rany wiążą się z mniejszą bolesnością i krwawieniem; większy ból i intensywniejsze krwawienie towarzyszy ranom głębokim – z uszkodzeniem większych naczyń krwionośnych.

  Rany cięte i szarpane zabezpiecza się w podobny sposób. Przepłucz ranę wodą, użyj środka odkażającego i zatamuj krwawienie. Sięgnij po podwójną warstwę jałowej gazy opatrunkowej Viscoplast i umocuj ją przylepcem Viscoplast Polosilk. W przypadku większych ran wybierz opatrunek włókninowy z warstwą chłonną. Mniejsze rany cięte, które nie wymagają zszywania, możesz zamknąć paskami Viscoplast Steri-Strip.

  Gdyby w ranie utknęły ciała obce, nie usuwaj ich samodzielnie. Zabezpiecz ranę jałową gazą opatrunkową, umocowaną np. opaską elastyczną i zawieź chorego do szpitala. Gdyby opatrunek nadmiernie nasiąknął krwią, nie wymieniaj go, ale użyj kolejnej warstwy gazy.

Ogolne_zasady-2-D

OPARZENIA TERMICZNE

 • Oparzenia termiczne to uszkodzenia skóry, które powstają w efekcie działania wysokich temperatur: mogą być następstwem kontaktu z ogniem, gorącą nawierzchnią, płynem, parą. Wyróżnia się następujące stopnie oparzenia: pierwszy (uszkodzenia powierzchowne z zaczerwienieniem i przekrwieniem); drugi (uszkodzenie skóry właściwej z bólem, obrzękiem, rumieniem, pęcherzami); trzeci (zmiany na pełnej grubości skóry ze zbieleniem, nieraz zwęgleniem skóry i głębszych tkanek).

  Przy każdym stopniu oparzenia nie należy przykładać lodu, smarować rany tłuszczem, olejkiem, maścią ani przekłuwać pęcherzy. Unikaj kontaktu rany z włochatymi materiałem, który mógłby do niej przylgnąć; nie opatruj poparzenia watą. Pierwsza pomoc przy wszystkich stopniach oparzenia polega na schładzaniu skóry zimną wodą przez minimum 10 minut (nie używaj wody z lodem). Oparzone miejsce zabezpiecz czystym opatrunkiem z nieprzywierającego materiału (np. Viscoplast Tegaderm + Pad).


OPARZENIA CHEMICZNE

 • Oparzenia chemiczne powstają na skutek kontaktu z substancją żrącą lub jej oparami, które mogą doprowadzić do uszkodzeń skóry, błon śluzowych, dróg oddechowych. Każde oparzenie chemiczne wymaga oceny i pomocy lekarskiej.

  Postaraj się szybko usunąć czynnik toksyczny z ciała poszkodowanego. Zdejmij z niego odzież i rozpocznij 20-30 minutowe spłukiwanie substancji bieżącą wodą. Uwaga: wyjątek stanowi wapno palone (niegaszone), które musisz najpierw zetrzeć z powierzchni skóry, a dopiero potem spłukać silnym strumieniem wody. Na koniec zaopatrz ranę suchym, jałowym opatrunkiem i zadbaj o pomoc medyczną dla poszkodowanego.


ODMROŻENIA

 • Odmrożenia to odwracalne lub utrwalone zmiany w tkankach, powstałe w wyniku przebywania w zimnym otoczeniu, bezpośredniego kontaktu z lodem lub zimnym metalem. Dzieli się je na 4 stopnie: pierwszy to zmiany powierzchowne (zaczerwienienie, zaburzenia czucia); drugi – zmiany obejmujące niepełną grubość skóry (pęcherze, zniesione odczuwanie bólu); trzeci – zmiany na pełnej grubości skóry (skóra blada, zniesione czucie bólu); czwarty – zmiany w skórze i strukturach sąsiadujących (mięśniach, ścięgnach, kościach).

  Zabezpiecz odmrożone miejsca przed działaniem zimna – możesz ogrzewać je własnym ciałem lub nałożyć suchy, jałowy opatrunek z warstwą waty opatrunkowej Viscoplast. Nie wolno nacierać, rozcierać, masować odmrożeń ani bezpośrednio ich ogrzewać. Zwykle poszkodowani wymagają hospitalizacji – zabiegów ogrzewania, postępowania przeciwbólowego i profilaktycznego (podawania antybiotyków).


PRODUKTY

 • 5 cm x 7,2 cm

 • 6 cm x 10 cm

 • 3 mm x 75 mm


DOŁĄCZ DO NAS
Wymienione marki są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski