1. Zapobieganie powikłaniom urazów skóry
Zabezpieczenie_uszkodzonej_skory-D

ZABEZPIECZENIE USZKODZONEJ SKÓRY PRZED POWIKŁANIAMI

Skaleczenia, otarcia, rany i inne uszkodzenia bywają bardzo bolesne i wiążą się z ryzykiem infekcji. Niektóre z nich pozostawiają natomiast nieestetyczne blizny. Przeczytaj jak dbać o skórę, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo powikłań.


CZY ISTNIEJE SKUTECZNY SPOSÓB NA ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIOM?

 • Największym zagrożeniem dla uszkodzonej skóry są zarazki. O ile drobne, powierzchowne skaleczenia bardzo szybko się zasklepiają i ryzyko jest ograniczone, większe rany są narażone na działanie bakterii i wirusów, które mogą spowodować infekcję. Jak skutecznie się przed nią chronić?

  Dużą rolę odgrywa tu higiena osobista i mycie rąk w wodzie z mydłem przed każdym kontaktem ze zranioną skórą oraz zmianą opatrunku. Ponadto skaleczenia trzeba możliwie szybko przemyć wodą (lub wodą z mydłem) i zastosować środek do dezynfekcji. Wreszcie – konieczne jest założenie sterylnego opatrunku, jak opatrunek włókninowy Viscoplast z warstwą chłonną albo barierowy Viscoplast Tegaderm +Pad, dający ochronę przed bakteriami i wirusami (jest wodoodporny i przepuszczający powietrze oraz może pozostawać na ranie aż do 4 dni). Aby ochronić przed zanieczyszczeniami z otoczenia niewielkie skaleczenie, przydadzą się dobrej jakości plastry z opatrunkiem, np. plastry z zestawu Viscoplast Mini Apteczka.

  Aplikacja opatrunku i plastra musi odbyć się zgodnie z instrukcjami producenta, gdyż to zapewni ich skuteczne działanie.

Zabezpieczenie_uszkodzonej_skory-2-D
webLoaded = "false"

BLIZNY PO USZKODZENIACH SKÓRY – CO IM SPRZYJA ORAZ JAK IM ZAPOBIEGAĆ?

 • Zabiegi chirurgiczne czy poważne rany powstałe na skutek wypadku lub oparzenia pozostawiają po sobie blizny. Aby nie były aż tak widoczne, już na samym początku potrzebna jest staranna pielęgnacja rany i stworzenie jej optymalnych warunków gojenia. Istotne jest tutaj zabezpieczenie przed zakażeniem.

  Proces gojenia się rany w warunkach prawidłowych rozpoczyna się zaraz po jej powstaniu. Ważne jest więc jej jak najszybsze i prawidłowe oczyszczenie - przemycie
  solą fizjologiczną i odpowiednim środkiem dezynfekcyjnym.

  • Rany, które powstały w wyniku oparzenia lub wypadku z ubytkiem tkanki goją się dłużej przez ziarninowanie. Taki rodzaj rany wymaga odpowiedniego, wilgotnego środowiska leczenia, które zapewnione jest poprzez zabezpieczenie jej za pomocą specjalnego opatrunku Viscoplast Tegaderm + Pad. Taki typ opatrunku utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci na powierzchni rany. Zapewnia pochłanianie wysięku, izoluje ranę termicznie, nie przywiera do rany, przyspiesza proces gojenia, jest wodoodporny i chroni przed zakażeniem.
  • W przypadku niezbyt głębokiej rany ciętej należy oczywiście ranę oczyścić i zdezynfekować odpowiednim środkiem oraz jak najszybciej prawidłowo zamknąć np. paskami Viscoplast Steri-Strip, które przyspieszają zrastanie się brzegów rany. Można ich użyć od razu na miejscu zdarzenia lub zastosować jako dodatkowe zabezpieczenie po zabiegu lub operacji. Paski pozwalają skórze oddychać, co gwarantuje ranie optymalne warunki gojenia.

  Naturalnymi „opatrunkami”, które tworzą się na płytkich ranach powierzchniowych, są też strupy, które powstają z wynaczynionej krwi i trzymają się ściśle brzegów rany. Strup po kilku dniach odpada samoistnie. W celu uniknięcia blizn, nie zdrapuj strupów, możesz je dodatkowo ochronić elastycznym plastrem do cięcia.

  Gdy lekarz wyrazi na to zgodę, zacznij stosować kremy i maści na blizny, które zmniejszają ich widoczność.


webLoaded = "false"

PRODUKTY


DOŁĄCZ DO NAS
Zmień lokalizację
Polska - polski