Na skaleczenia i otarcia narażeni są wszyscy, szczególnie dzieci i młodzież oraz osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Choć z reguły nie są groźne, powodują dyskomfort i wiążą się z ryzykiem infekcji. Jak opatrywać skaleczenia i otarcia, żeby szybko się zagoiły? Oto kilka dobrych rad.
Pamiętaj, żeby dokładnie umyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem, aby nie narażać skaleczonego miejsca na kontakt z bakteriami. Jeżeli chcesz udzielić pomocy komuś obcemu, nie opatruj rany bez rękawiczek ochronnych.
Otarcie skóry może być wynikiem upadku i często dotyczy łokci lub kolan. Zdarzają się także otarcia nóg, wynikające z chodzenia w niewygodnym albo przemokniętym obuwiu. Zdarza się, że lekceważymy otarcia, jednak brak szybkiej reakcji może doprowadzić do rozwoju rany lub powstania infekcji.
Sposób postępowania w przypadku otarcia:
Skaleczenie skóry ostrym narzędziem może zdarzyć się w różnych sytuacjach, choćby podczas prac ogrodowych albo gotowania. Jeżeli jest bardzo płytkie, sposób postępowanie jest analogiczny, jak w sytuacji otarcia. Musisz też zatamować ewentualne krwawienie. Ogólnie postaraj się postępować według następującego schematu:
Czasami nawet przy zachowaniu ostrożności, do rany przedostają się bakterie. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, a jednak trzeba wziąć je pod uwagę. Do sygnałów świadczących o infekcji należą: zaczerwienienie, opuchlizna, ocieplenie skóry w okolicy skaleczenia, narastający ból, wydzielina/ropa wyciekająca ze skaleczenia, czerwone pręgi w okolicy rany. Jeśli zauważysz te symptomy – zgłoś się do lekarza!
zestaw plastrów , 20 sztuk
10 x 15 cm , 25 sztuk
6 x 10 cm , 5 sztuk
10 sztuk