1. Strona główna
 2. Pierwsza pomoc
 3. Porady
 4. Skaleczenia i otarcia
pomoc_przy_skaleczeniach-D

PIERWSZA POMOC PRZY SKALECZENIACH I OTARCIACH

Na skaleczenia i otarcia narażeni są wszyscy, szczególnie dzieci i młodzież oraz osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Choć z reguły nie są groźne, powodują dyskomfort i wiążą się z ryzykiem infekcji. Jak opatrywać skaleczenia i otarcia, żeby szybko się zagoiły? Oto kilka dobrych rad.


WAŻNE: ZANIM ZACZNIESZ OPATRYWAĆ SKALECZENIA

 • Pamiętaj, żeby dokładnie umyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem, aby nie narażać skaleczonego miejsca na kontakt z bakteriami. Jeżeli chcesz udzielić pomocy komuś obcemu, nie opatruj rany bez rękawiczek ochronnych.


PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU OTARCIA

 • Otarcie skóry może być wynikiem upadku i często dotyczy łokci lub kolan. Zdarzają się także otarcia nóg, wynikające z chodzenia w niewygodnym albo przemokniętym obuwiu. Zdarza się, że lekceważymy otarcia, jednak brak szybkiej reakcji może doprowadzić do rozwoju rany lub powstania infekcji.

  Sposób postępowania w przypadku otarcia:

  • Zacznij od przemycia i zdezynfekowania otartego miejsca. Możesz zrobić to np. solą fizjologiczną (NaCl 0,9%) lub środkiem do dezynfekcji, który działa na bakterie, grzyby, wirusy i ich przetrwalniki. Nowe standardy nie zalecają użycia wody utlenionej i spirytusu na rany. Nie pocieraj też otarcia wacikami, ręcznikiem czy gazikiem.
  • Zaklej otarte miejsce delikatnym plasterkiem z opatrunkiem. Przykładem pomocnego zestawu jest Viscoplast Mini Apteczka (szczególnie polecane na otarcia są miękkie plastry piankowe – komfort, które znajdziesz także w zestawie Viscoplast Komfort, polecanym również w ramach pro􀉥laktyki otarć).
  • Jeśli nie chcesz rezygnować z pływania lub obawiasz się, że plaster odklei się podczas kąpieli, sięgnij po zestaw Viscoplast Wodoodporny.

pomoc_przy_skaleczeniach-2-D

PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU DROBNEGO SKALECZENIA

 • Skaleczenie skóry ostrym narzędziem może zdarzyć się w różnych sytuacjach, choćby podczas prac ogrodowych albo gotowania. Jeżeli jest bardzo płytkie, sposób postępowanie jest analogiczny, jak w sytuacji otarcia. Musisz też zatamować ewentualne krwawienie. Ogólnie postaraj się postępować według następującego schematu:

  • Przemyj skaleczone miejsce czystą wodą z mydłem. Możesz też zdezynfekować je łagodnym środkiem, choć nie jest to konieczne.
  • Zatamuj krwawienie: przyłóż do rany jałową gazę i mocno ją dociśnij. Krwawienie z łagodnego skaleczenia powinno ustąpić do 15 minut.
  • Ochroń skaleczenie plastrem lub opatrunkiem. Jeżeli skaleczeniu towarzyszy wysięk, sięgnij po Viscoplast Włókninowy lub Tegaderm +Pad, który dodatkowo skuteczniej ochroni skaleczenie przed wirusami i bakteriami.


OTARCIA I SKALECZENIA – JAKIE SYMPTOMY ŚWIADCZĄ O INFEKCJI?

 • Czasami nawet przy zachowaniu ostrożności, do rany przedostają się bakterie. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, a jednak trzeba wziąć je pod uwagę. Do sygnałów świadczących o infekcji należą: zaczerwienienie, opuchlizna, ocieplenie skóry w okolicy skaleczenia, narastający ból, wydzielina/ropa wyciekająca ze skaleczenia, czerwone pręgi w okolicy rany. Jeśli zauważysz te symptomy – zgłoś się do lekarza!


PRODUKTY


DOŁĄCZ DO NAS
Wymienione marki są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski