1. Strona główna
 2. Pierwsza pomoc
 3. Porady
 4. Rany pooperacyjne i pozabiegowe
Jak_dbac_o_rany_po_zabiegach-D

JAK ZADBAĆ O RANY PO ZABIEGACH LUB OPERACJACH?

Jeśli masz za sobą zabieg chirurgiczny, pamiątką po nim jest rana, która wymaga starannej pielęgnacji i utrzymania sterylnych warunków. Troskliwa dbałość o ranę wspomoże naturalne procesy regeneracyjne tkanek, przyspieszy gojenie i zapobiegnie zakażeniom. Pamiętaj, że bakterie i wirusy z otoczenia są dla świeżej rany bardzo groźne, dlatego musisz stworzyć wobec nich szczelną barierę.


RANA PO ZABIEGU/OPERACJI – KILKA ZASAD, JAK O NIĄ DBAĆ

 • Niektóre zabiegi chirurgiczne wymagają hospitalizacji, jednak jeśli procedura nie była skomplikowana, możesz wrócić do domu wkrótce po jej zakończeniu. Przed opuszczeniem szpitala personel opatrzy Twoją ranę i udzieli Ci szczegółowych wskazówek na temat dalszego sposobu postępowania. Jeżeli jednak nie uzyskasz informacji na ten temat, koniecznie o nie dopytaj, gdyż nawet niewielkiej rany nie możesz pozostawić bez ochrony.

  Zapytaj więc lekarza lub pielęgniarki: jak długo możesz trzymać założony opatrunek, jak zdezynfekować ranę podczas jego wymiany, jakich materiałów opatrunkowych używać na czas gojenia i z jaką częstotliwością je zmieniać.


ODPOWIEDNI OPATRUNEK NA RANĘ PO ZABIEGU

 • Są różne rodzaje opatrunków, a ich dobór zależy od danej rany, jej rozmiaru czy obecności wysięku. Istnieje jednak kilka parametrów, którymi powinien charakteryzować się profesjonalny opatrunek na ranę:

  • musi być sterylny i chronić ranę przed bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami z zewnątrz,
  • nie powinien odklejać się od skóry, aby nie narazić rany na kontakt z niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi,
  • nie powinien przywierać do rany.

  Obecnie w procesie tworzenia opatrunków stosowane są nowe technologie, które ułatwiają opiekę nad raną. Przykładem są wodoodporne opatrunki Viscoplast Tegaderm +Pad, stanowiące barierę przed bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami. Dzięki formule przepuszczającej powietrze mogą pozostawać na ranie do 4 dni w warunkach domowych. Brak konieczności częstej zmiany oznacza większą wygodę i bezpieczeństwo, bo każda zmiana opatrunku niesie ryzyko kontaktu rany z zarazkami. Opatrunki Viscoplast Tegaderm +Pad dobrze chronią ranę przed wilgocią, dlatego pacjent po zabiegu nie musi unikać kąpieli.

Jak_dbac_o_rany_po_zabiegach-2-D

OPIEKA NAD RANĄ POZABIEGOWĄ

 • Dobór profesjonalnego opatrunku jest bardzo istotny, jednak aby wesprzeć leczenie rany, musisz dodatkowo przestrzegać kilku zasad:

  • nie dotykaj rany i nie pozwól dotykać jej innym osobom,
  • zapoznaj się ze wskazówkami producenta opatrunku odnośnie jego nakładania i wymiany,
  • zawsze przed zmianą opatrunku dokładnie umyj dłonie w ciepłej wodzie z mydłem,
  • w trakcie zmiany opatrunku użyj łagodnego środka do dezynfekcji, poleconego przez lekarza, pielęgniarkę albo farmaceutę – dobrze sprawdzi się preparat w sprayu,
  • nie pocieraj rany, np. wacikiem czy ligniną ani nie używaj do jej pielęgnacji przywierających materiałów,
  • nie drap rany, nawet jeśli swędzi (możesz poprosić o radę lekarza, jak złagodzić swędzenie),
  • jeżeli lekarz zalecił Ci np. maść na ranę, stosuj się ściśle do jego wskazań,
  • na czas leczenia ran po operacji dużo wypoczywaj, nie pal papierosów i zdrowo się odżywiaj, dzięki czemu wesprzesz regenerację cięcia pooperacyjnego i całego organizmu.

  Każdy pacjent chce po zabiegu szybko wrócić do pełnej aktywności. Zapewnij więc swojej ranie jak najlepsze warunki gojenia, a znacznie skrócisz czas rekonwalescencji.


PRODUKTY


DOŁĄCZ DO NAS
Wymienione marki są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski