1. Strona główna
 2. Pierwsza pomoc
 3. Porady
 4. Rany cięte i szarpane
Pierwsza_pomoc_przy_ranach_cietych-D

PIERWSZA POMOC PRZY RANACH CIĘTYCH I SZARPANYCH

Rany cięte i szarpane wiążą się zazwyczaj z dużą ilością krwi, są bolesne i wymagają natychmiastowej dezynfekcji i opatrzenia. Szybka interwencja oraz zastosowanie profesjonalnych środków pomogą jednak złagodzić związane z raną niedogodności, zminimalizować ryzyko infekcji i stworzyć jej optymalne warunki gojenia.


CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ RANY CIĘTE I SZARPANE?

 • O ranie ciętej mówimy wówczas, gdy doszło do zranienia ostrym narzędziem – np. nożem lub kawałkiem szkła. Przyczyną ran szarpanych są zakrzywione przedmioty, takie jak hak. Rany różnią się ze względu na wielkość – jeśli rana jest głęboka i związana z uszkodzeniem większych naczyń krwionośnych, wówczas boli i krwawi bardziej intensywnie, niż rana płytka. Czas gojenia rany szarpanej czy ciętej zależy od wielu czynników: umiejscowienia rany, stopnia ukrwienia jej okolicy, zanieczyszczenia, momentu, w którym została udzielona pierwsza pomoc. Leczenie ran szarpanych i ciętych jest łatwiejsze u osób zdrowych, gdyż choroby towarzyszące, jak cukrzyca, mogą znacznie utrudniać terapię.


RANA SZARPANA/CIĘTA – PIERWSZA POMOC

 • Postępowanie związane z zaopatrzeniem rany szarpanej lub ciętej wygląda podobnie. Profesjonalne zabiegi lub zszycie rany jest możliwe dopiero po odwiezieniu poszkodowanego na szpitalny oddział ratunkowy. Jak udzielić pomocy przedmedycznej?

  • Przepłucz ranę bieżącą wodą i użyj środka odkażającego. Staraj się nie dotykać zranionego miejsca, żeby nie przenosić drobnoustrojów.
  • Jeśli ranie towarzyszy krwawienie, musisz je zatamować. Przyłóż podwójną warstwę jałowej gazy opatrunkowej Viscoplast i umocuj ją przylepcem, np. Viscoplast Polosilk. Na większe rany, które jeszcze trochę krwawią, możesz też zastosować opatrunek włókninowy z warstwą ochronną, który przepuszcza parę wodną i powietrze. Należy wymieniać go codziennie lub co drugi dzień.
  • Do zamykania mniejszych ran ciętych bez konieczności zszywania przeznaczone są paski Viscoplast Steri-Strip. Dobrze jest mieć je przy sobie w podręcznej apteczce i użyć od razu na miejscu zdarzenia. Dzięki nim możesz skutecznie zamknąć ranę, zredukować ryzyko wystąpienia odczynów skórnych czy infekcji. Aplikacja jest łatwa i nie wiąże się z uszkodzeniami skóry igłą i nićmi, mniejsze jest także prawdopodobieństwo, że po nieszczęśliwym wypadku pozostanie nieestetyczna blizna.
  • W sytuacji, gdy w ranie znajduje się ciało obce, nie usuwaj go samodzielnie. Zaopatrz ranę jałową gazą opatrunkową, umocuj opatrunek, np. opaską elastyczną i natychmiast przetransportuj poszkodowanego do szpitala. Nie zdejmuj opatrunku nawet, jeśli jest przesiąknięty krwią, zamiast tego owiń go kolejną warstwą.

Pierwsza_pomoc_przy_ranach_cietych-2-D

RANY CIĘTE I SZARPANE – KIEDY NALEŻY WEZWAĆ POGOTOWIE?

 • Jeśli rana jest niewielka i towarzyszy jej umiarkowane krwawienie, wystarczy, jeśli zapewnisz poszkodowanej osobie transport do szpitala. Niektóre sytuacje wymagają jednak wezwania karetki. Dzieje się tak w przypadku:

  • kiedy rana bardzo intensywnie krwawi lub nie przestaje krwawić pomimo założenia opatrunku uciskowego,
  • kiedy krew tryska z rany.


JAK WSPOMÓC PROCES GOJENIA RANY?

 • Po wizycie w szpitalu i założeniu szwów rana wymaga zapewnienia optymalnych warunków. Ważne, aby ochronić ranę szytą lub zabezpieczoną Steri-Strip przed bakteriami i wirusami z otoczenia, gdyż największe niebezpieczeństwo to w tym przypadku infekcja. Pomocny będzie opatrunek Viscoplast Tegaderm +Pad, który zmniejsza ryzyko zakażenia. Osoba, która go nosi, nie musi rezygnować z codziennych aktywności i kąpieli, gdyż jest wodoodporny i chroni ranę przed zanieczyszczeniami i wilgocią.

  Nie zaniedbuj powyższych procedur - starannie pielęgnowana rana szybciej się zabliźni i pozwoli o sobie zapomnieć.


PRODUKTY


DOŁĄCZ DO NAS
Wymienione marki są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski