1. Strona główna
 2. Pierwsza pomoc
 3. Porady
 4. Pęcherze lub odciski
Pierwsza_pomoc_przy_pecherzach-D

PIERWSZA POMOC PRZY PĘCHERZACH I ODCISKACH

Każdemu z nas od czasu do czasu tworzą się pęcherze i odciski, głównie na stopach. Powstają pod wpływem długotrwałego ucisku, spowodowanego noszeniem za ciasnego obuwia czy nowych butów, które jeszcze nie dopasowały się do kształtu stopy. Zawsze lepiej jest im zapobiegać, niż je leczyć, jednak gdy już się pojawią, można przyspieszyć proces gojenia i znów iść przez świat pewnym krokiem.


BEZBOLESNE ODCISKI NA STOPACH LUB DŁONIACH

 • Jeśli odciski lub pęcherze nie są zbyt dokuczliwe, najlepiej po prostu je zostawić, żeby goiły się same. Dobrze jest jednak przykryć zmienione miejsce np. żelowym plastrem na pęcherze Viscoplast, który zapewnia ochronę i ułatwia gojenie dzięki zastosowaniu technologii hydrokoloidowej. Warto też przez jakiś czas oszczędzać kończynę, na której pojawił się odcisk.


KIEDY ODCISKI BOLĄ – JAK SOBIE POMÓC?

 • Niestety, w bardzo wielu przypadkach każdy odcisk czy pęcherz trzeba „odchorować”, a zdarza się, że zmiana znacznie utrudnia chodzenie. Wówczas można rozprawić się z pęcherzem bardziej radykalnie i przekłuć go, żeby nagromadzony płyn mógł się wydostać. Jak to zrobić? Podążaj za poniższymi wskazówkami.

  • W ciepłej wodzie z mydłem umyj dłonie oraz miejsce, gdzie pojawił się pęcherz.
  • Przemyj pęcherz środkiem dezynfekującym.
  • Zdezynfekuj ostrą igłę (np. spirytusem).
  • Nakłuj pęcherz w kilku miejscach, blisko jego brzegów. Pozwól, żeby zalegający w środku płyn wyciekł. Możesz delikatnie nacisnąć pęcherz, ale nie zrywaj powłoki skórnej.
  • Kiedy pęcherz będzie już pusty, użyj środka do dezynfekcji.
  • Zaklej pęcherz plasterkiem.
  • Każdego dnia wymieniaj plasterek. Postaraj się nie narażać osłabionej w tym miejscu skóry na kolejne otarcia, zranienia i zabrudzenia.

  Jeśli nie możesz pozwolić sobie na odpoczynek, ale chcesz uniknąć bólu podczas chodzenia, wypróbuj wspomniane wcześniej plastry żelowe, które przynoszą ulgę w takich sytuacjach lub sięgnij po miękkie plastry z opatrunkiem na piance Viscoplast Komfort, które chronią odciski lub otarcia, nie blokując dostępu powietrza do skóry.

  Sposobem na stopniowe usuwanie odcisków jest też używanie plastrów Viscoplast Poloderm. Mają ochronny pierścień, zabezpieczający przed bolesnym uciskiem, a masa z kwasem salicylowym powoduje złuszczenie zrogowaciałej skóry.

Pierwsza_pomoc_przy_pecherzach-2-D

JAK ZAPOBIEGAĆ ODCISKOM?

 • Aby uniknąć pęcherzy i odcisków, zawsze inwestuj w obuwie, w którym Twoje stopy czują się komfortowo. Dobrym pomysłem są też wkładki do butów, które poprawiają komfort podczas chodzenia i częściowo zapobiegają odciskom. W miejscach szczególnie narażonych na powstawanie odcisków, pęcherzy przyklejaj profilaktycznie np. taśmę ochronną lub plastry Viscoplast Komfort.

  Czynnikiem, który sprzyja pęcherzom na stopach, jest także wilgoć. Dlatego zadbaj, żeby w butach było zawsze sucho i świeżo. Pomocny będzie talk do stóp oraz skarpetki z domieszką sztucznych materiałów, które zapobiegają zatrzymywaniu wilgoci. Nie kupuj też butów z tworzyw, które nie przepuszczają powietrza, gdyż to pogłębia problem potliwości.

  Choć czasem (pomimo starań) pęcherze czy odciski i tak się pojawiają, jeśli zastosujesz się do powyższych instrukcji pierwszej pomocy i sięgniesz po profesjonalne plastry, możesz uporać się z problemem szybciej niż myślisz.


PRODUKTY


DOŁĄCZ DO NAS
Wymienione marki są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski