1. Strona główna
 2. Pierwsza pomoc
 3. Porady
 4. Oparzenia pierwszego i drugiego stopienia
Pierwsza_pomoc_przy_oparzeniach-D

PIERWSZA POMOC PRZY OPARZENIACH I I II STOPNIA

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która uległa poparzeniu o niewielkim lub średnim stopniu? Na pewno konieczna jest tu szybka reakcja, która umożliwi złagodzenie bólu i obrzęku. Oto kilka podstawowych instrukcji.


CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OPARZENIA I I II STOPNIA?

 • Oparzenie I stopnia obejmuje naskórek oraz objawia się bólem, niewielkim obrzękiem i zaczerwienieniem skóry. Nie powinno pozostawić blizn. W drugim przypadku oprócz naskórka oparzeniu ulegają także powierzchowne (oparzenia stopnia II A) lub głębsze warstwy skóry właściwej (oparzenie stopnia II B). Objawia się powstaniem pęcherzy. W cięższych przypadkach oparzenie skutkuje martwicą skóry i pozostawia blizny.

  Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzenia?

   

  KROK 1: schładzanie

  • schłodź miejsce oparzenia w letniej (ale nie lodowatej!) wodzie – możesz zanurzyć daną część ciała w naczyniu z wodą lub ją polewać,
  • jeśli powyższy punkt nie jest możliwy do wykonania, przykładaj czyste, chłodne kompresy lub specjalny opatrunek hydrożelowy.

  KROK 2: ochrona

  • przykryj oparzone miejsce profesjonalnym, nieprzywierającym opatrunkiem, jak Viscoplast Tegaderm + Pad,
  • nigdy nie stosuj domowych sposobów, polegających na natłuszczaniu oparzenia, np. masłem, olejkiem czy maścią.

  KROK 3: łagodzenie bólu

  • jeśli chłodna woda nie złagodziła bólu, osoba poparzona może przyjąć środek przeciwbólowy lub przeciwzapalny, dostępny bez recepty.

  KROK 4: zapewnienie komfortu (dotyczy oparzenia II stopnia)

  • Jeśli ofiara poparzenia nie ma urazu głowy, szyi, nogi, pomóż jej odpocząć w komfortowej pozycji:
  • połóż ją na plecach i podłóż podpórkę pod nogi, żeby były lekko uniesione.

  KROK 5: konsultacja lekarska

  • oparzenie II stopnia wymaga profesjonalnej pomocy – lekarz oceni stan poparzonej skóry i przepisze środki łagodzące skutki poparzenia oraz ból.

  Kilka dodatkowych uwag:

  • W przypadku oparzenia I stopnia: jeżeli ból i zaczerwienienie po kilku godzinach nie ustają, przybierają na sile lub pojawią się objawy infekcji (nasilenie bólu i zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, wysięk) – potrzebna jest pomoc medyczna!
  • Zdarza się, że poszkodowana osoba musi lub chce zdjąć ubranie. Należy robić to bardzo delikatnie i nie zdzierać ubrań w sytuacji, kiedy są przyklejone do skóry (należy wówczas odciąć ubranie nożyczkami).
Pierwsza_pomoc_przy_oparzeniach-2-D

JAKIE OPATRUNKI SPRAWDZAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ W TERAPII OPARZEŃ I I II STOPNIA?

 • Jeśli musisz udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzenia, nie używaj środków higienicznych, które łatwo przyklejają się do skóry, np. waty, chusteczek higienicznych. Gdy zaś na oparzenie przykładasz gaziki, powinny być jałowe. Poza tym używaj plastrów i opatrunków, które są przeznaczone na oparzoną skórę, np. wspomnianych Viscoplast Tegaderm +Pad, które nadają się do opatrywania różnego typu ran: drobnych oparzeń, skaleczeń, otarć, nacięć pooperacyjnych i zapewniają ranie ochronę przed rozwojem infekcji. Są wodoodporne, ale przepuszczają powietrze i mogą pozostawać na ranie nawet do 4 dni.

  W przypadku oparzeń II stopnia o rodzaju opatrunku powinien zdecydować lekarz.

  Gdy dochodzi do poparzenia to ważne, aby szybko przystąpić do udzielania pierwszej pomocy - powodzenie akcji ratunkowej w znacznym stopniu zależy od szybkiej interwencji i przestrzegania zasad higieny.


PRODUKTY


DOŁĄCZ DO NAS
Wymienione marki są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski