Oparzenie I stopnia obejmuje naskórek oraz objawia się bólem, niewielkim obrzękiem i zaczerwienieniem skóry. Nie powinno pozostawić blizn. W drugim przypadku oprócz naskórka oparzeniu ulegają także powierzchowne (oparzenia stopnia II A) lub głębsze warstwy skóry właściwej (oparzenie stopnia II B). Objawia się powstaniem pęcherzy. W cięższych przypadkach oparzenie skutkuje martwicą skóry i pozostawia blizny.
Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzenia?
KROK 1: schładzanie
KROK 2: ochrona
KROK 3: łagodzenie bólu
KROK 4: zapewnienie komfortu (dotyczy oparzenia II stopnia)
KROK 5: konsultacja lekarska
Kilka dodatkowych uwag:
Jeśli musisz udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzenia, nie używaj środków higienicznych, które łatwo przyklejają się do skóry, np. waty, chusteczek higienicznych. Gdy zaś na oparzenie przykładasz gaziki, powinny być jałowe. Poza tym używaj plastrów i opatrunków, które są przeznaczone na oparzoną skórę, np. wspomnianych Viscoplast Tegaderm +Pad, które nadają się do opatrywania różnego typu ran: drobnych oparzeń, skaleczeń, otarć, nacięć pooperacyjnych i zapewniają ranie ochronę przed rozwojem infekcji. Są wodoodporne, ale przepuszczają powietrze i mogą pozostawać na ranie nawet do 4 dni.
W przypadku oparzeń II stopnia o rodzaju opatrunku powinien zdecydować lekarz.
Gdy dochodzi do poparzenia to ważne, aby szybko przystąpić do udzielania pierwszej pomocy - powodzenie akcji ratunkowej w znacznym stopniu zależy od szybkiej interwencji i przestrzegania zasad higieny.
5 x 7 mm kopertka , 5 sztuk
9 x 15 cm , 3 sztuki
6 x 10 cm , 5 sztuk
9 x 10 cm , 5 sztuk
10 x 15 cm , 25 sztuk
10 x 20 cm , 25 sztuk
5 x 7,2 cm , 5 sztuk
6 x 10 cm , 5 sztuk
10 x 10 cm , 5 sztuk