Zdecydowałaś, że chcesz rodzić przez cesarskie cięcie? Już teraz sprawdź, jak prawidłowo dbać o ranę po porodzie. Obecnie wykonuje się tak zwane cięcie poprzeczne, czyli poziome, dzięki czemu blizna nie jest tak bardzo widoczna. Aby rana po cesarce zagoiła się w sposób estetyczny, musisz ją pielęgnować już od pierwszych chwil.
Rana po cesarskim cięciu ma zazwyczaj długość około 10-15 centymetrów i szerokość kilku milimetrów. Po porodzie chirurg zszywa ranę przy pomocyspecjalnych nici chirurgicznych. Mogą to być zarówno szwy nierozpuszczalne, które należy usunąć (zazwyczaj po około tygodniu), jak i szwy, które po pewnym czasie same się rozpuszczą. Dodatkowo, aby rana była jeszcze lepiej chroniona, można zastosować paski do zamykania ran Viscoplast Steri-Strip, które zabezpieczą przed rozejściem się szwów, co niestety zdarza się dość często.
Musisz pamiętać, że nie ma nic ważniejszego niż właściwa higiena i pielęgnacja rany po cięciu. Jeśli ją zaniedbasz, możesz doprowadzić do wielu groźnych powikłań, jak np. zakażenia. Rana po cesarce początkowo boli i nie wygląda dobrze, ale jest to zupełnie naturalne. Bacznie obserwuj swoje ciało. Jakiekolwiek niepokojące objawy jak gorączka, zwiększony ból, sączenie czy obrzęk, wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Zanim wyjdziesz ze szpitala, powinnaś otrzymać szczegółowe informacje na temat tego, jak postępować. Jeśli masz wątpliwości, dokładnie o wszystko dopytaj – to bardzo ważne, bowiem chodzi o Twoje zdrowie.
Gojenie się rany, która została prawidłowo oczyszczona i zabezpieczona opatrunkiem, przebiega znacznie szybciej. Wówczas też występuje zdecydowanie mniejsze ryzyko powikłań. Niemniej, cały czas obserwuj ranę. Jeśli gojenie nie przebiega prawidłowo, zauważasz jakieś niepokojące objawy, jak zwiększony ból, wysięk, obrzęk, zaczerwienienie czy gorączka, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Jeżeli natomiast nie dostrzegasz żadnych groźnych symptomów, skup się na przyspieszeniu procesu leczenia. Co jeszcze przyspiesza gojenie ran?
Różnego rodzaju preparatPrzez pierwsze kilka dni po operacji musisz chronić ranę przed zamoczeniem – długie, gorące kąpiele są wykluczone. Możesz natomiast wziąć szybki prysznic (o ile lekarz tego nie zabroni). Przed umyciem się zabezpiecz ranę wodoodpornym opatrunkiem, jak np. Viscoplast Tegaderm + PAD. Jest to specjalny opatrunek z półprzepuszczalnej folii poliuretanowej, który można nosić nawet do czterech dni bez konieczności zmiany.
Po skończonej kąpieli możesz także zastosować opatrunek, który nie jest wodoodporny. Wówczas delikatnie osusz ranę, najlepiej ręcznikiem papierowym, i nałóż na nią suchy opatrunek. Doskonale w tej roli sprawdzą się opatrunki włókninowe z warstwą chłonną marki Viscoplast. Zapewniają doskonałą absorbcję, są delikatne i elastyczne. Ich ogromną zaletą jest to, że nie przywierają do rany i przepuszczają parę wodną, co zapobiega maceracji naskórka.
Po kilku dniach od operacji powinnaś zacząć delikatnie przemywać ranę co najmniej 2-3 razy dziennie. Używaj do tego celu letniej wody i np. mydła antybakteryjnego. Zanim przystąpisz do mycia, zachowaj środki ostrożności – dokładnie umyj ręce, aby nie zainfekować rany i sprawdź, czy wszystkie akcesoria, których zamierzasz użyć, są czyste.
Pierwsze dni po porodzie spędzisz w domu, zatem postaraj się nie nosić bielizny i obcisłych bluzek – najlepiej sprawdzą się długie, wygodne koszule bawełniane. Kiedy rana nieco się zasklepi, nie musisz już nakładać opatrunku – dzięki swobodnemu dostępowi do powietrza będzie się goić szybciej. Opatrunek zakładaj jedynie w celu zabezpieczenia rany, gdy np. ubierasz się i wychodzisz na wizytę kontrolną do lekarza. Ponownie w tej roli doskonale sprawdzą się opatrunki Viscoplast.