Drobne skaleczenia, otarcia czy oparzenia wpisane są w naszą codzienność. Mogą się nam przytrafić w trakcie wykonywania nawet najprostszych domowych czynności. Sprawdź, jak przyspieszyć gojenie się ran i uniknąć związanego z nimi dyskomfortu.
Pamiętaj o tym, że rana, nawet ta najmniejsza i z pozoru zupełnie niegroźna, zawsze oznacza przerwanie ciągłości skóry (w przypadku głębszych ran dochodzi także do przerwania ciągłości tkanek podskórnych). W związku z tym, jeśli natychmiast nie zareagujesz we właściwy sposób i nie zabezpieczysz rany, może dojść do poważnych powikłań, jak m.in. niebezpieczne dla zdrowia i życia zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju urazem masz do czynienia (rana wywołana czynnikami mechanicznymi, chemicznymi czy termicznymi), pierwszym krokiem jest należyte oczyszczenie rany. W żadnym wypadku nie dezynfekuj jej przy pomocy spirytusu, bowiem tylko niepotrzebnie spotęguje on ból, podrażni zranione miejsce i nadmiernie wysuszy, co sprawi, że rana będzie się goić dłużej. Użyj specjalnego preparatu odkażającego (możesz go kupić w aptece bez recepty), soli fizjologicznej lub ewentualnie zimnej, bieżącej wody.
Jeżeli uraz nie wymaga w danej chwili konsultacji lekarskiej, a rana została właściwie oczyszczona, zabezpiecz ją opatrunkiem. To kolejna istotna kwestia, ponieważ musisz dobrać go adekwatnie do wielkości rany, jej lokalizacji i ilości wysięku. Dobry opatrunek musi spełniać kilka cech. Powinien być dostępny w różnych rozmiarach, ma być elastyczny i wytrzymały (aby dobrze spełniał rolę mechanicznej ochrony), a jednocześnie delikatny dla skóry. Nie może przywierać do rany, aby jej nie odnawiać, powinien zapewniać optymalną wilgotność i temperaturę, musi przepuszczać powietrze.
Zawsze warto mieć pod ręką opatrunek włókninowy z warstwą chłonną oraz opatrunek wodoodporny Tegaderm + Pad od Viscoplast, które spełniają
wszystkie te kryteria, dzięki czemu gwarantują bezpieczne i szybsze gojenie się ran. Sprawdzą się one w przypadku urazów, takich jak rany cięte, skaleczenia, oparzenia, otarcia, rany po zabiegach i operacjach.
Gojenie się rany, która została prawidłowo oczyszczona i zabezpieczona opatrunkiem, przebiega znacznie szybciej. Wówczas też występuje zdecydowanie mniejsze ryzyko powikłań. Niemniej, cały czas obserwuj ranę. Jeśli gojenie nie przebiega prawidłowo, zauważasz jakieś niepokojące objawy, jak zwiększony ból, wysięk, obrzęk, zaczerwienienie czy gorączka, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Jeżeli natomiast nie dostrzegasz żadnych groźnych symptomów, skup się na przyspieszeniu procesu leczenia. Co jeszcze przyspiesza gojenie ran?
Różnego rodzaju preparaty które mają w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym. Kupisz je w aptece bez recepty. Cały czas, tak długo, aż rana się nie zasklepi całkowicie, dbaj o to, by nie została zabrudzona. Zmieniaj opatrunek tak często, jak jest to konieczne. Nie przemaczaj rany i nie nadwyrężaj, aby nie doszło do jej ponownego otwarcia, powstrzymaj się od jej drapania, bo wszystko to sprawi, że będzie się goić dłużej i pozostawi po sobie ślad w postaci nieestetycznej blizny.
Jeśli chcesz uniknąć konieczności częstych zmian opatrunku i tym samym ryzyka zabrudzenia czy uszkodzenia rany, zwróć uwagę na wspomniany już wyżej opatrunek Tegaderm + Pad, który może pozostawać na skórze nawet do czterech dni. Nowoczesna technologia opatrunku eliminuje częstą konieczność jego wymiany. Co więcej, opatrunek jest wodoodporny, zatem bez obaw możesz brać codzienny prysznic.
9 x 15 cm kopertka , 3 sztuki
14 sztuk