Czy wiesz, jak zbudowana jest ludzka skóra i jakie pełni funkcje? Są to istotne informacje, których znajomość dosłownie pomoże Ci „ocalić skórę” w przypadku różnego typu urazów. Budowa i funkcje skóry to temat obszerny – poniżej znajdziesz kompendium wiedzy dotyczące najważniejszych zagadnień.
Skóra jest największym ludzkim narządem, a uściślając – narządem powłoki wspólnej. Ludzka powłoka wspólna składa się ze skóry, czyli powłoki właściwej, oraz przydatków (gruczoły skóry, włosy i paznokcie). Średnia powierzchnia ludzkiej skóry wynosi około 1,5 do 2 m² to około 7% całej masy ciała (w przybliżeniu wynosi 4 kg) . Jej grubość sięga od 1,5 do 5 mm. Skórę człowieka tworzą trzy podstawowe warstwy, takie jak naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna
Skóra człowieka odgrywa niezwykle istotną rolę:
Rana to nic innego jak przerwanie ciągłości skóry (bądź też skóry i tkanek podskórnych). Rany na skórze mogą powstawać zarówno na skutek urazów mechanicznych (zadrapanie, zacięcie), chemicznych (kontakt z drażniącymi środkami) i termicznych (oparzenie). Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje ran – ostre i przewlekłe.
Rany ostre charakteryzują się tym, że czas ich gojenia wynosi do 8 tygodni. Powstają m.in. w wyniku operacji, otarcia, oparzenia, zalicza się do nich także rany cięte, szarpane i kłute. Z kolei rany przewlekłe to takie, których proces gojenia trwa powyżej 8 tygodni. Można do nich zaliczyć rany powstałe z powodu odleżyn, stopy cukrzycowej, owrzodzeń.
Różnego rodzaju ran i urazów skóry zwyczajnie nie da się uniknąć. Kiedy zatem dojdzie do uszkodzenia skóry, czym prędzej należy wdrożyć właściwą profilaktykę, która pozwoli szybko i bezpiecznie zażegnać niebezpieczeństwo. Jakie są jej podstawowe elementy?
Po pierwsze musisz dokładnie oczyścić ranę i dobrać odpowiedni do jej rodzaju opatrunek. Tylko dobrze dobrany pod względem wielkości rany, jej lokalizacji i ilości wysięku opatrunek spełni swoje zadanie, które polega na stworzeniu skutecznej bariery dla zanieczyszczeń i patogenów z zewnątrz. Następnie musisz dbać o odpowiednio częste zmienianie opatrunku – wszelkie informacje na ten temat powinieneś znaleźć na opakowaniu produktu, możesz także zasięgnąć porady lekarza.
Rana nie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne leczenie, koniecznie musisz obserwować wszelkie zmiany.
Jakiekolwiek niepokojące objawy, jak np. obrzęk, nagłe, o wiele mocniejsze zaczerwienienie i ból, gorączka, powinny Cię skłonić do szybkiego kontaktu ze specjalistą.
Dobry, profesjonalny opatrunek powinien występować w różnych rozmiarach, musi zapewniać wygodę, powinien być elastyczny i delikatny. Istotne jest to, aby nie przywierał do rany, a jednocześnie dobrze chronił przed groźnymi czynnikami zewnętrznymi oraz zapewniał odpowiednią temperaturę i wilgoć. Musi ponadto przepuszczać powietrze i cechować się dobrymi właściwościami absorpcyjnymi.
Wszystkie te wymagania spełniają profesjonalne produkty Viscoplast, wśród których znajdziesz nowoczesne opatrunki na wszelkiego rodzaju rany i urazy, takie jak m.in. otarcia, skaleczenia, rany szarpane, oparzenia (I i II stopnia), rany po operacjach, rany przewlekłe, występujące w wyżej wymienionych schorzeniach.
Zastosowane zaawansowane technologie sprawiają, że produkty spod znaku Viscoplast, np. Viscoplast Tegaderm + Pad mają korzystny wpływ zarówno
na profilaktykę, czas gojenia, który znacząco ulega skróceniu, i oczywiście większy komfort w trudnych chwilach po groźnych i nieprzyjemnych zdarzeniach.
20 sztuk
6 x 10 cm kopertka , 5 sztuk
5 x 7,2 cm , 5 sztuk
6 x 75 mm – 3 sztuk , 3 x 75 mm – 5 sztuk
1 m x 6 cm