Rany pooperacyjne wymagają szczególnej opieki. Początkowo zapewni Ci ją profesjonalny personel szpitala, później jednak musisz zrobić to samodzielnie. Gojenie rany jest procesem długotrwałym i bardzo złożonym. Im głębsza i bardziej rozległa rana, tym dłuższe i bardziej skomplikowane leczenie. Naturalny proces regeneracji skóry może być opóźniony przez niewłaściwą pielęgnację, prowadzącą np. do infekcji. Ponadto, gdy masz osłabioną odporność, rana gorzej się goi. Co natomiast wspiera gojenie?
Podstawą jest dbałość o czystość rany. Początkowo, w czasie pobytu w szpitalu, za pielęgnację odpowiedzialny jest personel szpitala. Jednak, gdy wrócisz do domu, musisz już samodzielnie dezynfekować ranę (np. specjalnymi płynami odkażającymi) i właściwie zabezpieczyć ją opatrunkiem. W przypadku większych ran (także tych z wysiękiem) doskonale sprawdzą się opatrunki włókninowe z warstwą chłonną. Opatrunki od Viscoplast są delikatne, elastyczne i mają różne rozmiary, możesz zatem bez trudu dopasować je do własnych potrzeb. Ponadto przepuszczają parę wodną i nie przywierają do rany, dzięki czemu są całkowicie bezpiecznie i wspierają proces gojenia.
Bardzo ważna jest sama obserwacja rany – jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy (obrzęk, zwiększone zaczerwienienie, sączenie, gorączkę), udaj się do lekarza, bo może to być objaw zakażenia. Pamiętaj, że przez pierwsze kilka dni po operacji nie można moczyć ran, dlatego kąpiel jest wykluczona. Jeśli lekarz pozwoli, możesz wziąć prysznic, ale zaraz po nim dokładnie osusz ranę (najlepiej jednorazowym, papierowym ręcznikiem) i załóż świeży opatrunek.
Zamiast zwykłego opatrunku, możesz wykorzystać opatrunek Tegaderm + Pad, który stanowi barierę dla wirusów i bakterii z zewnątrz, a ponadto jest wodoodporny, w związku z czym, po skończeniu kąpieli, nie musisz go zmieniać. Opatrunek ten może pozostawać na ranie do czterech dni – nie musisz go zmieniać po każdej kąpieli. Z racji tego, że zabezpiecza ranę w czasie kąpieli, daje wyjątkowy komfort użytkowania i stanowi doskonałą alternatywę dla innych opatrunków.
Aby przyspieszyć gojenie się ran, możesz zastosować specjalne preparaty hydrokoloidowe, które zapewniają ranom właściwą wilgotność i zapobiegają powstawaniu rozległych blizn. Istnieją również preparaty na poważne i trudne w gojeniu rany. Zanim po nie sięgniesz, omów tę kwestię z lekarzem.
Blizny po operacji nie muszą być duże i widoczne. Jeśli właściwie zaopiekujesz się raną od razu po operacji i nie dopuścisz do powikłań, będzie się ona goić prawidłowo. Kiedy rana się zasklepi, zacznij stosować specjalne żele, kremy lub maści na blizny pooperacyjne. Są one bardzo skuteczne, działają przeciwzapalnie, znacząco przyspieszają proces regeneracji skóry i co ważne, zapobiegają powstaniu bliznowca (zgrubiałej skóry, która wytwarza się w miejscu zranienia lub innego przerwania ciągłości tkanek), ale musisz używać ich regularnie.
Jeżeli blizna pooperacyjna na brzuchu czy w innym miejscu zrasta się prawidłowo, po około 3-4 tygodniach możesz przystąpić też do masaży. Masaż blizny pooperacyjnej ma na celu zniwelować ból oraz zmiękczyć i rozluźnić skórę. Zawsze należy go wykonywać z użyciem oliwki. Masaż blizny, w połączniu z wyżej wymienionymi preparatami, przynosi dobre efekty w zakresie redukcji blizn. Całkowite usuwanie blizn pooperacyjnych nie zawsze jest możliwe. Tak zwane bliznowce i blizny przerosłe można usunąć operacyjnie (plastyka blizn pooperacyjnych) – wówczas pozostanie po nich mniejsza blizna, która już tak bardzo nie rzuca się w oczy.
Ponadto likwidacja blizn pooperacyjnych może się odbywać przy pomocy nowoczesnych metod, jak np. laser. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się takiemu zabiegowi zawsze warto szczerze porozmawiać z osobą, która zabieg ten ma wykonać i zapytać, jaki efekt końcowy przewiduje. Niewielkie blizny można uczynić niemal niewidzialnymi, natomiast większe jedynie zmniejszyć.