Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS): implementacja w firmie 3M

 • GHS to Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów stworzony w celu promowania uniwersalnego standardu komunikowania niebezpieczeństw na całym świecie. Standard ten nie jest obowiązkowy, a kraje, które zdecydowały się go przestrzegać, mają prawo wdrożyć jedynie wybrane elementy systemu. GHS to ważny krok w stworzeniu międzynarodowego standardu, ale nie musi skuktować stworzeniem międzynarodowego systemu klasyfikacji i informowania o zagrożeniach.
 • Tak. W maju 2012 roku Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) dostosowała obowiązujący Standard Informowania o Ryzyku do Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS), co skutkowało stworzeniem Standardu Informowania o Ryzyku (HazCom2012). W rezultacie OSHA wymaga obecnie ustandaryzowanego formatu dla wszystkich kart charakterystyki (SDS) oraz stosowania określonych fraz i symboli dotyczących zagrożenia na etykietach. Tak samo, jak w przypadku poprzedniego standardu, HazCom 2012 nie dotyczy produktów konsumenckich.


  11 lutego 2015 roku rząd Kanady opublikował w Canada Gazette Część II Przepisów dotyczących Niebezpiecznych Produktów (HPR), które, razem z poprawkami wprowadzonymi do Ustawy o Produktach Niebezpiecznych w ramach Ustawy o Ekonomicznym Planie działania 2014, nr 1 zmodyfikowały System Informowania o Materiałach Niebezpiecznych w Miejscu Pracy (WHIMIS) 1988, uzupełniając go o Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS) w zakresie chemikaliów stosowanych w miejscu pracy. Zmodyfikowany WHMIS jest określany jako WHIMIS 2015. Przepisy dotyczące Produktów Kontrolowanych (CPR) oraz Lista Składników zostały uchylone.


  Etykieta lub Karta Charakterystyki zgodna z HazCom2012 może nie wystarczać, by zapewnić zgodność z przepisami obowiązującymi w Kanadzie. Dostawca musi stosować się do lokalnych wymagań: CPR lub HPR.


  Dział Motoryzacyjny 3M współpracuje z partnerami z Kanady, dążąc do wdrożenia procesu stosowania zgodnych z przepisami etykiet do produktów objętych tym standardem, które są stosowane w Stanach Zjednoczonych.

 • Jako producent/importer produktów chemicznych 3M będzie zobowiązany dokonywać oceny zagrożeń każdego przemysłowego lub handlowego produktu zgodnie z HazCom2012 i w przypadkach, gdzie uzna to za stosowne, przygotowywać etykiety i specyfikacje techniczne w nowym formacie, by przekazywać informacje o zagrożeniach użytkownikom. 3M zrobi wszystko, co w naszej mocy, bo zastosować się do wymagań HazCom 2012.
 • Znaczące zmiany zostaną wprowadzone we wszystkich Kartach Charakterystyki (wcześniejszych MSDS) produktów 3M (Stany Zjednoczone) oraz na etykietach produktów przemysłowych. Firma 3M będzie wprowadzała karty charakterystyki i etykiety zgodne z HazCom 2012 stopniowo. Przez pewien okres czasu konsumenci będą mieli do czynienia zarówno ze starymi, jak i nowymi formatami kart charakterystyki i etykiet. Tak samo, jak w przypadku starego standardu. HazCom 2012 nie dotyczy produktów konsumenckich, które pozostaną niezmienione.
 • Produkty należące do następujących rodzin produktów otrzymają nowe, zaktualizowane etykiety i nowy format kart charakterystyki:

  • 3M™ Maty Interam™ do katalizatora
  • 3M™ Taśma strukturalna
  • 3M™ Primer
  • 3M™ Klej mocujący
  • 3M™ Taśma strukturalna Seabring
  • 3M™ Klej strukturalny
  • 3M™ Folia zastępująca lakier
  • 3M™ Scotchcal™ Tusz i przezroczysta powłoka
  Uwaga: Nowy wygląd etykiet produktowych i kart charakterystyki nie oznacza, że skład produktów czy informacje dotyczące bezpiecznego ich stosowania ulegną zmianie. Jednak, przygotowując dokumenty zgodne z HazCom2012 3M dokonało przeglądu ważnych informacji toksykologicznych i dostosowało informacje o ryzykach i bezpiecznym stosowaniu do obowiązujących wymogów. Użytkownicy powinni zawsze zapoznać się z etykietami produktów, wkładkami oraz Kartami Charakterystyki przed ich użyciem.
 • Informacje dotyczące GHS, które są ważne dla naszych klientów, są dostępne tej stronie. Będziemy ją aktualizować o nowe informacje dotyczące procesu implementacji. Na dole strony znajdują się ważne dokumenty związane z GHS, które można pobrać.

  Jeśli macie więcej pytań, prosimy skontaktować się z lokalnym handlowcem, działem obsługi klienta pod nr tel.: 1-800-328-1684 lub wysłać zapytanie online.

  Dodatkowe materiały:

  Wyszukiwarka Kart Charakterystyki Produktów 3M

  Strona OSHA z informacjami na temat HazCom 2012

  Kanadyjska strona poświęcona Systemowi Informowania o Materiałach Niebezpiecznych w Miejscu Pracy (WHIMIS)
Dołącz do nas
Zmień lokalizację
Polska - polski