Płynne nośniki ciepła

Zobacz wszystkie produkty

Wiele największych osiągnięć technologicznych dzisiejszych czasów ma jedną wspólną cechę: potrzebę zarządzania ciepłem. Niezależnie od tego, czy chodzi o kontrolowanie temperatury procesu w produkcji podłoży krzemowych półprzewodników, czy też o usuwanie nadmiaru ciepła generowanego przez centra danych, zasilacze czy urządzenia awioniki lotniczej wymiana ciepła ma kluczowe znaczenie dla szerokiego zakresu zastosowań, które umożliwiają nam współczesne życie.

W 3M wykorzystujemy naukę, aby polepszyć życie na wielu poziomach. Nasze płyny inżynieryjne 3M™ Novec™ Engineered Fluids zostały opracowane nie tylko w celu zapewnienia doskonałej wydajności w wielu zastosowaniach związanych z odbieraniem ciepła, ale także w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu pracowników i środowisku naturalnemu. Płyny inżynieryjne 3M Novec są niepalnymi dielektrykami elektrycznymi, oferują różne zakresy temperatur roboczych i stanowią ważną alternatywą dla tradycyjnych płynów chłodzących, takich jak woda, roztwory wodne glikoli lub oleje używane do wymiany ciepła. Sprawdzają się w wielu zastosowaniach, od chłodzenia typu cold plate dla układów półprzewodnikowych, przez chłodzenie zanurzeniowe w centrach danych aż po chłodzenie natryskowe dla zastosowań w awionice lotniczej. Jeśli szukasz lepszego sposobu na walkę z przegrzewaniem układu, skontaktuj się z 3M, aby uzyskać pomoc.

Urządzenia do produkcji podłoży krzemowych do zastosowań w półprzewodnikach i elektronice.
Odprowadzanie ciepła, poprawa wydajności układu

Bezpieczne i stabilne chłodzenie o wysokiej wydajności

Poznaj rozwiązanie. Bezpieczny. Zrównoważony. strona

Stosowanie płynów inżynieryjnych 3M Novec, które są specjalnie zaprojektowane do przenoszenia ciepła, zapewnia precyzyjne, niezawodne działanie i gwarancję spełnienia potrzeb w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Wraz ze wzrostem popytu na nowoczesną elektronikę, należy stosować równie zaawansowane metody zarządzania wymianą ciepła.

 • Umożliwiają bardzo gęste ułożenie komponentów na płytce drukowanej (PCB)
  Inteligentne rozwiązania dla współczesnej elektroniki

  Kiedy używasz płynnego nośnika ciepła, w zależności od zastosowania należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Płyny 3M Novec charakteryzują się:
   

   

  • Wysoką wytrzymałość dielektryczną, umożliwiającą współprace z elektroniką
  • Doskonałą kompatybilność materiałową, dzięki czemu idealnie współpracują z układami i sprzętem elektronicznym
  • Różnorodne dostępne zakresy temperatur roboczych, dzięki czemu możesz precyzyjnie kontrolować swoje procesy
  • Kompatybilność z wieloma różnymi procesami i materiałami
 • Dwóch inżynierów badających dane i podłoże krzemowe półprzewodnika w laboratorium fabrycznym.
  Bez kompromisów w kwestii bezpieczeństwa pracowników

  Płyny inżynieryjne 3M™ Novec™ Engineered Fluids zapewniają pracownikom szeroki margines bezpieczeństwa. Przejście z metody chłodzenia poprzedniej generacji na płyny 3M Novec da Ci pewność, że pomagasz chronić ludzi, którzy napędzają Twój biznes. Cechy płynów Novec:
   

   

  • Minimalna toksyczność
  • Niepalność
 • Zbliżenie dłoni w rękawiczce trzymającej menzurkę z zieloną rośliną i płynem w środku.
  Zrównoważone ekologicznie metody chłodzenia

  Płyny Novec zostały opracowane, aby stanowić niezwykle wydajne rozwiązania, bez kompromisów dla środowiska naturalnego. Podczas stosowania można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 99%, zastępując płynne nośniki ciepła jak perfluorowęglowodór (PFC) lub perfluoropolietery (PFPE) płynami 3M Novec. Płyny 3M Novec:
   

   

  • Mają niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP)
  • Mają zerowy współczynnik niszczenia warstwy ozonowej (ODP)
  • Nie podlegają regulacjom ograniczającym ich powszechne stosowanie

Płyny inżynieryjne 3M Novec Engineered Fluids do zarządzania wymianą ciepła

 • Bursztynowa butelka o pojemności 1 galona z płynem inżynieryjnym 3M Novec 7500 na białym tle.

  Płyny inżynieryjne 3M Novec Engineered Fluids są efektem starannej pracy projektowej i badawczej pod kątem zamierzonego zastosowania jako płynu przenoszącego ciepło. Nasi inżynierowie stworzyli te płyny, aby spełniać najwyższe standardy w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Nie wiesz, czego potrzebujesz? Potrzebujesz pomocy w wyborze? Nieustannie pracujemy nad sposobami sprostania nowym wyzwaniom.

   

  Niezależnie od Twoich potrzeb w zakresie wymiany ciepła, bez względu na branżę i możliwości biznesowe, linia płynów 3M Novec do zastosowań związanych z wymianą ciepła oferuje:
   

   

  • Szeroki zakres temperatur pracy
  • Poszczególne produkty o szerokich zakresach temperatur pracy

  Pobierz przewodnik doboru produktów do wymiany ciepła (PDF, 79 KB)


 • Długoletnia tradycja specjalistycznych nośników ciepła 3M™ Fluorinert™ Electronic Liquids

  Od ponad 40 lat, płyn specjalistyczny do elementów elektronicznych 3M™ Fluorinert™ wyznacza standardy bezpośredniego chłodzenia kontaktowego w przemyśle elektronicznym, dzięki wielu udanym i innowacyjnym zastosowaniom. Płyny inżynieryjne 3M Novec opierają się na tej tradycji, oferując wyjątkową wydajność oraz ulepszone cechy ważne dla zrównoważonego rozwoju. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc w wyborze produktu najlepiej spełniającego Twoje wymagania i cele.

  Dowiedz się więcej o płynie specjalistycznym do elementów elektronicznych Fluorinert Electronic Liquids (PDF, 76 KB)


 • Ręce w rękawiczkach trzymające błyszczący wafel krzemowy półprzewodnika z niebieskim tłem.

  Chłodzenie podłoży półprzewodnikowych i urządzeń

  Półprzewodniki są sercem urządzeń i usług, które zmieniają dzisiejszy świat. Aby zapewnić większą moc obliczeniową i miniaturyzację, produkcja podłoży krzemowych wymaga dokładnej kontroli temperatury i precyzyjnych procesów. Zapewnij swoje fabryce najnowszą technologię chłodzenia wykorzystującą płyny 3M Novec do wymiany ciepła.

   

  Na wielu etapach procesu wytwarzania półprzewodników płyny przenoszące ciepło mogą zapewnić skuteczny, opłacalny i wymagający niewielkiej obsługi sposób kontrolowania temperatury procesu. Płyny 3M Novec nie wymagają dejonizacji, wymaganej przy użyciu wodnych roztworów płynów chłodzących, są niepalne i zapewniają doskonałą jednorodność temperatury. Dowiedz się, jak płyny inżynieryjne 3M Novec mogą pomóc w chłodzeniu bez kompromisów w:
   

   

  • Chłodzeniu typu cold-plate (CPC)
  • Wytrawianiu układów scalonych za pomocą plazmy
  • Automatycznym testowaniu
  • Chemicznym osadzaniu z fazy gazowej (CVD)
  • Fotolitografii (steppery)

Chłodzenie zanurzeniowe dla elektroniki

 • Widok z góry na serwery centrum danych zanurzone w płynie 3M Novec Engineered Fluid pokazujący zastosowanie chłodzenia zanurzeniowego.
  Chłodzenie zanurzeniowe w centrach danych

  Centra danych mają kluczowe znaczenie dla każdego aspektu naszego życia — od biznesu po komunikację i rozrywkę. Jednak duże centra danych zużywają olbrzymie ilości energii elektrycznej, przede wszystkim do chłodzenia. Chłodzenie zanurzeniowe przy użyciu płynów 3M Novec pozwala na uproszczenie ich konstrukcji i może obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej związanej z chłodzeniem nawet o 97%.

   

  Dowiedz się więcej o chłodzeniu zanurzeniowym centrów danych

 • Artystyczne zdjęcie rozbryzgującego się przezroczystego płynu na jasnoniebieskim tle.
  Chłodzenie zanurzeniowe elektroniki

  Energoelektronika jest kluczowym elementem wielu zastosowań potężnych silników elektrycznych. Konwersja mocy możliwa dzięki tej elektronice daje nieskończone możliwości, od szybkich pociągów elektrycznych po elektryczne systemy stosowane w ciężkim sprzęcie budowlanym. Jednak wymagane jest wydajne chłodzenie przy dużej gęstości — które może być zapewnione przez system chłodzenia zanurzeniowego Novec.

   


 • Sylwetka linii wojskowych helikopterów latających o zachodzie słońca.

  Chłodzenie elektroniki wojskowej i lotniczej

  Przemysł lotniczy i wiele rodzajów specjalistycznego sprzętu wojskowego wymagają kompaktowego, wydajnego i niezawodnego chłodzenia. Płyny inżynieryjne 3M Novec posiadają właściwości wymagane dla różnych układów chłodzenia w lotnictwie i innych krytycznych układach elektronicznych. Są również kompatybilne z systemami chłodzenia środkiem aerozolowym używanymi w zaawansowanej awionice i zastosowaniach naziemnych. Oprócz wydajności w chłodzeniu płyny 3M Novec Engineered Fluids nie są łatwopalne jak polialfaolefiny (PAO) i powodują mniej zabrudzeń niż chłodziwa olejowe, co pozwala na łatwiejszą konserwację.


Aplikacje i przykłady zastosowania wymiany ciepła

Biblioteka zasobów

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące płynnych nośników ciepła i ich zastosowań

3M Novec to coś więcej niż linia produktów — jesteśmy ludźmi, którzy podzielają Twoją pasję do rozwiązywania problemów i poprawy życia, a nasze doświadczenie w wielu różnych zastosowaniach i branżach wymiany ciepła oznacza, że jesteśmy w stanie pomóc Ci sprostać wyzwaniom. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania lub przekazać prośby:
 

 

 • Dane produktu
 • Porady dotyczące zastosowania i sprawdzone rozwiązania
 • Pomoc przy zamawianiu płynów inżynieryjnych 3M Novec lub w wyborze między płynami 3M Novec a płynami specjalistycznymi Fluorinert do elementów elektronicznych
 • Zamawianie próbek