Gaszenie pożarów z użyciem Novec 1230

Zobacz produkt

Stwórz tradycję pełnej ochrony z wykorzystaniem systemu gaszenia pożarów, stworzonego w celu zabezpieczenia najważniejszych aktywów, zachowania ciągłości działalności, ochrony życia i planety. Wybierając system gaszenia pożarów oparty na środku gaśniczym 3M™ Novec™, wybierasz najbardziej zaawansowane osiągnięcia naukowe, gwarantujące skuteczność i imponujący margines bezpieczeństwa bez szkody dla środowiska.

Środek gaśniczy 3M™ Novec™ 1230 sprawdza się w najtrudniejszych lokalizacjach, takich jak serwerownie, sterownie, muzea i inne, chroniąc rzeczy i ludzi. Czysty środek gaśniczy poprawia ciągłość operacyjną w przypadku wystąpienia pożaru i pomaga w minimalizowaniu czasu potrzebnego na przywrócenie miejsca do należytego stanu. Ponadto nie niszczy warstwy ozonowej, a jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest niższy niż 1. W atmosferze obecny jest krótko, a jego składniki nie należą do wodorofluorowęglowodorów (HFC), których produkcja i zużycie podlega ograniczeniu. Środek 3M™ Novec™ 1230 stanowi doskonały, długoterminowy wybór dla planety i dla biznesu.

Zastosowanie systemu ochrony przeciwpożarowej Ansul Sapphire wykorzystującego środek gaśniczy Novec 1230 w serwerowniach
Chroń to, co ważne.

Gaszenie pożarów bez wody rozwiązaniem na przyszłość

 • Kobieta-informatyk pracująca z ipadem w centrum danych, na górze niebiesko-fioletowy obrazek przedstawiający trójkąty i tekst: „Bądź pewny swojego wyboru. Nie ma czasu na przerwę.

  Wybierając system ochrony przeciwpożarowej, decydujemy o tym, czy pożar przetrwają osoby, cenne składniki majątku czy nawet cała działalność. Skuteczny system gaszenia pożaru bez użycia wody zapewnia ciągłość działalności przy minimalnym okresie jej przestoju. Stosowanie środków gaśniczych zawierających wodę może z jednej strony uszkodzić sprzęt elektroniczny, a z drugiej strony wiązać się z koniecznością stosowania skomplikowanych środków naprawczych oraz z trwałą utratą danych lub rzeczy.

  Jednak nie wszystkie systemy gaszenia pożarów oparte na czystych środkach chemicznych są takie same. Zgodnie z przepisami dotyczącymi wodorofluorowęglowodorów produkcja i zużycie środków zawierających wysokie stężenia gazów HFC, które mają istotny wpływ na globalne ocieplenie, takich jak FM-200® czy ECARO-25®, podlega w Europie okresowej redukcji. Poprawka z Kigali do Protokołu Montrealskiego, wprowadzona w październiku 2016 r., przyspieszyła tempo ograniczania stosowania gazów HFC. Wybierając czysty środek do gaszenia pożarów, mamy wpływ na jakość świata.

  Środek gaśniczy Novec 1230 to dowód na to, jakie przełomowe efekty może przynieść nasze zaangażowanie w wykorzystywanie nauki do poprawiania jakości życia. Znajdujący się w zbiorniku środek po wyzwoleniu zmienia się w gaz, który błyskawicznie rozprzestrzenia się w miejscu objętym pożarem i szybko gasi go, eliminując wysoką temperaturę. Nie szkodzi ludziom i nie powoduje strat powstających zwykle w kontakcie z wodą.


Inteligentna, bezpieczna, przyjazna dla środowiska ochrona przeciwożarowa

Wybierając system ochrony przeciwpożarowej, odpowiadasz za życie, istnienie i środowisko. Środek gaśniczy 3M™ Novec™ zapewnia spokój i świadomość, że dokonany wybór jest właściwy i stanowi zabezpieczenie tego, na czym Ci zależy.

 • Wysoka, zielona trawa na tle niebieskiego nieba, na którym widać niewielkie chmurki i słońce
  Bezpieczny dla środowiska

  Dokonaj świadomego wyboru i pomóż chronić planetę. Chroń swoją firmę przed wyzwaniami regulacyjnymi i wybierz czysty środek do gaszenia pożarów, którego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest niższy od 1, który nie niszczy warstwy ozonowej oraz którego produkcja i zużycie nie podlegają przepisom w zakresie redukcji.

 • Zbliżenie stalowego stopera, wskazującego 60
  Gasi pożar. Szybko.

  Środek Novec 1230 pomaga w gaszeniu pożarów szybko i bezpiecznie, eliminując ciepło i przerywając reakcję łańcuchową. Ponieważ pożar gaszony jest szybko, szkody powstałe w czasie akcji pożarowej są niewielkie. Firma może działać normalnie.

 • Inżynierowie pożarnictwa w pokoju przeznaczonym do testowania systemu gaszenia pożarów, sprawdzający poziom płynu Novec 1230 w dużej czerwonej butli
  Bezpieczny dla ludzi.

  Środki gaśnicze: margines bezpieczeństwa.

  Środek gaśniczy Novec 1230 zapewnia najwyższy margines bezpieczeństwa wśród czystych środków gaśniczych. Gwarantuje skuteczne gaszenie pożaru i ochronę tego, co najcenniejsze.

 • Zbliżenie dłoni w uścisku na tle garniturów, naprzeciwko wieżowca
  Oszczędza przestrzeń.

  Ponieważ Novec 1230 przechowywany jest w postaci płynu, potrzebuje mniej przestrzeni w porównaniu z gazami obojętnymi czy dwutlenkiem węgla, które przechowuje się w postaci gazu. W ograniczonych przestrzeniach butle mogą być przechowywane w miejscach chronionych i nie wymagają specjalnych warunków.


Gwarancja 3M™ Blue Sky℠

 • Zielone pole, linia lasu i promienie słoneczne przenikające przez gałęzie, błękitne niebo

  Pozostaw po sobie pozytywny ślad w środowisku. My to gwarantujemy. Ponieważ projektując środek gaśniczy Novec 1230, mieliśmy na uwadze ochronę środowiska, jako jedyni w branży możemy teraz zaproponować globalną gwarancję bezpieczeństwa dla środowiska, tj. gwarancję Blue Sky 3M. Jeżeli Novec 1230 jako środek ochrony przeciwpożarowej zostanie wycofany z użycia lub jego użycie zostanie ograniczone w ciągu 20 lat od wprowadzenia z powodu jego niepożądanego wpływu na środowisko naturalne, zwrócimy Klientowi cenę jego zakupu.

  Pobierz ulotkę (PDF, 247 KB)


Często zadawane pytania

 • Czym jest Novec 1230?

  Novec 1230 to ekologiczny czysty środek do gaszenia pożarów, który pomaga w ochronie cennych aktywów. Jest to bezwodny środek gaśniczy zastępujący gazy gaśnicze HFC o wysokim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego, takie jak FM-200®.

 • Jak Novec 1230 gasi pożary?

  Novec 1230 przerywa proces spalania, absorbując ciepło. Stanowiąc część zaawansowanego systemu gaszenia pożarów, gasi pożar bardzo szybko.

 • Jak bezpieczny jest Novec 1230?

  Nie wszystkie środki gaśnicze są tak samo bezpieczne dla ludzi. Novec 1230 charakteryzuje się wysokim marginesem bezpieczeństwa, czego dowodzi względna różnica pomiędzy projektowanym stężeniem a brakiem obserwowanych działań niepożądanych.

  Środki gaśnicze – wykres przedstawiający margines bezpieczeństwa.

   

 • Jaki jest okres przydatności Novec 1230?

  Okres przydatności Novec 1230, będącego częścią systemu, kupionego od jednego z autoryzowanych producentów, wynosi co najmniej 30 lat. Oznacza to, że przez taki okres skuteczność płynu Novec 1230 w ramach określonego i zatwierdzonego systemu nie zmniejszy się.

 • Czy Novec 1230 podlega regulacjom dotyczącym ochrony środowiska?

  Płyn Novec 1230 nie podlega regulacjom dotyczącym gazów HFC ani żadnym innym międzynarodowym dyrektywom czy rozporządzeniom. Z przyjemnością oferujemy gwarancję 3M™ Blue Sky℠, która chroni zakup przed wpływem regulacji w przyszłości.

 • Gdzie mogę kupić Novec 1230?

  3M produkuje płyn 1230, ale faktyczna sprzedaż i instalacja systemu odbywa się zwykle za pośrednictwem partnerów OEM i ich globalnych sieci dystrybutorów.

  Zobacz listę zatwierdzonych producentów systemów dla Novec 1230


Zobacz, jak sprawdza się środek gaśniczy Novec 1230.

Porównaj wszystkie

Zaawansowane osiągnięcia naukowe leżące u podstaw stworzenia płynu Novec 1230 robią jeszcze większe wrażenie, jeżeli porównamy produkt z produktami konkurencji. Niezależnie od tego, czy chcesz wymienić system ochrony przeciwpożarowej oparty na gazie halonowym, zainstalować bezpieczny dla środowiska systemy czy zwiększyć margines bezpieczeństwa swoich pracowników, płyn Novec 1230 to właściwy wybór. Wybierz porównanie, aby dowiedzieć się więcej lub sprawdzić narzędzie nazwane przez nas „Łącznym kosztem posiadania systemu gaszenia pożarów".

 • Systemy gaszenia pożarów oparte na gazie obojętnym mogą zajmować więcej miejsca, wymagać większej ilości kanistrów, które z kolei należy dostarczyć, przenieść i zainstalować, a ich montaż i konserwacja mogą być kosztowne. Całe przedsięwzięcie może stanowić istotną inwestycję. Płyn Novec 1230, który zarówno przed instalacją jak i w trakcie eksploatacji można przewozić drogą lotniczą, zapewnia wyższy margines bezpieczeństwa pracowników niż systemy oparte na gazie obojętnym.

 • Wodorofluorowęglowodory (gazy HFC), takie jak FM-200®, charakteryzują się wysokim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego i długim czasem występowania w atmosferze, przez co w sposób istotny oddziaływają na środowisko. Dlatego produkcja i zużycie gazów HFC podlegają redukcji zgodnie z Protokołem Montrealskim oraz rozporządzeniem UE w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. A to zmusza do poszukiwania alternatyw dla gazów HFC.

 • Woda w każdej postaci może powodować istotne zniszczenia, utratę danych i koszty, szczególnie w odniesieniu do sprzętu elektronicznego, systemów elektrycznych, sterowni i archiwów. Użycie wody do gaszenia pożaru może stanowić prawdziwy problem z punktu widzenia kontynuowania krytycznej działalności i wiązać się z koniecznością zaawansowanych (i kosztowych) prac porządkowych oraz zastosowania środków naprawczych.

 • Ochronę należy zapewnić zarówno ludziom jak i rzeczom, a wykorzystywanie do gaszenia pożarów dwutlenku węgla (CO2) może stanowić istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Ponadto systemy oparte na dwutlenku węgla generują istotne koszty związane z koniecznością przeprowadzania szkoleń, inspekcji, konserwacji oraz zapewnieniem odpowiedniej przestrzeni.


Ważne informacje i nowości 3M Novec dotyczące gaszenia pożarów

Zobacz wszystkie ważne informacje i nowości

Istnienie odpowiedzialnych, skutecznych systemów gaszenia pożarów determinują odkrycia naukowe, przepisy i konieczność zmian. Poznaj nasze obserwacje dotyczące najnowszych osiągnięć z całego świata.

Zapisz się i miej dostęp do ważnych informacji. Strzałka

 • listopada 05, 2021

  Webinar: Museum and Cultural Heritage Fire Protection

  Join us on November 30th 2021 to find out how your museum can benefit from 3M™ Novec™ 1230 Fire Protection Fluid. Support you organization's long-term mission in terms of sustainability, caring for visitors and the community, and protecting exhibits and artifacts from a range of foreseeable risks to the collection.

   

  listopada 05, 2021 Webinar: Museum and Cultural Heritage Fire Protection Webinar: Museum and Cultural Heritage Fire Protection
 • marca 26, 2021

  Webinar: 3M Novec 1230 Fire Protection Fluid

  Learn at our webinar "There is only one 3M™ Novec™ 1230 Fire Protection Fluid" how fire extinguishing with a clean agent work.

  marca 26, 2021
 • czerwca 20, 2017

  Jak wyjście USA z Porozumienia Paryskiego wpływa na redukcję produkcji i zużycia gazów HFC?

  Nie wpływa. Globalna redukcja produkcji i zużycia gazów HFC została utrzymana na mocy Protokołu Montrealskiego.

  czerwca 20, 2017 Jak wyjście USA z Porozumienia Paryskiego wpływa na redukcję produkcji i zużycia gazów HFC? Jak wyjście USA z Porozumienia Paryskiego wpływa na redukcję produkcji i zużycia gazów HFC?
 • kwietnia 22, 2017

  Niech Dzień Ziemi będzie w tym roku wielkim dniem!

  Wybieranie produktów bezpiecznych dla środowiska zamiast tych, które powodują globalne ocieplenie klimatu, może w sposób niewyobrażalny pomóc w ochronie planety.

  kwietnia 22, 2017 Niech Dzień Ziemi będzie w tym roku wielkim dniem! Niech Dzień Ziemi będzie w tym roku wielkim dniem!

Istnienie odpowiedzialnych, skutecznych systemów gaszenia pożarów determinują odkrycia naukowe, przepisy i konieczność zmian. Poznaj nasze obserwacje dotyczące najnowszych osiągnięć z całego świata.

Zapisz się i miej dostęp do ważnych informacji. Strzałka


Prezentowane materiały i narzędzia


Zastosowania i studia przypadku dla wymagających branż

Pobierz książkę interaktywną Novec 1230, zawierającą studia przypadku


Filmy o zastosowaniu płynu Novec 1230


Zatwierdzeni producenci systemu

Współpracujemy z wiodącymi producentami instalacji gaśniczych z całego świata, którzy oferują najbardziej zaawansowane możliwości ochrony przeciwpożarowej.


Pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące gaszenia pożarów.

Nasz zespół inżynierów i naukowców odpowie na pytania i zapewni wsparcie w zakresie systemów gaszenia pożarów, regulacji i zastosowania płynu Novec 1230.