Dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe dla centrów przetwarzania danych

Zobacz wszystkie produkty

Centra przetwarzania danych generują wysokie koszty, zużywając ogromne ilości energii elektrycznej, które odpowiadają nawet 1,1-1,5% całkowitemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną na świecie¹, przy czym większość energii pochłania zasilanie agregatów chłodzących i wentylatorów zapewniających odpowiednio niską temperaturę w serwerowniach.

Starając się obniżyć koszty oraz wpływ chłodzenia serwerów na środowisko, 3M wprowadza przełomowe płyny chłodzące dla centrów przetwarzania danych. Nasza gama płynów inżynieryjnych 3M™ Novec™ posiada właściwości, dzięki którym doskonale nadaje się do chłodzenia zanurzeniowego, zarówno do operacji jedno- jak i dwufazowych. Efekt? Obniżenie zużycia energii (i kosztów) nawet o 97%, mniejsze wymiary centrów przetwarzania danych oraz optymalizacja działania serwerów przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.

¹ Źródło: www.koomey.com/post/8323374335

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Działający serwery zanurzone w płynie inżynieryjnym Novec do chłodzenia zanurzeniowego, podświetlone neonami.
Obniż temperaturę, zwiększ wydajność

Na czym polega chłodzenie zanurzeniowe?

 • Kamera Go Pro zanurzona w płynie chłodzącym Novec Engineered Fluids w aplikacji w serwerowni

  Systemy chłodzenia dla centrów przetwarzania danych upraszczają odprowadzanie ciepła, umożliwiając bezpośrednie zanurzenie serwerów w płynie nieprzewodzącym prądu. Płyn wydajnie odbiera ciepło wytwarzane przez elementy elektroniczne, ograniczając potrzebę stosowania innych aktywnych systemów chłodzących, jak specjalne materiały, rozpraszacze ciepła czy wentylatory. Takie rozwiązanie zwiększa wydajność energetyczną i umożliwia osiągnięcie wyższej gęstości upakowania komponentów elektronicznych.
   

  We współpracy z liderami specjalizującymi się w zarządzaniu centrami przetwarzania danych 3M opracowało płyny, które doskonale nadają się do aplikacji chłodzenia dzięki swoim unikalnym właściwościom, do których zaliczamy szerszą gamę temperatur wrzenia. Nasza technologia powstała z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia 3M na temat materiałów i zastosowań, które zbieramy od ponad 50 lat.

   • Niższe zużycie energii do chłodzenia serwerów, tworzenie centrów przetwarzania danych bardziej przyjaznych dla środowiska
   • Mniejsza liczba elementów ruchomych wymagających konserwacji i wymiany
   • Wyższa gęstość upakowania komponentów elektronicznych ze względu na bardziej efektywne odprowadzanie generowanego ciepła przez ciecz
   • Bardziej intensywne wykorzystanie procesora poprzez utrzymanie temperatur poniżej granicy termicznej
   • Łatwiejsze serwisowanie sprzętu IT, układy elektroniczne wyjęte z płynu inżynieryjnego są czyste i suche
   • Znaczące ograniczenie poziomu hałasu w serwerowniach
   • Ochrona sprzętu IT przed zanieczyszczeniami środowiska, np. kurzem
  • Pobierz infografikę przedstawiającą dwufazowy proces immersji (PDF, 3,15 MB)

Inteligentny sposób na obniżenie temperatury i kosztów

Płyny inżynieryjne Novec do chłodzenia zanurzeniowego obniżają koszty na różnych płaszczyznach, oferując inteligentne rozwiązanie dla wielu firm. Bezpośrednie chłodzenie cieczą zwiększa wydajność i redukuje koszty procesów na każdym etapie wykorzystania centrum przetwarzania danych, począwszy od fazy projektowej i konstrukcyjnej, poprzez operacyjną, serwisową, a kończąc na naprawach i wymianie sprzętu.

 • Biała ikona na fioletowym tle amerykańskiego znaku dolara, wewnątrz strzałki w dół, reprezentująca obniżenie kosztów energii.
  Koszty energii niższe nawet o 97%

  Największa korzyść to znacząco niższy rachunek za energię elektryczną. Najwydajniejsze systemy chłodzenia zanurzeniowego są w stanie poprawić wydajność energetyczną centrów przetwarzania danych (która często stanowi najwyższy koszt utrzymania tego typu obiektów) nawet o 97%.

 • Biała ikona na fioletowym tle strzałki w środku tarczy by zoptymalizować wydajność
  Oszczędność miejsca - systemy wymagające 10 x mniej powierzchni

  Bardziej wydajne chłodzenie umożliwia bliższe pozycjonowanie komponentów elektronicznych, pozwalając na 10-krotnie większą gęstość upakowania sprzętu na danej przestrzeni, co stwarza wiele nowych możliwości lokalizacji centrów przetwarzania danych.

 • Biała ikona na fioletowym tle strzałki w środku tarczy by zoptymalizować wydajność
  Optymalizacja działania

  Wyższa wydajność termiczna jest w stanie zwiększyć moc obliczeniową i ograniczyć opóźnienia spowodowane ograniczeniami systemów chłodzenia powietrzem.

 • Biała ikona na fioletowej tarczy, oznaczająca ochronę przed awarią sprzętu
  Mniejsza awaryjność sprzętu

  Ciecze do chłodzenia zanurzeniowego eliminują problem zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i upraszczają konstrukcję serwerów, ograniczając liczbę ruchomych części. W ten sposób jesteś w stanie korzystać z pełnej mocy obliczeniowej komputerów, a jednocześnie efektywniej chronić je przed zużyciem i uszkodzeniami.

 • Duże białe turbiny wiatrowe na tle zielonych pól z błękitnym niebem i białymi puszystymi chmurami.
  Rozwiązanie przyjazne dla środowiska

  Niższe zużycie energii nie tylko znacząco obniża koszty, ale ma także pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Mniejsze zapotrzebowanie na elektryczność oznacza niższe zużycie paliw i mniejsze emisje. Bardziej kompaktowe centra przetwarzania danych przekładają się na mniejsze zużycie materiałów budowlanych oraz niższe potrzeby w obszarze serwisowania. Jeśli pragniesz stworzyć centrum przetwarzania danych, które byłoby bardziej przyjazne dla środowiska, płyny inżynieryjne Novec to doskonały wybór dzięki:
   

  • Pozytywnemu profilowi środowiskowemu
  • Niskiemu potencjałowi tworzenia efektu cieplarnianego (GWP)
  • Zerowemu potencjałowi niszczenia warstwy ozonowej (ODP)
 • Inżynier wyjmujący dysk danych z wnętrza serwera w chłodzeniu zanurzeniowym za pomocą płynów inżynieryjnych 3M Novec
  Bezpieczeństwo pracowników

  Centra przetwarzania danych wykorzystujące system chłodzenia zanurzeniowego są bezpieczne dla operatorów. Wszystkie płyny inżynieryjne Novec od 3M zapewniają:
   

  • Wyższy ogólny margines bezpieczeństwa pracowników
  • Niską toksyczność
  • Niepalność

Zobacz, w jaki sposób płyny chłodzące mogą zrewolucjonizować działanie firm, pracę superkomputerów i wydobywanie bitcoinów.

Niezależnie od branży, w której działasz, płyny do chłodzenia zanurzeniowego mogą odgrywać kluczową rolę w bardziej wydajnym zarządzaniu centrum przetwarzania danych. Jako pionier wdrażający innowacyjne rozwiązania w obszarze chłodzenia zanurzeniowego 3M w znaczący sposób przyczyniło się do stworzenia działających z powodzeniem centrów przetwarzania danych chłodzonych z wykorzystaniem technologii immersji.


Pytania i odpowiedzi ułatwiające stworzenie bardziej przyjaznego dla środowiska centrum przetwarzania danych

Producenci serwerów, integratorzy systemów oraz inżynierowie pracujący w centrach przetwarzania danych muszą stawiać czoła podobnym wyzwaniom, starając się stworzyć odpowiedni projekt i konfigurację, które spełniałyby potrzeby klientów pod względem kosztów, efektywności działania i niezawodności. Systemy chłodzenia zanurzeniowego z wykorzystaniem płynów inżynieryjnych Novec wychodzą naprzeciw tym i innym potrzebom bez konieczności żadnych kompromisów.

 • Jak działa chłodzenie zanurzeniowe?

  Chłodzenie zanurzeniowe polega na umieszczeniu układów elektronicznych bezpośrednio w nieprzewodzącej prądu cieczy, która odbiera ciepło generowane przez komponenty. W przypadku tradycyjnych systemów chłodzących ciepło jest transferowane przez wiele warstw materiałów termicznych, powietrze, wymienniki ciepła i ciecze robocze. Systemy chłodzenia zanurzeniowego upraszczają zarządzanie ciepłem i zwiększają wydajność jego odprowadzania.

 • Jakie są korzyści ze stosowania Novec w porównaniu ze stosowaniem oleju mineralnego?

  Wybierając ciecz roboczą, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Płyny inżynieryjne Novec oferują wiele istotnych korzyści w porównaniu z innymi rodzajami cieczy dielektrycznych, jak np. olej mineralny. Są niepalne i nie ulegają samozapłonowi, a ponadto cechują się temperaturą wrzenia i stabilnością termiczną wymaganymi do dwufazowych operacji chłodzenia. Upraszczają również serwisowanie i konserwację, ponieważ, po wyjęciu z płynu inżynieryjnego Novec, układy elektroniczne są czyste i suche.

 • Czy utrata płynu stanowi problem w przypadku immersyjnych systemów chłodzenia wykorzystujących produkty Novec?

  Immersyjne systemy chłodzenia nadają się do serwisowania i wymiany podczas pracy układów elektronicznych oraz zapewniają zamknięty system zapobiegający przenikaniu płynów do środowiska. Stosując się do najlepszych praktyk 3M oraz kupując produkty od autoryzowanego OEM oferującego systemy chłodzenia zanurzeniowego, problem utraty cieczy można ograniczyć w maksymalnym stopniu.

 • Gdzie mogę kupić system chłodzenia zanurzeniowego Novec?

  Sprzedawcy oferują już autorskie systemy serwerowe i mechaniczne wykorzystujące tę technologię, a kolejne rozwiązania są opracowywane.


Trzy sposoby na efektywne chłodzenie centrów przetwarzania danych

 • Dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe

  Dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe znacząco zwiększa efektywność wymiany ciepła dzięki wrzeniu i kondensacji płynów inżynieryjnych Novec. Te proste rozwiązanie nie wykorzystuje prawie żadnych elementów ruchomych.
   

  • Komponenty elektroniczne są zanurzone w nieprzewodzącej prądu kąpieli i znajdują się w łatwo dostępnym, szczelnym zbiorniku
  • Generowane ciepło doprowadza do wrzenia płynu, który przekształca się w parę unoszącą się do góry pojemnika
  • Para ulega kondensacji na pokrywie lub zwoju kondensacyjnym i w formie kropli opada z powrotem do kąpieli, a cykl rozpoczyna się od nowa
  • Ze względu na bezpośredni kontakt z komponentami elektronicznymi płyny inżynieryjne Novec oferują wyższą wydajność wymiany ciepła od wrzącej wody
 • Jednofazowe chłodzenie zanurzeniowe

  W przypadku jednofazowego chłodzenia zanurzeniowego płyn ma wyższą temperaturę wrzenia i zachowuje płynną konsystencję przez cały proces.
   

  • Komponenty elektroniczne są zanurzone w nieprzewodzącej prądu kąpieli i znajdują się w łatwo dostępnym, szczelnym zbiorniku
  • Płyn odbiera ciepło emitowane przez chipy
  • Często stosuje się pompy usprawniające przepływ podgrzanego płynu do wymiennika ciepła, gdzie ulega on schłodzeniu, by następnie powrócić do kąpieli
  • Do tej aplikacji można także stosować płyny specjalistyczne 3M™ Fluorinert™
 • Chłodzenie pośrednie jako alternatywa dla immersyjnych systemów chłodzenia

  Wyjątkowe właściwości płynów inżynieryjnych 3M Novec rozwiązują wiele problemów klientów w obszarze zarządzania wymianą i odprowadzaniem ciepła. Jednym z popularnych problemów jest złożony proces bezpośredniego chłodzenia wodą chipów komputerowych (D2C), który powoduje ryzyko przecieków oraz konieczność chłodzenia wielu procesorów z wykorzystaniem tego samego obiegu. Płyny inżynieryjne Novec oferują wiele korzyści w przypadku takich zastosowań, a jedną z nich jest zapewnienie jednolitej temperatury wszystkich procesorów:
   

  • Wydajność wymiany ciepła porównywalna lub wyższa niż w przypadku wody przy wyborze rozwiązania dwufazowego
  • Nieprzewodząca prądu ciecz robocza, eliminująca ryzyko uszkodzenia wskutek wycieków
  • Wszystkie procesory w danym obwodzie mają taką samą temperaturę, niezależnie od liczby węzłów

Dowiedz się więcej o systemach chłodzenia zanurzeniowego oraz rozwiązaniach 3M dla centrów przetwarzania danych

Zobacz wszystkie materiały

Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania na temat chłodzenia zanurzeniowego i płynów inżynieryjnych Novec.

Wykorzystaj wieloletnie doświadczenie 3M i naszą wiedzę na temat systemów chłodzenia zanurzeniowego oraz centrów przetwarzania danych, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w realizacji swojej wizji dotyczącej stworzenia nowego centrum przetwarzania danych. Oferujemy pomoc w następujących obszarach:
 

 • Porady w obszarze aplikacji oraz najlepszych praktyk
 • Dane techniczne i wyniki testów
 • Studia przypadków oraz inne materiały
 • Pomoc w zamówieniu płynów inżynieryjnych Novec lub dokonaniu wyboru między płynami Novec a płynami specjalistycznymi 3M Fluorinert
 • Informacje na temat sprzętu do chłodzenia zanurzeniowego i dostawców usług