Centra przetwarzania danych generują wysokie koszty, zużywając ogromne ilości energii elektrycznej, które odpowiadają nawet 1,1-1,5% całkowitemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną na świecie¹, przy czym większość energii pochłania zasilanie agregatów chłodzących i wentylatorów zapewniających odpowiednio niską temperaturę w serwerowniach.
Starając się obniżyć koszty oraz wpływ chłodzenia serwerów na środowisko, 3M wprowadza przełomowe płyny chłodzące dla centrów przetwarzania danych. Nasza gama płynów inżynieryjnych 3M™ Novec™ posiada właściwości, dzięki którym doskonale nadaje się do chłodzenia zanurzeniowego, zarówno do operacji jedno- jak i dwufazowych. Efekt? Obniżenie zużycia energii (i kosztów) nawet o 97%, mniejsze wymiary centrów przetwarzania danych oraz optymalizacja działania serwerów przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.
¹ Źródło: www.koomey.com/post/8323374335
Systemy chłodzenia dla centrów przetwarzania danych upraszczają odprowadzanie ciepła, umożliwiając bezpośrednie zanurzenie serwerów w płynie nieprzewodzącym prądu. Płyn wydajnie odbiera ciepło wytwarzane przez elementy elektroniczne, ograniczając potrzebę stosowania innych aktywnych systemów chłodzących, jak specjalne materiały, rozpraszacze ciepła czy wentylatory. Takie rozwiązanie zwiększa wydajność energetyczną i umożliwia osiągnięcie wyższej gęstości upakowania komponentów elektronicznych.
We współpracy z liderami specjalizującymi się w zarządzaniu centrami przetwarzania danych 3M opracowało płyny, które doskonale nadają się do aplikacji chłodzenia dzięki swoim unikalnym właściwościom, do których zaliczamy szerszą gamę temperatur wrzenia. Nasza technologia powstała z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia 3M na temat materiałów i zastosowań, które zbieramy od ponad 50 lat.
Płyny inżynieryjne Novec do chłodzenia zanurzeniowego obniżają koszty na różnych płaszczyznach, oferując inteligentne rozwiązanie dla wielu firm. Bezpośrednie chłodzenie cieczą zwiększa wydajność i redukuje koszty procesów na każdym etapie wykorzystania centrum przetwarzania danych, począwszy od fazy projektowej i konstrukcyjnej, poprzez operacyjną, serwisową, a kończąc na naprawach i wymianie sprzętu.
Największa korzyść to znacząco niższy rachunek za energię elektryczną. Najwydajniejsze systemy chłodzenia zanurzeniowego są w stanie poprawić wydajność energetyczną centrów przetwarzania danych (która często stanowi najwyższy koszt utrzymania tego typu obiektów) nawet o 97%.
Bardziej wydajne chłodzenie umożliwia bliższe pozycjonowanie komponentów elektronicznych, pozwalając na 10-krotnie większą gęstość upakowania sprzętu na danej przestrzeni, co stwarza wiele nowych możliwości lokalizacji centrów przetwarzania danych.
Wyższa wydajność termiczna jest w stanie zwiększyć moc obliczeniową i ograniczyć opóźnienia spowodowane ograniczeniami systemów chłodzenia powietrzem.
Ciecze do chłodzenia zanurzeniowego eliminują problem zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i upraszczają konstrukcję serwerów, ograniczając liczbę ruchomych części. W ten sposób jesteś w stanie korzystać z pełnej mocy obliczeniowej komputerów, a jednocześnie efektywniej chronić je przed zużyciem i uszkodzeniami.
Niższe zużycie energii nie tylko znacząco obniża koszty, ale ma także pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Mniejsze zapotrzebowanie na elektryczność oznacza niższe zużycie paliw i mniejsze emisje. Bardziej kompaktowe centra przetwarzania danych przekładają się na mniejsze zużycie materiałów budowlanych oraz niższe potrzeby w obszarze serwisowania. Jeśli pragniesz stworzyć centrum przetwarzania danych, które byłoby bardziej przyjazne dla środowiska, płyny inżynieryjne Novec to doskonały wybór dzięki:
Centra przetwarzania danych wykorzystujące system chłodzenia zanurzeniowego są bezpieczne dla operatorów. Wszystkie płyny inżynieryjne Novec od 3M zapewniają:
Niezależnie od branży, w której działasz, płyny do chłodzenia zanurzeniowego mogą odgrywać kluczową rolę w bardziej wydajnym zarządzaniu centrum przetwarzania danych. Jako pionier wdrażający innowacyjne rozwiązania w obszarze chłodzenia zanurzeniowego 3M w znaczący sposób przyczyniło się do stworzenia działających z powodzeniem centrów przetwarzania danych chłodzonych z wykorzystaniem technologii immersji.
Firmy zwiększają wydajność energetyczną, obniżają koszty i przyczyniają się do ochrony środowiska.
Superkomputery wykorzystywane na uniwersytetach i w laboratoriach są w stanie działać z maksymalną mocą obliczeniową.
Podmioty specjalizujące się w wydobywaniu bitcoinów są w stanie obniżać koszty, by maksymalnie zwiększyć zwrot z inwestycji.
Niższe koszty utrzymania serwerowni oraz możliwość wykorzystania różnych konfiguracji sprzętowych przekładają się na większą wartość obliczeń w chmurze przeprowadzanych na ogromną skalę.
Producenci serwerów, integratorzy systemów oraz inżynierowie pracujący w centrach przetwarzania danych muszą stawiać czoła podobnym wyzwaniom, starając się stworzyć odpowiedni projekt i konfigurację, które spełniałyby potrzeby klientów pod względem kosztów, efektywności działania i niezawodności. Systemy chłodzenia zanurzeniowego z wykorzystaniem płynów inżynieryjnych Novec wychodzą naprzeciw tym i innym potrzebom bez konieczności żadnych kompromisów.
Chłodzenie zanurzeniowe polega na umieszczeniu układów elektronicznych bezpośrednio w nieprzewodzącej prądu cieczy, która odbiera ciepło generowane przez komponenty. W przypadku tradycyjnych systemów chłodzących ciepło jest transferowane przez wiele warstw materiałów termicznych, powietrze, wymienniki ciepła i ciecze robocze. Systemy chłodzenia zanurzeniowego upraszczają zarządzanie ciepłem i zwiększają wydajność jego odprowadzania.
Wybierając ciecz roboczą, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Płyny inżynieryjne Novec oferują wiele istotnych korzyści w porównaniu z innymi rodzajami cieczy dielektrycznych, jak np. olej mineralny. Są niepalne i nie ulegają samozapłonowi, a ponadto cechują się temperaturą wrzenia i stabilnością termiczną wymaganymi do dwufazowych operacji chłodzenia. Upraszczają również serwisowanie i konserwację, ponieważ, po wyjęciu z płynu inżynieryjnego Novec, układy elektroniczne są czyste i suche.
Immersyjne systemy chłodzenia nadają się do serwisowania i wymiany podczas pracy układów elektronicznych oraz zapewniają zamknięty system zapobiegający przenikaniu płynów do środowiska. Stosując się do najlepszych praktyk 3M oraz kupując produkty od autoryzowanego OEM oferującego systemy chłodzenia zanurzeniowego, problem utraty cieczy można ograniczyć w maksymalnym stopniu.
Sprzedawcy oferują już autorskie systemy serwerowe i mechaniczne wykorzystujące tę technologię, a kolejne rozwiązania są opracowywane.
Dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe znacząco zwiększa efektywność wymiany ciepła dzięki wrzeniu i kondensacji płynów inżynieryjnych Novec. Te proste rozwiązanie nie wykorzystuje prawie żadnych elementów ruchomych.
W przypadku jednofazowego chłodzenia zanurzeniowego płyn ma wyższą temperaturę wrzenia i zachowuje płynną konsystencję przez cały proces.
Wyjątkowe właściwości płynów inżynieryjnych 3M Novec rozwiązują wiele problemów klientów w obszarze zarządzania wymianą i odprowadzaniem ciepła. Jednym z popularnych problemów jest złożony proces bezpośredniego chłodzenia wodą chipów komputerowych (D2C), który powoduje ryzyko przecieków oraz konieczność chłodzenia wielu procesorów z wykorzystaniem tego samego obiegu. Płyny inżynieryjne Novec oferują wiele korzyści w przypadku takich zastosowań, a jedną z nich jest zapewnienie jednolitej temperatury wszystkich procesorów:
Wykorzystaj wieloletnie doświadczenie 3M i naszą wiedzę na temat systemów chłodzenia zanurzeniowego oraz centrów przetwarzania danych, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w realizacji swojej wizji dotyczącej stworzenia nowego centrum przetwarzania danych. Oferujemy pomoc w następujących obszarach: