• share

  Czyszczenie: „Monumentalna" poprawka do Protokołu Montrealskiego narzuca agresywną redukcję produkcji i zużycia wodorofluorowęglowodorów (HFC).

  listopada 03, 2016
  share

  • Delegaci z 197 krajów, zaproszeni na 28. Spotkanie Stron Protokołu Montrealskiego, które odbyło się w Rwandzie, doszli do przełomowego porozumienia, którego przedmiotem jest redukcja zużycia najbardziej powszechnych gazów cieplarnianych – wodorofluorowęglowodorów (HFC). Zgodnie z relacją BBC News Sekretarz Stanu John Kerry nazwał poprawkę „istotnym zwycięstwem Ziemi" oraz „wielkim krokiem naprzód, który wpisuje się w potrzeby indywidualnych krajów, ale stanowi szansę zmniejszenia ocieplenia naszej planety o całe pół stopnia Celsjusza". Nowe porozumienie zakłada trzy etapy, w ramach których kraje wysoko rozwinięte wprowadzą ograniczenia przed krajami rozwijającymi się.

   W czasie rwandyjskiej konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych 197 krajów zgodziło się na drastyczną redukcję zużycia gazów HFC, tj. gazów cieplarnianych, wykorzystywanych w klimatyzatorach, lodówkach i systemach ochrony przeciwpożarowej. Gazy HFC opracowano w 1990 r. w celu zastąpienia gazów halonowych i innych substancji niszczących warstwę ozonową. Chociaż gazy HFC, takie jak FM-200™ nie szkodzą warstwie ozonowej, wykazują wysoki potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Dalsze powszechne wykorzystywanie gazów HFC mogłoby spowodować zmianę klimatu, dlatego kraje ONZ zdecydowały o ograniczaniu ich produkcji na podstawie tego samego traktatu, który regulował kwestię gazów halonowych, tj. Protokołu Montrealskiego.

   Zgodnie z nową poprawką do Protokołu Montrealskiego:

   • lepiej rozwinięte kraje, takie jak Stany Zjednoczone mają zaprzestać stosowania gazów HFC do roku 2019; a
   • słabiej rozwinięte kraje oraz kraje charakteryzujące się wyższymi temperaturami otoczenia będą mieć więcej czasu na dostosowanie technologii chłodzenia i klimatyzacji, niektóre nawet do roku 2024.

   Ponieważ wprowadzane zmiany dotyczą istniejącego Protokołu Montrealskiego, który ratyfikowano w latach dziewięćdziesiątych, umowa pozostaje prawnie wiążąca. W efekcie nowowprowadzona zmiana doprowadzi do połowy wieku do ograniczenia zużycia gazów HFC na świecie o co najmniej 80 procent.

   Wybierając środek do odtłuszczania w oparach, pod uwagę należy wziąć jego bezpieczeństwo, ekologiczność i skuteczność. Płyny do zastosowań inżynieryjnych 3M™ Novec™ spełniają ograniczenia regulacyjne dotyczące gazów HFC bez uszczerbku dla skuteczności i efektywności kosztowej. Możesz mieć pełne zaufanie do płynów 3M Novec, ponieważ są skuteczne, wszechstronne i praktyczne. Nadają się do różnych zastosowań – od odtłuszczania w oparach, przez czyszczenie zanurzeniowe i czyszczenie ręczne do czyszczenia środkami w sprayu.

   Dowiedz się więcej o tym, jak płyny do zastosowań inżynieryjnych 3M™ Novec™ mogą przygotować Cię do pożegnania gazów HFC.

   ©3M 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.
   3M i Novec to znaki towarowe firmy 3M.
   Vertrel to znak towarowy firmy Chemours.
   Solkane i Solvokane to znaki towarowe lub zarejestrowane znaki towarowe firmy Solvay lub jednej z firm powiązanych z Solvay.
   Wszystkie pozostałe znaki towarowe stanowią własność odpowiednich właścicieli.

Zapisz się i miej dostęp do ważnych informacji nt. 3M Novec

Dowiaduj się, co nowego w branży z wiadomości wysyłanych bezpośrednio na Twój adres przez ekspertów ds. pożarnictwa, środków czyszczących na bazie rozpuszczalników i receptur.