Ochrona skóry i ciała przy naprawach blacharsko-lakierniczych

Ochrona skóry i ciała przy naprawach blacharsko-lakierniczych

 • W normalnych warunkach Twoja skóra jest w stanie pomóc sobie sama i dobrze się regenerować, ale to nie znaczy, że tak jest stale. Warstwa ochronna skóry zawsze musi utrzymywać określony poziom nawilżenia i natłuszczenia, aby prawidłowo funkcjonować. Tylko wtedy, gdy jest w takim stanie, jej elastyczność i powierzchnia mogą uniemożliwić potencjalnie szkodliwym substancjom przejście przez jej barierę.


 • Delikatne czyszczenie skóry — pielęgnacja skóry

  Mycie skóry powinno być zawsze dokładne, ale jednocześnie możliwie najdelikatniejsze. Upewnij się, że w miejscu pracy dostępne są środki czystości chroniące skórę, a także produkty wspierające funkcję ochronną Twojej skóry.

  Najlepiej zabezpiecz skórę kremem ochronnym (bez silikonu!). W ten sposób pomagasz swojej skórze zapobiegać przyczepianiu się do niej brudu i żywicy oraz ułatwiasz późniejsze jej czyszczenie.

  Niezależnie od tego, jak dobrze chronisz skórę, równie ważna jest pielęgnacja skóry po dniu pracy. Po dokładnym umyciu skóry dokładnie osusz ją, również między palcami, i użyj kremu nawilżającego, który szybko wchłania się w skórę.

 • Brud na skórze

  1. Brud na skórze

 • Mydło / środek czyszczący usuwający brud

  2. Mydło / środek czyszczący usuwający brud

 • Spłucz brud wodą

  3. Spłucz brud wodą

 • Ochrona ciała

  Ochrona ciała

  Wybierając odzież ochronną, warto zwrócić uwagę na dobrej jakości materiał, który jest wykonany z lekkiej, oddychającej tkaniny zapobiegającej przegrzewaniu i zapewniającej komfort pracy. Zwróć także uwagę na odpowiednią klasyfikację produktów do wykonywanego zadania.

 • Rękawice

  Rękawice

  W przypadku większości prac w lakierni rękawice wykonane z kauczuku nitrylowego lub winylu (lub nim pokryte) chronią przed wieloma rozpuszczalnikami. Upewnij się, że nosisz je do prac roboczych, takich jak mieszanie, ważenie i nakładanie lakieru lub podkładu. Rękawice należy również nosić podczas pracy z materiałami rozpuszczalnymi w wodzie.

  Pracownicy warsztatu blacharskiego muszą chronić swoje ręce przed urazami mechanicznymi, takimi jak skaleczenia, oraz przed środkami chemicznymi, takimi jak oleje, kleje, środki czyszczące, uszczelniacze itp.

  Dostępny jest szeroki wybór rękawic do indywidualnie wykonywanego zadania, zawsze upewnij się, że wybierasz odpowiedni typ i zmieniasz je zgodnie z wykonywanym zadaniem.

 • Obuwie ochronne

  Obuwie ochronne

  Obuwie ochronne do pracy powinno być solidne i odprowadzać ładunki elektrostatyczne. Należy je nosić szczególnie w kabinach lakierniczych lub obszarach z metalowymi kratami. Podczas pracy z ciężkimi przedmiotami, które mogą spaść, zaleca się również stosowanie stalowych nakładek na palce.