Maskowanie przy naprawach pojazdów

Maskowanie przy naprawach pojazdów

 • Obszerna gama systemów maskujących firmy 3M może być stosowana we wszystkich procesach aplikacji powłok i napraw, od standardowych taśm maskujących po zastosowania i rozwiązania specjalistyczne.
  Firma 3M jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych producentów taśm klejących w skali światowej. W przypadku zadań w ramach naprawy samochodów, taśmy maskujące odgrywają ważną rolę we wszystkich kluczowych procesach. Intensywne prace badawczo-rozwojowe firmy 3M nieustannie zapewniają innowacyjne produkty optymalizujące procesy naszych klientów.
  Przykładem takich rozwiązań jest zaawansowana maskująca taśma piankowa do otworów 3M™ Piankowa taśma maskująca Soft Edge Plus oraz taśma maskująca do odcięć lakieru Scotch® Transition Tape. Nowatorska konstrukcja tych dwóch produktów pozwala uzyskać o wiele łagodniejsze krawędzie i odcięcia, co znacznie ogranicza poporawki. To tylko dwa z wielu produktów 3M, które rzeczywiście usprawniają procesy pracy w warsztacie blacharskim.

Ogólne maskowanie pojazdu

 • Przed jakąkolwiek naprawą lub pracami lakierniczymi odpowiednie części samochodu należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem, zabrudzeniem lub odkurzem lakierniczym.

  Precyzyjne wykonanie pracy już na samym początku naprawy ogranicza, a niekiedy nawet eliminuje konieczność ponownego czyszczenia i usuwania defektów.

  Czasochłonne maskowanie można ograniczyć, stosując wysokiej jakości materiały i prawidłowe techniki zastosowania. Warto zainwestować w wysokiej jakości taśmy maskujące, które można bez wysiłku usunąć bez problemów, takich jak ślizganie, rozdarcia czy przyleganie pozostałości kleju.

  Zasadniczo należy mieć pod ręką i stosować następujące materiały:

   

  • Pokrowce ochronne do wnętrza, na fotel i pod stopy
  • Taśmy maskujące
  • Folię maskującą
  • Ewentualnie także papier maskujący
  • Specjalistyczne taśmy maskujące, takie jak piankowa taśma maskująca do otworów 3M™ Piankowa taśma maskująca Soft Edge Plus lub taśmy zapewniające wyraźne i precyzyjne krawędzie lakiernicze

   

   

   

   

Maskowanie otworów

 • Aby szybko i niezawodnie zamaskować otwory, użyj piankowej taśmy maskującej 3M™ Piankowa taśma maskująca Soft Edge Plus, która idealnie nadaje się do elementów ruchomych, takich jak drzwi, pokrywa silnika lub bagażnika. Zastosuj taśmę wzdłuż linii karoserii BEZ rozciągania i lekko dociśnij w obu kierunkach. Jeden rozmiar pasuje do wszystkich otworów.

Specjalistyczne procesy maskowania

 • Do maskowania części, takich jak klamki, elementy stosowane w ramach pielęgnacji samochodu, zderzaki lub elementy z tworzyw sztucznych, najlepiej zastosować specjalistyczne produkty, takie jak taśmy do precyzyjnego maskowania Scotch® Fine Line Tape 471, które umożliwiają precyzyjne zastosowanie na konturach i krawędziach oraz charakteryzują się bardzo wysoką elastycznością. Stosowanie produktów do specjalistycznych zastosowań oszczędza czas, materiały i nakład pracy w ramach napraw!


Instrukcje krok po kroku - Maskowanie przy naprawie samochodu

 • Krok 1

  Krok 1 - Czyszczenie powierzchni

  Odtłuścić powierzchnię wokół miejsca naprawy zgodnie z zaleceniami producenta lakieru. Do wykonania tej czynności świetnie nadają się 3M Chusteczki do paneli 34567.

 • Krok 2 - Zastosuj folię maskującą

  Krok 2 - Zastosuj folię maskującą

  Cały samochód z wyjątkiem obszaru naprawianego zabezpiecz wybraną folią maskującą 3M.
  Zastosowanie folii maskującej 3M przyśpiesza pracę, ponieważ umożliwia zabezpieczenie całego samochodu przez jednego pracownika. Folia przylega do pojazdu, chroni powierzchnię przed odkurzem i umożliwia kontrolę wizualną, ponieważ jest przezroczysta.

 • Krok 3 - Przygotuj obszar wokół naprawianego miejsca

  Krok 3 - Przygotuj obszar wokół naprawianego miejsca

   • Przygotuj obszar większy niż obszar, który ma zostać polakierowany natryskowo, zastosuj rozwiązania do maskowania otworów, takie jak maskująca taśma 3M™ Piankowa taśma maskująca Soft Edge/3M™ Piankowa taśma maskująca Soft Edge Plus i/lub taśmę do odcięć lakieru 3M Scotch® Transition Tape, które należy zastosować na krawędziach karoserii wokół ruchomych części do zakrycia otworów.
  • Ochronę części gumowych zapewnia taśma 3M Lift'n Stick umożliwiająca ich odsunięcie od powierzchni, aby umożliwić pokrycie lakierem powierzchni pod gumowymi uszczelnieniami i uzyskanie bardzo precyzyjnych krawędzi.

 • Krok 4 - Wytnij folię i zabezpiecz jej krawędzie

  Krok 4 - Wytnij folię i zabezpiecz jej krawędzie

  Wytnij folię maskującą w naprawianym obszarze, aby go przygotować do podkładowania i zabezpiecz krawędzie folii taśmami maskującymi 3M.
  Aby uzyskać optymalne efekty, zastosuj taśmę do odcięć lakieru Scotch® na taśmie maskującej 3M, aby zapewnić precyzyjne odcięcie krawędzi podkładu.

 • Krok 5 - Zastosuj folię na konturach przed nałożeniem powłoki bazowej/bezbarwnej

  Krok 5 - Zastosuj folię na konturach przed nałożeniem powłoki bazowej/bezbarwnej

  Przed nałożeniem powłoki bazowej i bezbarwnej należy przyciąć folię maskującą i przymocować do maskowania konturów i otworów.

 • Krok 6 - Po wykonaniu prac - Prawidłowe usuwanie maskowania

  Krok 6 - Po wykonaniu prac - prawidłowe usuwanie maskowania

  Prawidłowe usuwanie produktów do maskowania

   

  • Usunięcie taśm i folii maskujących najlepiej wykonać, gdy samochód właśnie opuścił komorę suszenia i jest jeszcze ciepły.
  • Taśmę maskującą zawsze usuwaj, pociągając ją pod kątem prostym w stosunku do powierzchni. Bardziej płaski lub ostrzejszy kąt zwiększa ryzyko pozostawienia resztek kleju na powierzchni.
  • Korzystanie z taśm maskujących Premium jest opłacalne, ponieważ rzadziej pozostają resztki kleju i nie ulegają rozdarciom, oszczędzając to co najcenniejsze: czas pracy!