Maskowanie przy naprawach pojazdów

Maskowanie przy naprawach pojazdów

 • Obszerna gama systemów maskujących firmy 3M może być stosowana we wszystkich procesach aplikacji powłok i napraw, od standardowych taśm maskujących po zastosowania i rozwiązania specjalistyczne.
  Firma 3M jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych producentów taśm klejących w skali światowej. W przypadku zadań w ramach naprawy samochodów, taśmy maskujące odgrywają ważną rolę we wszystkich kluczowych procesach. Intensywne prace badawczo-rozwojowe firmy 3M nieustannie zapewniają innowacyjne produkty optymalizujące procesy naszych klientów.
  Przykładem takich rozwiązań jest zaawansowana maskująca taśma piankowa do otworów Soft Edge Foam Masking Tape Plus oraz taśma maskująca do odcięć lakieru Scotch® Transition Tape. Nowatorska konstrukcja tych dwóch produktów pozwala uzyskać o wiele łagodniejsze krawędzie i odcięcia, co znacznie ogranicza przeróbki. To tylko dwa z wielu produktów 3M, które rzeczywiście usprawniają procesy pracy w warsztacie blacharskim.

Ogólne maskowanie pojazdu

 • Przed jakąkolwiek naprawą lub pracami lakierniczymi odpowiednie części samochodu należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem, zabrudzeniem lub odkurzem lakierniczym.

  Precyzyjne wykonanie pracy już na samym początku naprawy ogranicza, a niekiedy nawet eliminuje konieczność ponownego czyszczenia i usuwania defektów.

  Czasochłonne maskowanie można ograniczyć, stosując wysokiej jakości materiały i prawidłowe techniki zastosowania. Warto zainwestować w wysokiej jakości taśmy maskujące, które można bez wysiłku usunąć bez problemów, takich jak ślizganie, rozdarcia czy przyleganie pozostałości kleju.

  Zasadniczo należy mieć pod ręką i stosować następujące materiały:

   

  • Pokrowce ochronne do wnętrza, na fotel i pod stopy
  • Taśmy maskujące
  • Folię maskującą
  • Ewentualnie także papier maskujący
  • Specjalistyczne taśmy maskujące, takie jak piankowa taśma maskująca do otworów Soft Edge Foam Masking Tape Plus lub taśmy zapewniające wyraźne i precyzyjne krawędzie lakiernicze

   

   

   

   

Maskowanie otworów

 • Aby szybko i niezawodnie zamaskować otwory, użyj piankowej taśmy maskującej 3M Soft Edge Foam Masking Tape Plus, która idealnie nadaje się do elementów ruchomych, takich jak drzwi, pokrywa silnika lub bagażnika. Zastosuj taśmę wzdłuż linii karoserii BEZ rozciągania i lekko dociśnij w obu kierunkach. Jeden rozmiar pasuje do wszystkich otworów.

Specjalistyczne procesy maskowania

 • Do maskowania części, takich jak klamki, elementy stosowane w ramach pielęgnacji samochodu, zderzaki lub elementy z tworzyw sztucznych, najlepiej zastosować specjalistyczne produkty, takie jak taśmy do precyzyjnego maskowania Scotch® Fine Line Tape 471, które umożliwiają precyzyjne zastosowanie na konturach i krawędziach oraz charakteryzują się bardzo wysoką elastycznością. Stosowanie produktów do specjalistycznych zastosowań oszczędza czas, materiały i nakład pracy w ramach napraw!


Instrukcje krok po kroku - Maskowanie pryz naprawie samochodu

 • Krok 1

  Krok 1 - Czyszczenie powierzchni

  Odtłuścić powierzchnię wokół miejsca naprawy zgodnie z zaleceniami producenta lakieru. Do wykonania tej czynności świetnie nadają się 3M Chusteczki do paneli 34567.

 • Krok 2 - Zastosuj folię maskującą

  Krok 2 - Zastosuj folię maskującą

  Cały samochód z wyjątkiem obszaru naprawianego zabezpiecz wybraną folią maskującą 3M.
  Zastosowanie folii maskującej 3M przyśpiesza pracę, ponieważ umożliwia zabezpieczenie całego samochodu przez jednego pracownika. Folia przylega do pojazdu, chroni powierzchnię przed rozkurzem i umożliwia kontrolę wizualną, ponieważ jest przezroczysta.

 • Krok 3 - Przygotuj obszar wokół naprawianego miejsca

  Krok 3 - Przygotuj obszar wokół naprawianego miejsca

   • Przygotuj obszar większy niż obszar, który ma zostać polakierowany natryskowo, zastosuj rozwiązania do maskowania otworów, takie jak maskująca taśma 3M Soft Edge Foam Masking Tape/maskująca taśma piankowa Soft Edge Foam Masking Plus i/lub taśmę do odcięć lakieru 3M Scotch® Transition Tape, które należy zastosować na krawędziach karoserii wokół ruchomych części do zakrycia otworów.
  • Ochronę części gumowych zapewnia taśma 3M Lift'n Stick umożliwiająca ich odsunięcie od powierzchni, aby umożliwić pokrycie lakierem powierzchni pod gumowymi uszczelnieniami i uzyskanie bardzo precyzyjnych krawędzi.

 • Krok 4 - Wytnij folię i zabezpiecz jej krawędzie

  Krok 4 - Wytnij folię i zabezpiecz jej krawędzie

  Wytnij folię maskującą w naprawianym obszarze, aby go przygotować do podkładowania i zabezpiecz krawędzie folii taśmami maskującymi 3M.
  Aby uzyskać optymalne efekt, zastosuj taśmę do odcięć lakieru Scotch® na taśmie maskującej 3M, aby zapewnić precyzyjne odcięcie krawędzi podkładu.

 • Krok 5 - Zastosuj folię na konturach przed nałożeniem powłoki bazowej/bezbarwnej

  Krok 5 - Zastosuj folię na konturach przed nałożeniem powłoki bazowej/bezbarwnej

  Przed nałożeniem powłoki bazowej i bezbarwnej należy przyciąć folię maskującą i przymocować do maskowania konturów i otworów.

 • Krok 6 - Po wykonaniu prac - Prawidłowe usuwanie maskowania

  Krok 6 - Po wykonaniu prac - Prawidłowe usuwanie maskowania

  Prawidłowe usuwanie produktów do maskowania

   

  • Usunięcie taśm i folii maskujących najlepiej wykonać, gdy samochód właśnie opuścił komorę suszenia i jest jeszcze ciepły.
  • Taśmę maskującą zawsze usuwaj, pociągając ją pod kątem prostym w stosunku do powierzchni. Bardziej płaski lub ostrzejszy kąt zwiększa ryzyko pozostawienia resztek kleju na powierzchni.
  • Korzystanie z taśm maskujących Premium jest opłacalne, ponieważ rzadziej pozostawiają resztki kleju i ulegają rozdarciom: oszczędzając to co najcenniejsze: czas pracy!