• Pracownicy nie znają zasad przechowywania danych w chmurze

  Pracownicy nie znają zasad przechowywania danych w chmurze

  Pracownicy nie znają zasad przechowywania danych w chmurze

  Pracownicy nie znają zasad przechowywania danych w chmurze

  • Pracownicy nie znają zasad przechowywania danych w chmurze

   Z najnowszego badania wynika, że wielu pracowników nie wie, czy w firmie obowiązują jakieś przepisy dotyczące przechowywania danych w chmurze. Według firmy WinMagic, zajmującej się bezpieczeństwem, co najmniej 4 na 10 pracowników korzysta z usług pamięci chmurowej, takich jak Dropbox i Google Drive, co najmniej raz w tygodniu.

   Jednocześnie połowa z nich przyznaje, że równie często wyświetla informacje służbowe na urządzeniach prywatnych. Jednak tylko jedna na trzy osoby korzysta z usług chmurowych zatwierdzonych przez firmę.

   43% przyznaje, że nie zna zasad korzystania z tego typu usług obowiązujących w firmie, a 22% twierdzi, że nie wie, czy takie zasady w ogóle w firmie obowiązują. Zdaniem Darina Welfare'a, wiceprezesa europejskiego oddziału firmy WinMagic, te wyniki pokazują tylko, jak trudno dziś utrzymać bezpieczeństwo danych firmowych w chmurze.

   „Zespoły IT musiały przekazać część funkcji kontrolnych pracownikom, którzy mają większy dostęp do usług będących poza kontrolą firmy, natomiast z tego badania wynika, że w tych nowych warunkach technologicznych potrzebne są nowe metody ochrony i kontroli danych firmowych”. Jedna dziesiąta regularnych użytkowników usług chmurowych nie jest pewna, czy ich dane są bezpieczne.

  • Jedna dwudziesta przyznaje się do używania usług chmurowych mimo wyraźnego zakazu ze strony pracodawcy. Dlatego Welfare namawia firmy do podjęcia odpowiednich działań, by opanować tę sytuację, np. obowiązkowe szyfrowanie danych firmowych przed ich wysłaniem do chmury.

   Dodaje też, że należy zaostrzyć zasady ochrony danych i wprowadzić obowiązkowe szkolenia pracowników, tak aby każdy zdawał sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń w środowisku chmurowym. „Firmy muszą dołączyć do chmurowej rewolucji, w której ich pracownicy uczestniczą już od jakiegoś czasu, inaczej grozi im wyciek danych na katastrofalną skalę” — twierdzi.