Zobacz, co nasi eksperci mają do powiedzenia na temat niektórych często powtarzanych mitów dotyczących chłodzenia zanurzeniowego i płynów 3M. Masz swoje własne pytanie?
Nie. Płyny techniczne 3M do chłodzenia zanurzeniowego dla centrów danych są bezpieczne w zastosowaniach, do których są przeznaczone, z dużym marginesem bezpieczeństwa. Margines bezpieczeństwa ocenia się poprzez porównanie przewidywanego narażenia z zalecanymi wytycznymi dotyczącymi narażenia, takimi jak zalecany 8-godzinny okres odniesienia (TWA) poziomów ekspozycji.
Wyniki testów pokazują, że płyny techniczne Novec i płyny specjalistyczne Fluorinert do elementów elektronicznych są relatywnie mało toksyczne w badaniu toksyczności ostrej; w związku z tym nie są one klasyfikowane jako niebezpieczne w ramach GSH (Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów.¹ Wszystkie płyny 3M zostały poddane rygorystycznym testom toksykologicznym zgodnie z globalnymi normami i zostały dopuszczone do użytku w zastosowaniach docelowych przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (U.S. EPA) i spełniają wymagania REACH Europejskiej Agencji Chemicznej (ECHA).
[ ¹ Niebezpieczeństwo materiałów jest rutynowo badane w testach ekspozycji pojedynczej i cyklicznej. Zagrożenia te kategoryzuje się za pomocą schematu klasyfikacji GHS (Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów), który można jest dostępny na w witrynie unece.org.]
Wytyczne dotyczące ekspozycji w odniesieniu do płynów 3M są zawarte w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej (SDS). Klienci 3M mają obowiązek dokładnie przeanalizować ewentualność narażenia pracowników na kontakt z płynami 3M w ich zakładach. 3M oferuje dane do analizy ekspozycji.
Nie. Płyny 3M używane w systemach chłodzenia jednofazowego i dwufazowego wyparowują bez śladu z każdej powierzchni i nie powinny nigdy osiągać stężeń, w których mogłyby skraplać się na tych powierzchniach. Płyny 3M – zarówno płyny techniczne Novec, jak i płyny specjalistyczne Fluorinert do elementów elektronicznych – mają niską toksyczność. Bardziej szczegółowe informacje o składzie płynów można znaleźć na karcie charakterystyki substancji niebezpiecznych (SDS) dołączonej do każdego produktu.
Nie. Zarówno płyny Novec jak i Fluorinert są oparte na zastrzeżonej technologii fluorowej. Te ciecze i płyny nie są ani olejami, ani nie zawierają oleju i mają inne właściwości fizyczne, chemiczne i wydajnościowe niż oleje.
Nie. Lotność opisuje, z jaką dużą łatwością dana substancja wyparowuje. Lotność płynów 3M wynosi 100% – własność niezbędna, jeśli mają one być doprowadzane do wrzenia i skraplać się w celu transferu ciepła lub wyparować bez śladu z wilgotnego sprzętu. Przy założeniu, że sprzęt do chłodzenia zanurzeniowego w centrum danych funkcjonuje zgodnie z założeniami, przewiduje się, że wskaźniki strat (a tym samym stężenia w powietrzu atmosferycznym) będą znacznie poniżej wytycznych dotyczących narażenia zawodowego.
Zarówno specjalne płyny 3M™ Fluorinert™ do elementów elektronicznych jak i płyny techniczne 3M Novec™ są zarejestrowane i/lub zgodne z wymogami inwentaryzacyjnymi wielu krajów odnośnie do różnych zastosowań przemysłowych. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z firmą 3M.
Warunki oceny, wyboru i stosowania produktu 3M mogą być zasadniczo różne i wpływać na możliwość użycia produktu 3M w konkretnym zastosowaniu. Ponieważ wiele z tych warunków jest znanych tylko użytkownikowi i znajduje się wyłącznie pod jego kontrolą, istotne jest, aby użytkownik dokonał oceny produktu 3M w celu określenia, czy nadaje się on do określonego celu i metody użycia oraz czy jest zgodny ze wszystkimi lokalnymi obowiązującymi przepisami, regulacjami, normami i wytycznymi. Płyny te nie są przeznaczone do stosowania jako wyrób medyczny ani lek.
Tak. Płyny 3M są około 1,5–2 razy gęstsze od wody. Aby zminimalizować wagę, jeśli jest to problem, firma 3M zaleca optymalizację ilości płynu używanego do chłodzenia sprzętu (docelowe zużycie płynu wynosi około 5 litrów na kW). Serwery chłodzone zanurzeniowo nie wymagają tradycyjnej infrastruktury chłodzenia powietrzem, takiej jak podniesione podłogi do dystrybucji zimnego powietrza do chłodzenia sprzętu IT. Dlatego centra danych chłodzone zanurzeniowo mogą być budowane na płytach lub twardych podłogach, co zmniejsza koszty i eliminuje złożoność systemów chłodzenia powietrzem.
Nie. W niezliczonych wdrożeniach w ciągu ostatnich sześciu dekad firma 3M i jej klienci nie zaobserwowali tego zjawiska. Wrzenie nie jest tożsame z kawitacja. Powstawanie pęcherzyków w trakcie gotowania się cieczy, a następnie powrót pęcherzyków do formy ciekłej jest łagodnym zjawiskiem o stałym ciśnieniu. Nie ma ono nic wspólnego z gwałtownym i często naddźwiękowym procesem powstawania i zapadania się pęcherzyków na wirniku pompy lub śrubie napędu łodzi, powszechnie kojarzonym z kawitacją.
Nie. W sztywnym i uszczelnionym zbiorniku ciśnienie rośnie, ale systemy dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego są najczęściej projektowane w taki sposób, aby mogły pracować w ciśnieniu atmosferycznym, a do zarządzania ciśnieniem i zapobiegania niewielkim jego wzrostom służą specjalne systemy sterowania.
Nie. W powszechnie stosowanych systemach dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego woda przemysłowa przepływa przez skraplacze zamontowane w zbiorniku. Skraplacze te są tworzone z użyciem tych samych, sprawdzonych technologii, używanych do produkcji przemysłowych skraplaczy chłodniczych. Są to płytowe wymienniki ciepła, przez które ta sama woda przepływa w systemach jednofazowego chłodzenia zanurzeniowego lub chłodzenia płytowego.
Nie. Dwufazowe zbiorniki zanurzeniowe są szczelnie zamknięte, kiedy dostęp nie jest potrzebny. „Oddychają” one przez kontrolowane systemy wychwytujące opary i zwracają je do zbiornika. Ponieważ panuje w nich ciśnienie atmosferyczne, straty uboczne powinny są bardzo ograniczone, głównie do tych, które występują podczas czynności serwisowych. Docelowe wskaźniki strat wynoszą obecnie około 1–2% rocznie i wraz z udoskonalaniem technologii te wskaźniki powinny być coraz lepsze.
Chętnie odpowiemy na wszelkie dodatkowe pytania.