Oznakowanie ostrzegawcze pojazdów

 • Oznakowanie ostrzegawcze pojazdów

  Bezpieczne oznakowanie, aby Twój pojazd był widoczny przez całą dobę

  Widoczne na drodze pojazdy są bezpieczniejsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku pojazdów, które poruszają się z dużą prędkością, transportują ciężkie ładunki, mogą dokonywać gwałtownych manewrów lub czasowo blokować ruch drogowy. Dobrze widoczne oznakowanie pojazdów jest podstawowym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg. Jest to potwierdzone poprzez wprowadzenie przepisów bezpieczeństwa, takie jak Regulamin ECE 104, który stał się obowiązkowy w 2011 roku.

  Regulamin ECE 104 dotyczy nowo zarejestrowanych samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony i przyczep o masie powyżej 3,5 tony działających w Europie. Rozporządzenie określa standardy dla materiałów odblaskowych, które mogą być używane. Regulamin ECE 48 w klauzuli 6.21 określa, gdzie muszą one być umieszczone na pojeździe.

  Te rozwiązania nie są wyłącznie dla samochodów ciężarowych. Folia odblaskowa 3M™ Diamond Grade™ DG3 jest wykorzystywana na wiele sposobów w aplikacjach od samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony, czy pojazdów służb ratowniczych do pojazdów utrzymania dróg, które regularnie zatrzymują na drogach ekspresowych i autostradach. Folia o wysokim współczynniku odblasku, o doskonałej przyczepności, a także odporności na wodę i brud widoczna jest znakomicie z dalekich odległości oraz z każdej perspektywy. Chroni ona zawodowych kierowców, służby utrzymania dróg oraz ratowników w trudnych oraz często niebezpiecznych warunkach ich pracy.


Można uratować więcej osób

 • Chociaż wszystkie państwa członkowskie UE zgodził się, aby Regulamin ECE 104 był obowiązkowy, Słowacja, Włochy i Rumunia podjęły również inicjatywy w celu oznakowania aut ciężarowych już jeżdzących po drogach.

  Włochy były pierwszym krajem w Europie wprowadzającym obowiązkowe oznakowanie pojazdów ciężkich przewidziane przez Regulamin ECE 104 ponieważ przyjęli to rozporządzenie w 2006 roku. Ocena wypadków w nocy wskazuje, że redukcja liczby ofiar wypadków drogowych we Włoszech w tym okresie była dwukrotnie wyższa niż w innych krajach Europy Zachodniej: zmniejszenie o 36% we Włoszech w porównaniu do 18% w pozostałej części Europy Zachodniej (źródło: ERSO-Dacota Reports 2006 do 2012 roku).


Kategorie produktów

 • Dla karetek, radiowozów i wozów strażackich, widoczność i bycie zauważalnym przez całą dobę jest niezwykle ważne. Zastosowanie efektywnego oznakowania odblaskowego chroni ratowników i ich pojazdy.

  Zobacz Nasz produkty

 • W przypadku jakichkolwiek pojazdów ciężarowych o wadze powyżej 7,5 ton wyprodukowanych po 2011 roku, obowiązkowe jest oznakowanie pojazdu zwiększającego jego widoczność z przodu, z boku i z tyłu ciężarówki.

  3M oferuje szeroki zakres folii do oznakowania pojazdów ciężarowych i naczep, zarówno do sztywnych konstrukcji, jak i tych wykorzystujących plandeki. Nasze taśmy konturowe są łatwe do zastosowania, mają wysoki współczynnik odblasku i są trwałe, co zapewnia większe bezpieczeństwo pojazdom i kierowcom.

  Zobacz Nasz produkty

 • Wybrane oznakowanie pojazdów jest obowiązkowe dla pojazdów regularnie zatrzymujących się w obszarach robót drogowych lub innych przypadkach wynikających z ich przeznaczenia.

  Folia odblaskowa 3M zapewnia dodatkową ochronę dla pracowników, użytkowników dróg oraz pojazdów, które korzystają z naszych dróg.

  Zobacz nasze Produkty