Oznakowanie pionowe dróg

 • Znaki drogowe

  Infrastruktura drogowa powinna zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo podróży, właśnie poprzez zapewnienie najlepszej widoczności i czytelności oznakowania dróg zarówno w ciągu dnia, jak i podczas nocy. Starsi kierowcy potrzebują więcej czasu i światła, aby odczytać znaki i podejmować decyzje niż inni kierowcy. Z kolei kierowcy ciężarówek, którzy spędzają wiele godzin w podróży, siedzą wysoko ponad reflektorami swojego pojazdu. Oznacza to, że stożek światła odbitego od znaku drogowego musi być odpowiednio szeroki, tak aby umożliwił odczytanie treści znaku wszystkim użytkownikom drogi.

  Pierwsze odblaskowe folie na rynku oparto na technologii nanoszenia szklanych, transparentnych mikrokulek na powierzchnię odblaskowej folii. Powstały materiał zwracał od 6 do 8% światła reflektora padającego na znak. Ale 75 lat później rozwój technologii pozwolił poprawienie tego niemal 10 krotnie. Tak powstała technologia mikropryzmatyczna, a znaki drogowe doświadczyły znacznego udoskonalenia. Zastosowanie wytrzymalszych polimerów pozwala na produkcję trwalszych folii odblaskowych odpornych na warunki atmosferyczne.


  • Oprócz poprawy odblaskowości folie mikropryzmatyczne 3M oferują szereg korzyści dla środowiska, dużo więcej niż folie mikrokulkowe. Podczas ich produkcji udało się zredukować 97% lotnych związków organicznych, zmniejszono o 77% zużycie energii oraz o 46% powstawanie odpadów stałych.

Wyróżnione produkty:

Folie odblaskowe do produkcji znaków drogowych 3M™ Diamond Grade™ DG³

 • Przechytrz ciemność.

  Przechytrz ciemność.

  Folia DG³ to najlepsza folia odblaskowa do produkcji znaków drogowych w naszej linii. Dzięki prawie dwukrotnie większemu współczynnikowi odbicia w porównaniu do materiałów do produkcji znaków drogowych niższej klasy, folia 3M Diamond Grade pomaga tworzyć lepiej widoczne znaki, a wiadomo, że lepsza widoczność znaków zmniejsza liczbę wypadków w nocy nawet o 46%.*

  Dowiedz się więcej na temat modelu 3M™ Diamond Grade™ DG³ i zobacz jego porównanie do innych rodzajów folii na następnej stronie.

  *Ripley, D.A, Howard R. Green Company, ITE AB04H313, Quantifying the Safety Benefits of Traffic Control Devices - Benefit-Cost Analysis of Traffic Sign Upgrades, 2005 Mid-Continent Transportation Research Symposium Proceedings.


Czym jest skuteczny znak?

 • Skuteczny znak przyciąga uwagę kierowców przez całą dobę. Nocą kierowcy wymagają odpowiedniego poziomu jasności i odblaskowości, natomiast w ciągu dnia niezwykle istotne są kolor i kontrast. W strefach miejsc szczególnie niebezpiecznych, takich jak okolice szkół lub obszarów robót drogowych, stosowanie kolorów fluorescencyjnych poprawia widoczność w trakcie dnia.

  Jak ważne są jaśniejsze znaki w nocy? Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Iowa wykazało bezpośredni związek między jasnością znaków, a poprawnym i wczesnym dostrzeżeniem i interpretacją ich przez kierowcę. Uczestnicy badania byli w stanie dostrzec i poprawnie odczytać znaki o wyższym poziomie jasności znacznie szybciej. Badanie to sugeruje, że jaśniejsze znaki wymagają poświęcenia mniejszej ilości czasu na dostrzeżenie i odczytanie ich tresci przez kierujących, co pozostawia im poświęcić więcej uwagi na samo prowadzenie pojazdu. Jest to szczególnie istotna zaleta podczas jazdy nocą.


Oznakowanie CE

 • Oznakowanie CE jest deklaracją producenta (poprzez badania zweryfikowane przez jednostkę notyfikowaną), że wyrób spełnia wszystkie odpowiednie klauzule stosownych przepisów realizujących konkretne Dyrektywy Unii Europejskiej.

  Oznakowanie CE zapewnia firmom łatwiejszy dostęp do rynku europejskiego, aby sprzedawać swoje produkty bez adaptacji lokalnych lub powtórnych testów.

  Od 2009 roku wszystkie rodzaje odblaskowych materiałów 3M przestrzegają przepisów europejskich dotyczących wyrobów budowlanych. Znak CE oraz dodatkowe informacje o wyrobie jak numer partii, klasa odblaskowości lub trwałość są osadzone w postaci znaku wodnego w folii odblaskowej.


Rozszerzona Gwarancja

 • Zapewnij sobie gwarancję spokoju

  Jesteśmy głęboko zaangażowani w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, aby zwiększać widoczność oznakowania i poziomu bezpieczeństa ruchu drogowego.

  W ramach tego zobowiązania oferujemy Rozszerzoną Gwarancję na wszystkie stałe znaki drogowe za pośrednictwem naszej sieci Autoryzowanych Producentów Znaków Drogowych, które są corocznie audytowane i akredytowane przez Specjalistów Serwisu Technicznego 3M.

  Autoryzowani Producenci Znaków Drogowych 3M są uprawnieni do udzielania świadczeń zgodnie z Rozszerzoną Gwarancją 3M na stałe znaki drogowe dla swoich klientów. Autoryzowani przez 3M producenci znaków drogowym muszą przejść przez szkolenia, coroczny proces udytu a procesy produkcyjne spełniać rygorystyczne wytyczne 3M odnośnie przetwarzania materiałów odblaskowych.


Cyfrowy proces produkcji znaków

 • Technologia cyfrowa już rewolucjonizuje tworzenie znaków oferując szybkość, elastyczność i jakość druku, które nie mogą być zapewnione przy użyciu tradycyjnych metod. 3M jest pionierem tej technologii we współpracy z firmą Durst, dużym i wiodacym producentem drukarek przemysłowych. Nasze znaki produkowane cyfrowo spełniają wszystkie wymagania TSRGD, ich produkcja ma mniej etapów niż przy tradycyjnych sposobach wytwarzania, a to zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych.

  Wszystkie folie mikropryzmatyczne 3M nadają się do druku cyfrowego, dzięki opracowanym przez 3M tuszom UV. Możliwe jest drukowanie dużych powierzchni jednolitego koloru oraz transparentnych odcieni bardzo specyficznych barw, które są trwałe w każdych warunkach pogodowych.

  Druk cyfrowy pozwala na szybkość, łatwość użycia, drukowanie na żądanie i możliwość zagnieżdżania znaków w celu wyeliminowania odpadów. Pozwala producentom znaków i szyldów łatwiej oferować innowacyjne i jednorazowe projekty.


Kategorie produktów

 • Folia Odblaskowa 3M™ Diamond Grade™ DG3

  3M™ Folia Odblaskowa klasy Diamentowej™ DG3 zapewnia wyjątkowy współczynnik odbicia pod każdym kątem oglądania, przy każdej odległości i we wszystkich warunkach pogodowych i dziennych. Dwunastoletnia gwarancja wydajności pomaga chronić Twoje inwestycje/ Umożliwia również zmniejszenie zużycia energii, ponieważ przepisy zezwalają już na wykorzystanie DG3 bez zewnętrznego oświetlenia w niektórych okolicznościach.

  Zobacz Nasze produkty

  Folia Odblaskowa 3M™ Diamond Grade™ DG3 Folia Odblaskowa 3M™ Diamond Grade™ DG3
 • Folia Odblaskowa 3M™ High Intensity Prismatic (HIP)

  3M™ Pryzmatyczna Folia Odblaskowa o Wysokiej Intensywności spełnia lub przewyższa normy BS En 12899-1 z 2007 roku i BS 8408: 2005 dla odblaskowej folii klasy RA2.

  Zobacz Nasze produkty

  Folia Odblaskowa 3M™ High Intensity Prismatic (HIP) Folia Odblaskowa 3M™ High Intensity Prismatic (HIP)
 • Folia Odblaskowa 3M™ Engineer Grade Prismatic (EGP)

  3M™ Pryzmatyczna Folia Odblaskowa klasy Inżynieryjnej jest perfekcyjnym materiałem do tworzenia znaków, które muszą spełniać lub pokonać specyfikację znaków klasy RA1.

  Zobacz Nasze produkty

  Folia Odblaskowa 3M™ Engineer Grade Prismatic (EGP) Folia Odblaskowa 3M™ Engineer Grade Prismatic (EGP)
 • Surowce do produkcji znaków

  Jeśli chodzi o stworzenie idealnego znaku uważamy, że pomyśleliśmy o wszystkim: jak sprawić, aby dobrze spełniał swoją funkcję, jak łatwo go wyprodukować i konserwować oraz jak ograniczyć wpływ metod produkcyjnych na środowisko. 

  Zobacz Nasze produkty

  Surowce do produkcji znaków Surowce do produkcji znaków

Kategorie produktów