Bezpieczeństwo i niezawodna ochrona. Odpowiednie dopasowanie za każdym razem.

Testy dopasowania

Centrum 3M Ochrony Dróg Oddechowych.

Przegląd testów dopasowania

Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony półmaski muszą gwarantować szczelne dopasowanie do twarzy użytkownika.

Środki chroniące drogi oddechowe przez zagrożeniami zewnętrznymi to półmaski jednorazowe (zwane także "maskami filtrującymi") oraz półmaski i maski wielokrotnego użytku. Ze względu na niebezpieczeństwo związane ze złym doborem ŚOI, w wielu krajach wymagane są testy dopasowania.

 

Test dopasowania należy przeprowadzać:

 • Za każdym razem, kiedy używany jest inny rozmiar, kształt, model lub marka maski.
 • Kiedy pojawią się zmiany na twarzy, które mogą mieć wpływ na odpowiednie dopasowanie, jak np. duże wahania wagi lub stan po zabiegach dentystycznych.
 • W niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych testy dopasowania trzeba powtarzać przynajmniej raz do roku.

 

Obowiązujące przepisy nie zobowiązują osób przeprowadzających testy dopasowania (testerów dopasowania) do posiadania specjalnych uprawnień. Każdy użytkownik powinien posiadać odpowiednie kompetencje, by zadbać o własne bezpieczeństwo. Odpowiednie dopasowanie, czyszczenie oraz konserwacja sprzętu również ma na to wpływ.

Dowiedz się więcej na temat przepisów dotyczących testów dopasowania

   

Istnieją dwa rodzaje testów: jakościowe i ilościowe.

 • Jakościowe testy dopasowania (QLFT)

  Jakościowe testy dopasowania (QLFT) można stosować tylko do testów dopasowania:

  Masek i półmasek filtrujących (wyposażonych w filtry cząstek stałych lub łączone). Metody jakościowe mogą być odpowiednie do pełnych masek zgodnie z niektórymi przepisami dotyczącymi testów dopasowania i jedynie w określonych okolicznościach. Jakościowe testy dopasowania (QLFT) kończy się zaliczeniem lub brakiem zaliczenia i polega na zmysłach użytkownika, który musi stwierdzić, czy czuje smak zatwierdzonych substancji testowych, do których zaliczamy głównie:

  o Sacharynę (słodki smak); możliwość testowania masek wyposażonych w filtr cząstek stałych dowolnej klasy.
  o Bitrex® (gorzki smak); możliwość testowania masek wyposażonych w filtr cząstek stałych dowolnej klasy.

  Metoda QLFT polega na wykonaniu siedmiu ćwiczeń, każdego przez 1 minutę:
  o Normalne oddychanie.
  o Głębokie oddychanie.
  o Przekręcanie głowy z boku na bok.
  o Ruszanie głową do góry i do dołu.
  o Zginanie się w pasie.
  o Czytanie na głos / mówienie.
  o Normalne oddychanie.

  Dowiedz się więcej o protokołach testów dopasowania.

 • Ilościowy test dopasowania (QNFT)

  Ilościowy test dopasowania (QNFT) może być stosowany do testów dopasowania każdej szczelnie przylegającej maski. Polega na przeprowadzeniu pomiaru wycieku wokół uszczelnienia twarzowego i pozwala uzyskać wynik liczbowy zwany "wskaźnikiem dopasowania.” Wyróżniamy trzy popularnie akceptowane protokoły badania QNFT:
  o Natrysk wykorzystuje bezpieczne składniki, jak np. sól zwykłą (NaCl) i jest przeprowadzany w komorze testowej.
  o Licznik jąder kondensacji (CNC) wykorzystuje zwykły aerozol i nie wymaga komory testowej.
  o Kontrolowane ciśnienie negatywne (CNP) wykorzystuje test, który tworzy próżnię poprzez tymczasowe odcięcie powietrza. (Istnieje także czwarta metoda, która jest skróconą wersją tej metody.)

  Testy QNFT bazują na takich samych siedmiu ćwiczeniach, jak testy QLFT (w Stanach Zjednoczonych stosuje się dodatkowy test "grymasu", podczas którego osoba uśmiecha się lub marszczy brwi przez 15 sekund).

  Czynnik dopasowania wynoszący min. 100 jest potrzebny w przypadku półmasek oraz min. 500 (US) lub 2 000 (UK) w przypadku pełnych masek z ciśnieniem negatywnym.


 • Znaczenie dopasowania

  Dopasowanie półmaski jest ważne, ponieważ ma wpływ na:

  • Szczelność.
  • Kompatybilność.
  • Stabilność.
  • Poziom ochrony, jaki zapewnia.
 • Półmaski i maski pełne

  Szczelność maski

  Dobre dopasowanie oznacza, że półmaska czy maska pełna będzie szczelnie przylegała do skóry twarzy użytkownika. Maska spełnia swoje zadanie tylko, jeśli powietrze przechodzi przez filtr maski. Jeśli półmaska będzie źle dopasowana, nie będzie chronić użytkownika przed zagrożeniami.

 • Szczelność maski: niezbędny test

  Każdy pracownik, który stosuje półmaskę lub maskę pełną, powinien pamiętać o konieczności wykonywania testów dopasowania. W niektórych krajach zobowiązują do tego przepisy.

  Przeprowadzenie testu dopasowania daje nam pewność, że ŚOI zostały odpowiednio dobrane, półmaska jest poprawnie założona i spełnia swoją funkcję.

  Użytkownicy mogą przeprowadzić test uszczelnienia na pozytywne albo na negatywne ciśnienie:

  Test negatywnego ciśnienia polega na zablokowaniu zaworów wdechowych w półmasce lub masce pełnej lub przykryciu powierzchni maski rękoma i próbie głębokiego wdechu. Jeśli powietrze nie przedostanie się do wnętrza maski, oznacza to, że jest ona prawidłowo dopasowana.

 • Kompatybilność z innymi ŚOI

  Okulary ochronne, ochrona słuchu, ochrona głowy i twarzy, hełmy i kombinezony można stosować razem z ochroną dróg oddechowych.

  Zapoznaj się z instrukcją użytkowania, w której znajdziesz więcej informacji na temat dopasowania.

 • Stabilność maski

  Im lepiej maska przylega do twarzy, tym bardziej jest stabilna. Test dopasowania określa skuteczność uszczelnienia maski, kiedy pracownik znajduje się w ruchu. Dlatego też osoby przeprowadzające test dopasowania mają za zadanie wykonać wiele różnych ćwiczeń w ramach prowadzonych testów. Maska, która przesuwa się podczas poruszania, nie będzie w stanie zapewnić szczelnego przylegania do twarzy.Testy dopasowania - najczęściej zadawane pytania

Test dopasowania jest niezbędny do zapewnienia skutecznej ochrony dróg oddechowych. Poniższa lista dostarcza niezbędnych informacji na temat testów dopasowania.

Wyniki testu dopasowania

 • Wyniki testu dopasowania to dokumentacja pracodawcy potwierdzająca, że testy dopasowania zostały przeprowadzone i zaliczone. Dokumenty muszą być przechowywane w ramach programu ochrony dróg oddechowych aż do następnego testu dopasowania.